سوالات خود را با  ما در میان بگذارید، کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن بدان پاسخ خواهند گفت.

پیشاپیش از اعتماد شما سپاسگذاریم.

پرسش و پاسخ

40 - پرسش- با سلام احتراما با توجه به تجربیات شما در زمینه موارد قانون کار سوالی از خدمت شما داشتم. در مواردی شرکتها اجازه استفاده از مرخصی ماههای آینده را قبل از رسیدن آن تاریخ نمیدهند برای مثال در ماه شهریور اگر مرخصی شش ماه اول تمام شده باشد امکان استفاده از مرخصی ماه مهر و به بعد داده نمیشود و پرسنل کسر کار میخورد در صورتیکه قرارداد تا پایان سال است آیا این رویه مطابق قانون است یا خیر

پاسخ-با سلام.در این مورد حق با شرکت است.مرخصی استحقاقی در صورت انجام کار حادث می گردد.به ازای شش روز کار ,مزد روز جمعه قابل پرداخت می باشد.به ازای 30 روز کار ۲/۵ روز مرخصی ایجاد می شود.همچنین به ازای شش روز غیبت .روز جمعه نیز دستمزد قابل پرداخت نمی باشد.

۳۹ - پرسش- سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه. به تازگی میخوام در یه شرکت تجهیزات پزشکی بعنوان کارشناس فروش و بازاریاب، مشغول به کار بشم. مدیر میخوان از روز اول بیمه کنن و مزایا رو ماه به ماه بدن. بخشی از کارم مربوط میشه به خارج از شرکت. قراره با آژانسی که شرکت در اختیارم میذاره، تجهیزات رو ببرم بدم به مراکز درمانی که خریدار هستن. سوالم اینه که آیا مدیر باید حق مأموریت بهم بدن یا اینکه میتونن ندن. سوال دیگه در رابطه با چک یا سفته ضمانت هست. آیا گرفتن چک و سفته الزامی هست؟ اگر جواب مثبته، با چه مبلغی؟!

پاسخ- با سلام به اگاهی میرساند در صورتیکه شغل شما مستلزم مراجعه به مشتریان باشد واین وظیفه در شرح شغل شما در قرارداد امده باشد طبعا حق ماموریت به شما تعلق نخواهد گرفت,کارفرما مکلف است هزینه ایاب و ذهاب کاری شما را فراهم نماید.اما اگر انجام شغل مسلزم سکون باشد و در شرح وظایف حضور در محل های دریافت کالا یا خدمات درج نشده باشد طبعا در صورت انجام کار فوق العاده  حق ماموریت مطابق با ماده 46 قانون کار به شما تعلق خواهد گرفت که باید به جز هزینه ایاب و ذهاب ماموریتی نباید از یک روز دستمزد کمتر باشد.

38 - پرسش- احتراما با توجه به اینکه خانم من موسس و مدیر مسیول مهد کودک خصوصی هستش، میخام بدونم امکانش هست برا مربیاش (در گرو های مختلف سنی) تنظیم قرار داد بفرمایید!؟ من مطالعه کوچیک کردم، خواستم ببینم با توجه به حضور 3.5 ساعته در هر تایم، امکانش هست قرارداد ساعتی(نظام مزد ساعتی) انعقاد بشه؟! چون میحام بیمه کامل پرداخت نشه؟! مثلا به جای 22 روز در ماه، 15 روز بشه'!!؟!!
محاسبه که کردم اگه تعطیلات رو کم کنیم، کلا از مهر تا اسفند حدود 210ساعت تدریس میشه ؟

پاسخ-

طبق ماده 39 قانون کار,انغقاد قرارداد کمتر از هفت ساعت و بیست دقیقه با توجه به طبیعت کار ممکن است و امری عادی می باشد.برای این منظور:

1-ساعت واقعی میزان اجرای کار در روز را استخراج نمایید.

