معمولا فصل بهار , شروع یک کارخوب برای کارگر و کارفرما است و زمستان خاطره پایان یک سال همکاری  مستمروخوب در قرارداد مدت موقت و یا کار معین می باشد. پایان فصل زمستان ممکن است زمان خداحافظی یک همکاری مطلوب وزمان تسویه حساب مالی بین کارگر و کارفرما باشد. .ای کاش مسائل و مشکلات موجود در فصل دوم قرارداد ها در قانون کار بخصوص تبصره های ماده هفت قانون کار به طریقی حل و فصل می گردید که یکی نگرانی از دست دادن نیروی انسانی و دیگری نگرانی از دست دادن کار را نداشت .حداقل عرضه و تقاضای نیروی کار به طور اطمینان بخشی روند نقل و انتقال خود را سپری میکرد.این موضوع را از باب این به میان اوردیم که هر کدام از عزیزان با حقوق قانونی خود اشنا گردیده  و با ابهام نسبت به حقوق خود, کدورتی بین خود و طرف مقابل ایجاد ننماید. موارد به این شرح می باشد

1-     تسویه حساب اداری

   اولین اقدام بعد از اتما م قرارداد همکاری تسویه حساب اداری می باشد .در طول سال کارگر و کارفرما طعم شیرین همکاری را چشیدند و الان زمان جدائی است و لازم است حساب و کتاب خود را مشخص نمایند. نیروی انسانی شاغل در کارگاه بنا به نیاز ممکن است ابزار کار بگیرد یا وسائل حفاظتی و ایمنی کار کارگاه را در اختیار داشته باشد. ممکن است از امکانات کارگاه نظیر صندوق امانات چیزی را به امانت گرفته باشد یا وسائل و امکانات کارگاه را در اختیار داشته باشد ,با فروشگاه کارگاه حساب و کتاب نا تمام داشته باشد و…اول لازم است این موارد را تسویه نماید معمولا کارگاه ها برای این گونه موارد با الگو برداری از ادارات دولتی لیستی را به کارگر می دهند تا با مراجع به هر قسمت اداری و یا کارگاهی و گرفتن امضاء از مسئول قسمت حساب و کتاب خود را مشخص و تسویه کند.

2-    تسویه حساب مالی پایان سال

   اقدام بعدی این است که به قسمت امور اداری کارگاه مراجعه و میزان حضور و حدمت خود را کامل معین نموده و میزان روز های حضوردرکارگاه, مرخصی های دریافتی,مرخصی استعلاجی ,غیبت و… را روشن و بعد به حسابداری مراجعه نماید .در این قسمت لازم است اول مطالبات حقوقی و مزایای خود را کامل محاسبه و بدهکاری و بستانکاری را معین نماید و بعد وارد مزایای پایان کارگردد . یاد اوری می گردد که مزایای پایان کار کارگر به این طریق محاسبه می شود.
1-2-  کارگر استحقاق ان را دارد به ازای هر سال خدمت معادل یک ماه دستمزد طبق ماده 24 قانون کار حق سنوات دریافت نماید و برای خدمت کمتر از یک سال به ازای هر ماه خدمت معادل دو ونیم روز دستمزد مبنا یا ثابت دریافت نماید.

2-2-  برای یک سال خدمت منتهی به پایان سال یا قرارداد به استناد مصوبه 6/12/70 مجلس شورای اسلامی معادل دو ماه دستمزد و برای خدمت کمتر از یک سال ,به ازای هر ماه خدمت معادل پنج روز دستمزد مبنا یا ثابت عیدی و پاداش به کارگر تعلق می گیرد.

3-2-  بعضی از کارگاه ها بن یا کمک های نقدی را همراه با دستمزد ماهیانه می پردازند و بعضی از کارگاه ها نیز مبلغ کمکی به ان اضافه نموده و سعی می نمایند که برای کارگر بن خرید تهیه نمایند . به هر صورت اگر به کارگر مبلغ بن پرداخت نگردیده در پایان سال به تعداد ماه های دریافت نشده تا پایان تیر ماه مبلغ سیصد و پنجاه هزار ریال در ماه و از اول مرداد تا پایان سال مبلغ پانصد هزار ریال در ماه پرداخت گردد.

4-2- هر نفر در سال حداکثر مجاز به ذخیره نه روز از مرخصی خود می باشد و مرخصی های استفاده نشده ,سوخت شده تلقی می شود , مگر اینکه  توافقی با کارفرما شده  باشد که بهای روز های مرخصی استفاده نشده را دریافت نماید.گاهی  هم در کارگاه ها مرسوم است تمام مرخصی استفاده نشده به صورت ذخیره محاسبه و تسویه حساب می شود. مبنای محاسبه هر روز ذخیره مرخصی استفاده نشده طبق قانون، یک سی ام مزایای دریافتی در ماه می باشد

3-    مورد بعدی بیمه بیکاری می باشد.

   اگر نوع بیکاری شما غیر ارادی بوده  و بدون قرارداد می باشد به استناد ماده دو و هفت قانون بیمه بیکاری در یک کار دائمی با شش ماه خدمت استحقاق دریافت مستمری بیمه بیکاری دارید .اگر نوع همکاری شما به صورت قرارداد یک ساله می باشد به موجب تفاهم نامه شماره 118739 مورخ 1/12/84 وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی با یک سال قرارداد و قطع همکاری غیر ارادی می توانید از مستمری بیمه بیکاری استفاده نمائید.اگر کار شما دائمی می باشد با شکایت از کارفرما امکان دریافت بیمه بیکاری امکان پذیر است .اما اگر دارای قرارداد هستید با یک نسخه قرارداد و برگ تسویه حساب و معرفی نامه اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی محل کارگاه مستمری بیمه بیکاری شما میسر می گردد.