2- تمام پرداختی های حالت عادی را محاسبه و به روز و ساعت تقسیم نمایید.(تعطیلات جمعه و مرخصی ها را  در ان منظور فرمائید).

3- متناسب با توافق با کارگران قرارداد ببندید.رعایت حداقل دستمزد برای هفت و بیست دقیقه الزامی است.

4- مطابق با میزان ساعت کار حقوق و مزایای کارگران را درست محاسبه نموده و در موعد مقرر بپردازید.

5- میزان حق بیمه را نیز به ازای هر هفت ساعت و بیست دقیقه یک روز محاسبه نموده و در لیست بیمه درج نمائید (قبلا شعبه بیمه محل کارگاه خود را با ارسال قرارداد اگاه نمائیید)

6- ساعت حضور و عدم حضور کارگران را مدیریت نمائید.

37 - پرسش- بنده یک کارگاه تولیدی کوچک در شهرستان دارم که 5کارگر در ان مشغول کارهستند از انجاییکه کار من که کار جدیدی به حساب می یابد هنوز بازار خودش را بدست نیاورده و کارگاه من با اندک سرمایه خودم اداره می گرددو انقدر در تلاشم تا بازاری برایش پیدا کنم .حقوق کارگر کمتر از حد اقل حقوق اداره کار پرداخت می شود و خودشان هم راضی هستندالبته همه بیمه هستند حالا سوال من از شما این است من چه مدارکی بابت تسویه حساب ماهانه یا سالیانه از انهاباید داشته باشم تا بعدا برایم مشکل ایجاد نشود منظورم این است که انها بعدا مدعی نشوند که حقوقشان کامل نبوده ست البته لازم به ذکر هست سعی من بر اینست بعدا انشاالله اگر کار به سود دهی برسد حقوقشان را طبق اداره کاربپردازم ؟

پاسخ-

پرداخت حداقل دستمزد شورای عالی کار و بیمه کارگران جزو حقوق امرانه نیروی کار می باشد گریزی از ان وجود ندارد.ام چند توصیه بنا به تجربه می نمایم.

1-میزان ساعات کار اجرای خدمات تولیدی خود را کارسنجی نمائید مطابق با میزان نیاز واقعی ساعت کار نیروی انسانی در خدمت بگیرید.

2-اگر نیاز به کار کارگر به صورت پاره وقت دارید طبق ماده 39 قانون کار از نیروی پاره وقت استفاده نماید.

3-اگر کارگاه هنوز بازار خود را پیدا نکرده از انعقاد قرارداد دراز مدت با کارگران اجتناب نمائید تا قدرت مانور کاری خود را بالا ببرید.مواظب باشید.نیروی انسانی بارزش خود را از دست ندهید.

4-از تخفیفات بیمه کارگاه ها زیر پنج نفر استفاده نمائید ازآئين نامه مصوب هيات دولت جهت ماده 80 قانون برنامه پنجم استفاده نمائید.

5-می توانید با کارگران قرارداد ببندید و از سهم سود کارگاه در ازای پرداخت مزد(ماده 35) استفاده نمائید.

6-واقعیت را به کارگران بگویید واز انها بخواهید متناسب با واقعیت درامد کارگاه با شما همکاری نمایند.

سعی نمایئد قرارداد درست ببندید و در پایان هر قرارداد تسویه واقع بینانه داشته باشید.صداقت با کارگران بهره وری در کارگاه را بالاتر می برد.

36 - پرسش- ایاکارخانجات ملزم به دادن نهار به پرسنل اضافه کار هستند یا نه ؟ و آیا کارخانجات میتوانند زمان نهار را از اضافه کاری پرسنل کم کنند ؟

پاسخ-  طبق ماده ماده 151 قانون کار كارگاههايي كه براي مدت محدود به منظور انجام‌كاري معين (راه‌سازي و مانند آن‌) دور از مناطق مسكوني ايجادمي‌شوند،  موظفند سه وعده غذاي مناسب و ارزان‌قيمت (صبحانه‌، نهار و شام‌) براي كارگران خود فراهم نمايند، كه‌حداقل يك وعدة آن بايد غذاي گرم باشد. در اين قبيل كارگاهها به‌اقتضاي فصل‌، محل و مدت كار، بايد خوابگاه مناسب نيز براي‌كارگران ايجاد شود اما در سایر موارد خیر کارفرما وظیفه ای برای دادن نهار به کارگران ندارد.این مورد به انجام کار در ساعت عادی یا اضافه کاری ارتباط پیدا نمی کند.اما اگر کارفرمائی اقدام به ارائه نهار یا صبحانه دادبه استناد ماده 26 قانون کار نمی تواند ان را بدون رضایت کارگران قطع نماید.اوقات کارمفید طبق ماده 51 قانون کار بدون احتساب وقت نهار می باشد.

35 - پرسش- ایاکارگر و کارفرما می توانند قرار داد بین خود را قرارداد کارپیمان کاری اعلام نمایند؟

پاسخ-  اگر دو طرف یک پیمان قرارداد را پیمانکاری بنامند ومدعی شکایت از هم نباشند مشکلی در این رابطه وجود نحواهد داشت.اختلاف زمانی حاصل می گردد که یکی از دو طرف (معمولا  کارگر) مدعی این می باشد که قرارداد از نوع کارگری می باشد در ان صورت موضوع تشخیص نوع قرارداد به میان می اید. صرف اينكه طرفين عنوان قرارداد منعقده بين خود را عقد پيمانكاري قرار دهند اين امر لزوماً به معني خارج شدن رابطه قراردادي آنان از حوزه شمول قانون كار نمي شود و در اين خصوص در صورت بروز اختلاف و طرح موضوع در اداره كار محل تشخيص كارگر مشمول قانون كار از غير مشمولان اين قانون كه مستلزم بررسي دقيق مفاد قراردادها و دقت در شرايط حاكم بر روابط طرفين است با مراجع رسيدگي كننده واحد كار و امور اجتماعي  محل خواهد بود.

34 - پرسش- رانندگاني كه با وسیله نقلیه خود برای کارفرما فعالیت می نمایندآیا مشمول قانون كار هستند يا خير ؟

پاسخ-  رانندگاني كه با اتومبيل خود برای کارفرما فعالیت می نمایند مشمول قانون کار نمی باشند اساس رابطه انها با کارفرما به خاطر وسیله نقلیه انها می باشد در حالی که می دانیم قرارداد کار با کارفرما جنبه شخص و حقیقی دارد.هر روز کارگر خود در محل کار حضور داشته باشد اما وسیله نقلیه اش اماده کار نباشد ان روز برای وی کار محسوب نمی گردد.از طرفی فرد صاحب وسیله نقلیه می تواند وسیله نقلیه اش را در اختیار کسی دیگر برای اجرای کار قراردهد در ان روز این اقدام برای وی کارمحسوب می گردد.  حتی در اژانس ها فردی که يا وسيله نقليه متعلق به اشخاص ثالث در آژانس هاي مسافربري كار مي كنند فاقد رابطه كارگري و كارفرمائي با آژانس مزبور خواهند بود ولي افرادي كه در اختيار اين قبيل آژانس ها قرار داشته و با اتومبيل متعلق به آژانس به كار اشتغال دارند به لحاظ اينكه با كارفرماي آژانس رابطه كاري و مزدي پيدا مي كنند و به دليل داشتن تبعيت هاي حقوقي و اقتصادي رابطه بين طرفين رابطه كارگري و كارفرمائي مشمول قانون كار مي باشد.اما اگر در قرارداد منعقده بین راننده و کارفرما مزد فرد راننده از اجاره خود رو تفکیک شده باشد و حضور شخص راننده برای مسئولیتش مهم باشد این قسمت مزدی راننده مشمول قانون کار خواهد بود.

.