4-    پاداش های رایج در کارگاه

   گاهی مواقع در کارگاه ممکن است پاداش بهره وری,یا پاداش مصوبه هیات مدیره ویا پاداش های دیگر پرداخت شود که در این رابطه بهتر است این مورد نیز در صورت مشخص بودن تسویه گردد

5-    رضایت نامه شغلی

    اخرین مورد در هنگام تسویه حساب دریافت رضایت نامه می باشد . به استناد ماده 187 قانون کار , كارفرمايان مكلفند پس از پايان قرارداد كار بنا به‌درخواست كارگر، گواهي انجام كار با قيد مدت‌، زمان شروع و پايان‌و نوع كار انجام شده را به وي تسليم نمايند.یادتان باشد که این رضایت نامه در پیدا کردن کار مناسب اینده شما بسیار مهم است.

ممکن است از دریافتی های مذکور مالیات کسر گردد اما حتمال کسر حق بیمه صفر می باشد.یادتان باشد که کارفرما همت ان را داشته که در منطقه زندگی شما  اشتغال ایجاد نماید و سرمایه خود را واسطه درامد شما و خود قرار دهد.همیشه در روی یک پاشنه نمی چرخد .علت تمام تصمیم مدیران کارگاه تعارض با کارگر نیست بلکه همیشه علت هایی وجود دارد که راحت قابل بیان نیست.پس در زمان اتمام همکاری با ارامش کار خود را دنبال نمائید و مثل یک دوست و همکار خوب از هم جدا شوید . اگر به حق خود نرسیدید از راه ها و روش های منطقی ان را پی گیری نمائید.

دفتر مشاوره فنی و صنعتی تدبیر شغل- محمود رشیدی

1,069 دیدگاه

 1. محمد
  جولای 31, 2015 ساعت 13:41

  با سلام.بنده از ابتدای سال 1394 تا تاریخ 10/05/1393 در کارگاهی مشغول به فعالیت بودم و بنا به درخواست خود قصد تسویه حساب دارم ایا موقع تسویه حساب عیدی و پاداش باید محاسبه گردد یا خیر ?ممنون

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   جولای 31, 2015 ساعت 14:35

   با سلام . بله عیدی و پاداش به شما تعلق می گیرد .بر اساس مصوبه 6/12/1370 مجلس شورای اسلامی به ازای هر ماه خدمت معادل 5 روز دستمزد مبنا و ازای یکسال فعالیت معادل دو ماه دستمزد مبنا به عنوان عیدی و پاداش به شما تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. محمد
  جولای 31, 2015 ساعت 13:44

  اصلاحیه دیدگاه قبلی ،ببخشید تا از تاریخ 1/1/1394 تاتاریخ 10/05/1394 مشغول به فعالیت بوده ام .

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. رحیمی
  جولای 31, 2015 ساعت 23:15

  اگه کارفرما طی کرده باشد بیمه نمیکند و قرارداد کتبی نمیدهد و کارمند به ناچار بعلت نبود شغل مناسب, پذیرفته باشه این شروط را… در اینصورت چه حقوقی عادلانه میباشد که در موردش با کارفرما مذاکره کند؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 1, 2015 ساعت 00:56

   سلام .حتی اگر کارفرما طی کند کارگر را بیمه نمی کند باز مکلف است کارگر را بیمه نماید(ماده 148 قانون کار) قرارداد کتبی باشد یا نباشد مهم نیست ,مهم کارکردن است که رابطه کارگری را ایجاد می کند.پرداخت دستمزد حداقل یا بالاتر,مزایای حین کار(حق مسکن,حق مزایای انگیزشی,حق اولاد در صورت داشتن شرایط ان)عیدی و پاداش , حق سنوات به شرط یک سال یا بیشتر سابقه کارگر و همچنین واریز حق بیمه اجباری است .کارفرما مکلف است ان را بپردازد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 4. آرش
  آگوست 12, 2015 ساعت 21:16

  سلام من از تاریخ 94/01/26تا94/05/8در یک کارگا با مدرک مهندسی مکانیک بعنوان مسئول دفترفنی مشغول بودم.پایه حقوقم حداقل پایه کارگری بوده ایا با توجه به مدرک تحصیلی میتونم شکایت کنم؟عیدیو سنواتم باتوجه به مدرک تحصیلیم چطور محاسبه میشه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 13, 2015 ساعت 08:44

   تدبیر شغل
   با سلام
   اگر کارگاه دارای طبقه بندی مشاغل نمی باشد .در صورت انعقاد قرارداد کار, شمابرای بالاتر از حداقل دستمزد شورایعالی کار نمی توانید شاکی باشید.در کارگاه علاوه بر دستمزد روزانه در ماه معادل 200 هزار ریال حق مسکن,1100 هزار ریال حق بن کارگری ,دو نیم روز مرخصی استحقاقی با دستمزد,معادل دو نیم روز دستمزد به عنوان حق سنوات و پنج روز دستمزد به عنوان عیدی و پاداش تعلق می گیرد.حق سنوات و عیدی و پاداش در پایان قرارداد پرداخت می گردد.ضمنا در صورتی که دارای اولاد باشید و بیش از دو سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید.حق اولاد نیز به شما تعلق می گیرد.در کارگاه نگاه کارفرما و قانون کار به شغل شما می باشد .جایگاه مدرک تحصیلی به عنوان مهارت شغلی محسوب می گردد.مثلا اگر با مدرک تحصیلی در شغل تلفنچی استخدام شده باشید کارفرما معادل دستمزد تلفنچی به شما پرداخت می کند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 5. حسن
  آگوست 15, 2015 ساعت 18:38

  باسلام
  اگرکارفرمادرابتدای قراردادفرم تسویه حساب به کارگران بده که به اجبارامضاء کنندآیادرپایان قراردادکارگرمیتونه ادعای حق وحقوق راداشته باشه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 16, 2015 ساعت 00:46

   سلام حسن اقا
   البته بهتر است این کار را انجام ندهی .اما اگر این اقدام به عمل امد.جواب اری است بله از راه هایی مثل اثر جوهر روی کاغذ,محاسبه مبلغ,مقایسه تفاوت دو نوع خط موجود در تسویه حساب و…می شود اثبات کرد که این تسویه حساب جعلی هست .با اثبات جعل حق و حقوق قابل دریافت است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 6. سونا
  آگوست 18, 2015 ساعت 01:53

  سلام من به مدت 4سال به صورت حق التدریسی در یک اموزشگاه تدرس کرده ام.حق بیمه را به طور کامل از حقوقم کم میکردند.ایا من میتوانم شکایت کنم و حق بیمه ام را بگیرم.همچنین الان برای تسویه حساب با توجه به این که قرداد ما ترمی بوده ایا میتوانم سنوات بگیرم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 18, 2015 ساعت 18:40

   با سلام
   حق بیمه گرفتنی نیست .اگر حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی واریز گردیده برای این بوده تا در زمان بازنشستگی استفاده گردد.اگر منظور شما این است که از حساب شما کسر گردیده ولی به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده.در این صورت با سازمان تامین اجتماعی تماس گرفته و مدارک اشتغال و فیش کسری تامین اجتماعی را ارائه و تقاضای رسیدگی نمائید.در صورت عدم توجه از طریق دادگاه عمومی نیز موضوع قابل پی گیری می باشد.اگر دستمزد شما ماهیانه بوده بله می توانید در صورت خاتمه کار بر اساس ماده 24 قانون کار حق سنوات نیز دریافت نمائید .اما اگر حق السعی شما بر اساس ساعت تدریس یا حضور بوده در این صورت باید به نحوه محاسبه دستمزد دقت و در صورتی که حق سنوات در انالیز پرداختی تعهد شده ادعایی از شما پذیرفته نخواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 7. حسن
  آگوست 18, 2015 ساعت 10:20

  باسلام
  اگه درفرم تسویه حساب مبلغی ذکرنشده باشه روال قانونی به چه شکلی است؟بازهم میتونم ادعای حق وحقوق کنم؟درتسویه حساب نوشته که همه حق وحقوق خودرادریافت نموده ام وهرگونه ادعا درآینده راازخودسلب میکنم ولی نه مبلغی ونه ریزدریافتی ذکرنشده

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 18, 2015 ساعت 18:49

   با سلام
   تسویه حساب بدون مبلغ در حقیقت تسویه حساب سفید می باشد و در مراجع حل اختلاف اداره کار دارای اعتبار نمی باشد.اینکه در تسویه حساب نوشته شود تمام حق و حقوق خود را دریافت نموده ام .این موضوع قابل مناقشه بود و هر دو طرف ادعای خود را طرح می کند و هر دو ادعا نیز قابل اثبات نمی باشد.در این صورت مراجع به استناد 87 ایین دادرسی قانون کار قابل رسیدگی می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 8. حسن
  آگوست 22, 2015 ساعت 11:46

  باسلام
  آیامحدوده زمانی برای شکایت ازکارفرما قرارداده اند؟حدوددوسال است که کارم راترک کرده ام آیابااین اوصاف میتونم برای اعاده حقوق خودازکارفرماشکایت کنم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 22, 2015 ساعت 12:14

   بله .برای دریافت مزایای پایان کار هر زمان خواستید می توانید شکایت نمایید.اما برای بیمه بیکاری و بازگشت به کار محدودیت وجود دارد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 9. ولی
  آگوست 23, 2015 ساعت 09:05

  سلام . امکان داره یه فرم تسویه حساب و صلحنامه تنظیم رد که کارگر حق شکایت نداشته باشه!؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 23, 2015 ساعت 10:23

   با سلام
   طبق ماده 157 قانون کار کارگر همیشه حق شکایت دارد .این حق را کسی از وی نمی تواند سلب نماید.اما صلحنامه یا تسویه حساب یا رضایت ممکن است باعث شود خواسته کارگر مورد پذیرش قرار نگیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 10. حسن
  آگوست 24, 2015 ساعت 11:13

  باسلام
  طریقه محاسبه پایان کار،عیدی وپاداش سالهای قبل به چه صورت انجام میشه؟آیاحداقل دستمزدسالهای قبل رودرنظرمیگیرند یاباحقوق امسال محاسبه میشه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 24, 2015 ساعت 16:46

   سلام
   عیدی و پاداش برای کل ایام سالهای قبل به یک طریق حساب می شود .به استناد مصوبه 6 اسفند سال 1370 مجلس شورای اسلامی برای هرسال خدمت معادل دو ماه دستمزد مشروط به اینکه از 90 روز حداقل دستمزد ان سال فراتر نرود.برای هر ماه معادل 5 روز دستمزد پایه .برای هرسال نیز با دستمزد همان سال محاسبه می گردد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
  • شرکت سبزسبز تبریز
   ژانویه 21, 2017 ساعت 00:59

   احترما در اسرع وقت ؛ نحوه محاسبه پایانکار مانده از سال91 را که در سال 95 پرداخت می شوداعلام فرمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • پاسخ تدبیر شغل
    ژانویه 21, 2017 ساعت 12:53

    مدیریت محترم شرکت سبز سبز تبریز
    با سلام
    نحوه محاسبه پایان دوره خدمت کارگر که در سال 91 قطع کار نموده است با همان مبالغ پرداختی بر اساس اخرین دستمزد دریافتی سال 91 محاسبه و به کارگر یا کارگران پرداخت می شود.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 11. حسن
  آگوست 25, 2015 ساعت 19:27

  باسلام
  آیااداره کارمیتونه ازقبول شاهدخوداری کنه؟موقع اخراج اینجانب ازکارکارکنان دیگرشاهداین ماجرابودندولی کارفرما اخراج من رامنکرشدواداره کارهم ازقبول شاهدان خودداری نموددرنتیجه اخراج من ترک کارحساب شدو بیمه بیکاری شامل من نشد.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 25, 2015 ساعت 20:54

   مراحل اثبات حقانیت فرد اول اقرار,بعد استنادات,شهادت و بعد تحقیقات محلی می باشد.اگر شما مدرکی مبنی بر تسویه حساب داشته باشید با امضای خودتان این موضوع اقرار بوده و با ارائه سند ان از طرف کارفرما لازم به شهادت افراد دیگر نمی باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 12. حسن
  آگوست 26, 2015 ساعت 10:17

  باسلام
  اخراج اینجانب به این نحوبودکه درمقابل تحمیل ساعات اضافه کاری مقاومت کردم وکارفرماهم درآن لحظه بدون تسویه حساب یاطی مراحل قانونی شفاها”حکم به اخراج من دادکه درآن موقع چندشاهدداشتم به اداره کارمراجعه کرده واقامه دعوا کردم ولی اداره کارازقبول شاهدان خودداری کرد.حالاکه چندین ماه ازحکم اداره کاربه نفع کارفرماگذشته میشه کاری کرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 26, 2015 ساعت 12:44

   سلام
   اگر شکایت کردی طبعا رای داری و در رای صادره هم دلیل عدم قبول یا قبول رای به انضمام خواسته شما نوشته شده است..رای صادره هیات تشخیص تا 15 روز قابل اعتراض بوده و رای هیات حل اختلاف بعد از صدور قطعی و غیر قابل اعتراض می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 13. بهداد
  آگوست 29, 2015 ساعت 03:05

  با سلام
  من 8 سال سابقه کار در یک شرکت را دارم و بیمه من 8 سال متوالی از سمت شرکت رد شده است. قرارداد کار من در اغاز هر سال به مدت یکساله تنظیم میشده و در پایان هر سال برگه ای را مبنی بر دریافت همه حق و حقوق مثل سنوات را مجبور بودیم امضا کنیم در صورتی که سنواتی دریافت نکردم و عیدی هم معادل یکماه دریافت کردم. ایا من با وجود امضای اون برگه میتونم شکایت کنم برای سنوات و عیدی؟؟ چون هیچ کارگری در شرکت سنوات نمیگیره و عیدی یکماه میگیره میتونم با بردن شاهد ثابت کنم؟اگه امکان اثباتش هست کار خیلی مشکلیه یا نه؟ مرسی اگه راهنمایی کنین چون بخاطر اعتراض به عقب افتادن چند ماهه حقوقم عذرم را خواستن.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   آگوست 29, 2015 ساعت 08:28

   سلام
   اگر در تسویه حساب ها مبلغ وجود ندارد .بله در مراجع رسیدگی میشود اثبات کرد.اما اگر تسویه حساب مبلغ دار می باشد شکایت نمایید و در زمان شکایت بخواهید که اسناد مالی تسویه حساب را شرکت رو نماید.اگر هیات تشخیص قبول نکرد تقاضا نمایید پرونده به حالت تعلیق(اناطه)در اید و از کارفرما و شرکت به اتهام گرو کشی جهت اشتغال به دادگاه شکایت نمایید و اعلام نمائید که برای جلو گیری از بیکاری مجبور شدید به خواسته کارفرما تن بدهید و از دیگر کارگران شاغل در کارگاه به عنوان شاهد استفاده نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • بهداد
    آگوست 29, 2015 ساعت 15:06

    مرسی از راهنمایی شما. در تسویه حساب من مبلغی قید نشده و فقط نوشته شده که اینجانب تمامی حق و حقوقم مثل عیدی و سنوات را دریافت کردم.ایا اثبات این موضوع برای دادگاه مشکل است و کار سختی هست ؟ یعنی میتونم امید داشته باشم برای اثبات؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • بهداد
     آگوست 29, 2015 ساعت 15:11

     در ضمن تمام پرداختی های حقوق من به شکل پرداخت بانکی بوده و مبلغ نقدی کسی در شرکت دریافت نمیکند.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
    • تدبیر شغل
     آگوست 29, 2015 ساعت 17:16

     سلام اقابهداد
     پاسخ دو سوال شما
     بله شما می توانید راحت اثبات کنید که در تسویه مبلغی به شما پرداخت نشده است .تسویه حساب بدون مبلغ از وجاهت قانونی برخوردار نیست. با خیال راحت پی گیر حقوق قانونی خودتان باشید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
     • بهداد
      آگوست 29, 2015 ساعت 19:42

      سلام ، یه دنیا ممنون، خیلی لطف کردین که پاسخ منو سریع و با تامل دادین. در پناه حق

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • تدبیر شغل
      آگوست 29, 2015 ساعت 20:52

      قابل شما را نداشت.

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   • مصطفی
    ژانویه 26, 2016 ساعت 19:07

    سلام بنده نیز مشابه این مورد به نا حق مجبور به امضا رسید بدون مبلغ شده ام جلسه هیئت تشخیص تشکیل و با وجود این که صورت های مالی را در خواست کردم رئیس جلسه گفت تا هفته دیگر بیاورند ولی همان روز کارفرما به سفر رفت و چیزی برای ارائه نبرد و در کمال تعجب 2 روز پس از جلسه رای صادر ورسید ها قبول و حق بنده ضایع شد ! الان باید اعتراض بزنم و به دادگاه شکایت کنم؟!آیا وجود سفته سفید امضا داله بر این گرو کشی نیست؟حتما باید شاهد داشته باشم؟چند شاهد باید داشته باشم؟
    با توجه به این که روال این رسید ها برای همه کارکنان به این صورت است آیا می توانم از افرادی که در سال اخیر تسویه و از کارگاه رفته اند هم به عنوان شاهد استفاده کنم؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     ژانویه 27, 2016 ساعت 10:30

     اقا مصطفی
     با سلام
     نظریات من جنبه مشاوره دارد تصمیم اصلی توسط مراجع حل اختلاف گرفته میشود.شما از هر وسیله و هر فرد که فکر می کنید کمک می نماید تا حقیقت را بیان و به حق خود برسید استفاده کنید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 14. بهداد
  سپتامبر 9, 2015 ساعت 17:04

  با سلام و عرض ارادت
  من یک قرارداد موقت یکساله تا اخر سال جاری با یه شرکت دارم . من به دلیل اختلافی که با مدیر عامل پیدا کردم به دستور خود ایشان استعفا نوشتم(در دو نسخه) و تحویل منشی شرکت دادم و امضا از منشی گرفتم برای تحویل و رویت مدیرعامل. بعد از تقدیم استعفا مطابق قانون کار یکماه به کار خود ادامه دادم و مدیر عامل برای استخدام فرد جایگزین من در این یکماه قصور کرد و کسی را استخدام نکرد. الان مدت یکماه من تموم شده و کارفرما بدلیل اینکه فرد جایگزین منو ندارد و کار من کار حساسی در شرکت است با من تسویه حساب نمیکند و تجهیزاتی را که در اختیار من بوده را تحویل نمیگیرد .من را هم تهدید کرده به جبران خسارت ناشی از رفتن من. تکلیف من چیست؟؟ با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   سپتامبر 9, 2015 ساعت 17:56

   با سلام
   شما بعد از اینکه استعفا دادید و طبق تبصره ماده 21 قانون کار یک ماه ادامه خدمت دادید بعد می توانستید بروید.ادامه خدمت شما بی هیچ وجه منطقی نبوده است .الان هم پیرو نامه قبلی حداقل 15 روز دیگر با اعلام کتبی مدیر را از قصد خود اگاه و بعد هم حتما نسبت به ترک شرکت اقدام نمائید.در قانون کار خسارت ناشی از قطع همکاری وجود ندارد.در صورت ترک کار حق سنوات (ماده 24 قانون کار) از بین میرود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • بهداد
    سپتامبر 10, 2015 ساعت 17:55

    با سلام ، شرمنده میشه یه توضیحی در مورد ماده 25 قانون کار که میگه در قراردادهای موقت هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ قرارداد را ندارند بدهید؟ ایا این مشمول منم میشه که قراردادم یکساله و تا پایان سال جاری بوده؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • تدبیر شغل
     سپتامبر 10, 2015 ساعت 20:23

     ماده 25 قانون کار شامل کلیه مشمولین قانون کار میشود.وقتی قرارداد منعقد می گردد فقط در پایان قرارداد رابطه کاری دو طرف قطع می گردد.یک از دو طرف نمی تواند پیش از موعد مقرر قرداد را یک طرفه نقض نماید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 15. حسن
  سپتامبر 14, 2015 ساعت 10:52

  باسلام
  من نزدیک به هفت سال سابقه ی کاردارم حدودنه ماه پیش کارموترک کردم که بیمه بیکاری شامل حال من نشددراین 9ماه بیمه نشده ام اگه در جایی کارکنم که شش ماه بیمه برای من واریزبشه وازاونجااخراج بشم بیمه بیکاری شامل من میشه؟یعنی سابقه ای که قبلا داشتم دربیمه بیکاری محاسبه میکنند؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   سپتامبر 14, 2015 ساعت 10:57

   سلام
   بله اگر شش ماه سابقه پرداخت بیمه داشته باشید و به صورت غیر ارادی بیکار شوید استحقاق استفاده از بیمه بیکاری را خواهید داشت اگر مجرد هستید شش ماه و اگر متاهل هستید یکسال.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 16. سقایی
  سپتامبر 16, 2015 ساعت 15:34

  با سلام من نزدیک به 18.5 سال سابقه بیمه دارم و 41.5 سال سن آیا امکان بازنشست شدن با همین رنج هست و اگر خودم بخوام بقیه بیمه رو پرداخت کنم چه جوری امکانش هست؟و در این مدت 3.5 هم بیمه نبودم آیاامکتن پرداخت بیمه های قبلی وجود داره در صورت پرداخت سابقه به 22 سال میرسه

  با تشکر
  سقایی

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 17. امیرحسین
  سپتامبر 17, 2015 ساعت 12:22

  سلام
  من از شهریور 91 در یک شرکت به صورت پاره وقت مشغول به کار شدم و بعد از سه ماه به صورت دایمی کار می کردم. ولی هیچ قراردادی نداشتم.از دی ماه سال 92 برایم بیمه رد شد و مهر ماه 93 به خدمت سربازی رفتم و همکاری ام با شرکت قطع و بیمه نیروهای مسلح شدم.سوال بنده اینه امکان این که برای اون مدتی که بیمه رد نشده میتونم کاری کنم با توجه به اینکه قرارداد نداشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   سپتامبر 20, 2015 ساعت 16:32

   خدمت سربازی به عنوان دوره خدمت محسوب می گردد.برای اینکه این زمان جزو سوابق شما محسوب گردد.در زمانی که شاغل هستید به سازمان تامین اجتماعی محل خدمت خود مراجعه و با ارائه لیست بیمه تقاضای احتساب سربازی خود را بنمائید سازمان تامین اجتماعی با توجه به اینکه شاغل هستید با دریافت 7 درصد سهم بیمه از شما برای دوره خدمت سربازی این مدت را تحت پوشش بیمه قرارداده و در احتساب دور ه خدمت منظور می نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 18. الهام
  سپتامبر 20, 2015 ساعت 10:52

  با سلام
  اينجانب از تاريخ ٩٤/٠٤/١٥ استعفاي خود را نوشته و تحويل دادم و طي موافقت شفاهي مديريت محيط كار را ترك كردم
  حال با توجه به گذشت مدت زمان ٢ماه هنوز با من تسويه حساب نكردند و من چندين بار پيگيري كردم ولي اقدامي نشده بنظر ما چيكار كنم؟
  مرسي

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   سپتامبر 20, 2015 ساعت 16:29

   با سلام
   ظبق تبصره ماده 21 قانون کار وقتی استعفا می دهید باید حداقل یک ماه در محل کار خود حضور داشته باشد مگر اینکه کارفرما موافقت کتبی خود را اعلام نماید.اگر کارفرما ادم نا معقولی باشد ممکن است برای شما ترک کار بزند در این صورت حق سنوات خدمت شما ممکن است از بین برود .بهترین اقدام برای شما این است که در اسرع وقت به اداره کار مراجعه وتقاضای کیتب مبنی بر تقاضای بازگشت به کار یا حق سنوات خود را طرح نمائید تا کارفرما خدای ناکرده اقدامی برای از بین رفتن حق قانونی شما به عمل نیاورد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 19. samira
  اکتبر 6, 2015 ساعت 22:41

  سلام
  وقت بخیر
  من در شرکتی کار میکردم که قراردادم را 3بار با این شرکت تمدید کردم. قرارداد آخر تا آخر امسال بود من در تاریخ 16 اردیبهشت استعفا دادم و کارفرما هم به طور شفاهی قبول کردند که آخر شهریور از محموعه جدا بشوم. در تاریخ 8 شهریور بحثی در شرکت به وجود آمد که ضمن این بحث کارفرما به من و همکارم گفتند از شرکت بروید!!
  ما تا 15 شهریور شکایتی به اداره کار تسلیم کردیم.
  بعد از آن هم برای چند بار به شرکت رفتم و کارهای در دست را به کارفرما تحویل دادم (در قبال تحویل امضا هم گرفتم)
  بعد از این که برگه دادخواست به دست کارفرما رسید ، کارفرما از طریق پیامک گفت دیگر شرکت نیاید!
  و الان تماس گرفته و تهدید میکندو گفته در صورت عدم حضور در شرکت شکایت برای ترک کار میکند!!
  آیا این کار کارفرما قانونی است؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 7, 2015 ساعت 16:50

   با سلام
   نامه شما پر از ضد و نقیض می باشد.اگر اریبهشت ماه استعفا دادید به استناد تبصره ماده 21 قانون کار طبعا یک ماه بعد قطع همکاری باید می کردید .در حالی که کار را ادامه داده اید لذا این استعفا قانونی نبوده است .در 8 شهریور ماه فرمودید کارفرما شما را اخراج نموده و بعد دوباره فرمودید که برای شما ترک کاراعلام خواهد کرد.اما در خصوص شکایت خود مطالبی درج ننموده اید .در چه تاریخی و بابت چی شکایت نموده اید .اگر موضوع دادخواست اخراج است چرا سر کار بودید .کارفرما هر اقدامی بنماید طبعا عواقب ان مورد بررسی قرار می گیرد .الان چه ظللمی کارفرما در حق شما انجام داده که شما بدنبال جواب ان هستید.اگر اعلام ترک کار است اگر شما سرکار باشید و حضور و غیاب شما وارد شده باشه نه نمی تواند این کار را بنماید.لطفا در نامه مشکلتان را بیان نمایئد.بیشتر داستان را گفته اید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • samira
    اکتبر 7, 2015 ساعت 21:45

    بعد از استعفا به دلیل اصرار مداوم کارفرما و این که پروژه های در دست پروژه های حیاتی برای شرکت بود، قرار شد تا انتهای شهریور به کار ادامه بدهیم(بعد از استعفا یابد طی 2ماه بعد شرکت را ترک میکردیم) منتها در 8 شهریور بحثی پیش آمد که منجر به اخراج شد.
    در دادخواستی که روز 15 شهریور تنظیم کردیم موضوع سنوات،عیدی، حق بن و مسکن و بیمه(بعضی از ماه ها بیمه ریخته نشده بود) مورد بحث بود.
    روز 21 و 22 شهریور به اصرار کارفرما برای توضیح در مورد پروژه ها به شرکت رفتیم و در دستگاه حضور و غیاب هم ثبت شد ولی کارفرما بعد از دیدن دادخواست به کل منکر اخراج شده است و ادعای ترک کار و ضرر به شرکت دارد.
    مشکل من بیشتر در مورد ادعای ترک کار کارفرما است!
    آیا پیامک های که کارفرما در مورد اخراج و تصیفه حساب داده است میتواند به عنوان مدرک استفاده شود، که ما تک کار نکرده ایم بلکه اخراج شده ایم؟؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 20. peyman
  اکتبر 11, 2015 ساعت 10:36

  با سلام.
  من از تاریخ ۹۴/۰۷/۰۱ استعفای خود رو به صورت کتبی داده ام.
  و قرار شد به مدت یک ماه جهت استخدام نیروی جدید و تحویل کار به کارم ادامه بدم.
  ولی هفدهم مهر ماه شب یک اس ام اس از طرف کارفرما واسم اومدکه نیازی نیست از فردا بیام که منم نرفتم و رفتم سر کار جدیدم.
  میخواستم بدونم این اس ام اس وجاهت قانونی دارد؟
  با توجه به اینکه برگه استعفام فقط توسط منشی مهر شد ولی امضا نشده.
  بعدا کارفرما نمیتونه شاکی بشه کهخودت رفتی؟
  در ضمن حفوق شهریورماه رو واریز نکرد و میگه با تسویه حسابت میدم.
  مبلغ ۱۰ میلیون هم سفته سفید امضا ازم داره که البته رسیدشو دارم
  حداکثر زمان تسویهحساب از نظر قانونی چند وقت هست؟
  واسه گرفتن حقوق و تسویه ام و همچنین سفته هام چیکار باید بکنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 11, 2015 ساعت 10:56

   با سلام
   بله اگر از طرف کارفرما و با خط تلفن کارفرما باشه اس ام اس ارسالی دارای وجاهت می باشد.ارسال اس ام اس نشان می دهد که کارفرما از ان خبر داشته است .برای تسویه حساب زمان معقول یک ماه کافی است و اگر کارفرما تسویه حساب ننمود بعد از یک ماه با ارائه دادخواست به اداره کار محل در خصوص مطالبات معوق مزدی و مزایای پایان کارپیگیری نمائید.به دلیل اینکه از سفته رسید دارید قابلیت اجرائی نخواهد داشت.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 21. علی
  اکتبر 13, 2015 ساعت 12:08

  با سلام
  بنده به مدت 3 سال در یک شرکت خصوصی با قراردادهای 3 ماهه مشغول به کار بودم.آخر شهریورامسال عذر بنده خواسته شد که همزمان با اتمام قرارداد بود.الان برای تسویه حساب قسمت مالی از من میخاد برگه ای رو امضا کنم که داخلش نوشته :اینجانب تمامی حق و حقوق خود را تمام وکمال گرفتم(البته بصورت کاملا مفصل).در صورتی که نگرفتم.درضمن بدلایلی روابطم با مسئولین کارگاه خوب نبود.خواهش میکنم راهنماییم کنید این برگه رو امضا کنم یا نه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 13, 2015 ساعت 12:35

   با سلام
   در حالت انجام کار به صورت قراردادی ایا در پایان هر قرارداد تسویه حساب انجام گرفته است یا خیر؟اگر در پایان قرارداد ها تسویه حساب انجام گرفته ,انجام تسویه حساب برای این ایام بلا مانع است .اما اگر تسویه حساب انجام نگرفته با امضاء این تسویه حساب حق قانونی خود را از بین می برید . برای هر سال حدمت معادل یک ماه دستمزد پایه و برای اخرین سال خدمت برای عیدی و پاداش معادل 60 روز دستمزد ,در صورت عدم استفاده از مرخصی ذخیره برای هر سال معادل 9 روز دستمزد از کارفرما طلب دارید طبعا با دریافت این مبلغ تسویه حساب نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 22. علی
  اکتبر 13, 2015 ساعت 15:24

  بسیار ممنون از پاسخ شما.فقط اضافه کنم در پایان هر قرارداد تسویه ای انجام نشده و بنده 3 سال سنوات ، 6 ماه عیدی (چون در پایان هرسال عیدی اون سال رو میدادن)و 2 ماه حقوق طلب دارم.مجددا با مسئول واحد مالی صحبت کردم میگه تا این برگه رو امضا نکنی هیچ پولی بهت نمیدیم.الان تکلیف چیه؟اگه شکایت کنم ،با توجه به اینکه قرار داد من تموم شده بوده ،آیا باید ثابت کنم که اخراج شدم؟اگه آره چطوری باید اینکارو کنم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 13, 2015 ساعت 15:48

   بله. با شکایت موضوع قابل پیگیری می باشد.برای شکایت مدارکی مثل قرارداد فیش حقوقی,برگه حضور و غیاب و لیست بیمه کفایت می کند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 23. زهرا
  اکتبر 18, 2015 ساعت 07:39

  با سلام
  من حدود 9 ماه در شرکتی به صورت رسمی استخدام بودم و بنا به خواست خودم برای ادامه تحصیل استعفا داده ام چون تحصیل در این شرکت ممنوع است. ایا می توانم از مستمری بیکاری بیمه بهره مند شوم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 18, 2015 ساعت 08:58

   با سلام
   به دلیل اینکه استعفا دادید امکان استفاده از بیمه بیکاری غیر ممکن است .یکی از دلایل استفاده از بیمه بیکاری اخراج غیر ارادی است استعفا از دلایل قطع همکاری به صورت ارادی محسوب می گردد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 24. شهابی
  اکتبر 19, 2015 ساعت 15:26

  با سلام و خسته نباشید
  من حدود21ماه از بیمه ام در شرکت خصوصی رد شده است وتا کنون سنوات و حق مرخصی های اینجانب پرداخت نشده است اگر من به دلیل مشکلات شخصی استعفا بدهم چطور میتوانم حقوق عقب ماندهو دیگر حق و حقوقم را زنده کنم؟
  مراحل اداریش به چه صورت است؟
  چون میدانم که برای تسویه مالی مرا اذیت خواهند کرد…
  در ضمن من موظف هستم که یک ماه قبل رفتنم اطلاع دهم؟؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 20, 2015 ساعت 10:20

   اقای شهابی
   با سلام
   به نظر میرسد هم اکنون در محل شرکت مشغول کار هستید .حق سنوان و مرخصی ذخیره شما ارتباط به قطع همکاری دارد بدون قطع همکاری قابل پرداخت نمی باشد مگر اینکه با کارفرما توافق نموده باشید اما مرخصی استحقاقی خود را می توانید استفاده نمائید.هر زمان که خواستید با شرکت قطع همکاری نمائید استعفای کتبی بدهید و موافق کارفرما را دریافت نموده و از شرکت بیرون بیایید واگر موافقت ننمود یک ماه صبر نموده و بعد قطع همکاری نمائید.در صورتی کارفرما بابت حق سنوات و مرخصی ذخیره شما تسویه حساب ننمود در ان صورت به نزدیکترین اداره کار که در محل کارگاه قراردارد مراجعه و شکایت نمائید مطمئن باشید کمتر از دو ماه به مزایای پایان کار خود خواهید رسید .موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • شهابی
    اکتبر 20, 2015 ساعت 14:36

    از جواب کاملتون مچکـــــــــرم….

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 25. sina
  اکتبر 19, 2015 ساعت 15:31

  با سلام
  در قرداد فی ما بین من و شرکت مبلغ قرار داد نوشته شده “حقوق ماهیانه 1.200.000 تومان” در بند دیگری هم گفته شده “سایر مزایا مطابق با قانون وزرات کار”
  آیا با توجه به این که در قرار داد از لفظ “حقوق” استفاده شده و نه “حقوق و مزایا”، من شامل دریافت بن و حق مسکن هم میشوم؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 20, 2015 ساعت 10:27

   اقای سینا
   با سلام
   حقوق مخصوص قانون خدمات کشوری و دستمزد شامل مشمولین قانون کار می باشد.اگر در قرارداد شما واژه حقوق ماهیانه درج شده و “سایر مزایا نیز مطابق با قانون کار ” نوشته شده بله بن,حق مسکن,حق اولاد و عیدی و پاداش شامل شما می شود و از کارفرما می توانید با همین استدلال ان را مطالبه نمائید.ایا در اولین دستمزد دریافتی این موارد در فیش حقوقی شما درج نشده است؟

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • sina
    اکتبر 20, 2015 ساعت 17:10

    خیر،در فیش حقوقی فقط ساعت کاری و ساعت مرخصی نوشته شده است! و حقوق نیز براساس ساعت کاری از 1200 محاسبه می شود و خبری از سایر موارد نیست!

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 26. Mojgan
  اکتبر 21, 2015 ساعت 12:55

  با سلام
  بنده از تاریخ 93/9/8 تا تاریخ 94/3/31 مشغول به کار بودم که با توجه به قرارداد سه ماهه سال 94 ،تیر ماه قرارداد بنده به اتمام رسیده و استعفا دادم،با توجه به آیین نامه استخدامی شرکت با توجه به اتمام قرارداد نیاز به اعلام استعفا از یک ماه قبل نبود.از قرارداد هم به ما کپی نداده اند،الان اعلام میکنند که قراردادی نداشته اید. و بعد از استعفا، یک ماهدر شرکت نبوده اید و ترک کار داشته ایدو عیدی و سنوات به شما تعلق نمیگیردو در برگه تسویه که بدون قید مبلغ هست بنده اعلام کرده ام تا پایان اسفند ماه کلیه حقوق و سنوات و… را دریافت نموده ام .4 ماه هم هست که در جای دگر مشغول میباشم.

  آیا بنده شانسی برای ایراد شکایت دارم یا خیر؟و چگونه این کار را پیگیری نمایم؟
  با احترام

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 22, 2015 ساعت 09:47

   با سلام
   ایین نامه استخدامی هیچ شرکتی نمی تواند ناقض قانون کار,ایین نامه های اجرائی ان , مصوبات دولت و مجس شورای اسلامی باشد.قرارداد به اتمام برسد ضرورت ندارد فرد استعفای جداگانه بدهد.ترک کار بعد ازاتمام قرارداد فاقد وجاهت قانونی می باشد.چنین ادعائی از طرف شرکت پذیرفته نیست عیدی و پاداش حتی ترک کار هم کرده باشید به شما تعلق می گیرد.چون اتمام قرارداد بوده لاجرم حق سنوات هم به شما تعلق می گیرد.بله در صورت شکایت می توانید به حق خود برسید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 27. حسن
  اکتبر 22, 2015 ساعت 12:41

  باسلام
  اگه کارفرمابرای بیمه کردن کارگرمدارک روبه بیمه تحویل بده ولی به دلایلی اخذکدکارگاه وبیمه کردن کارگربه تعویق بیفته ودرآخربدون بیمه کردن، کارگررواخراج کنه کارگرمیتونه شکایت کنه تابیمه بهش تعلق بگیره؟اگه بیش ازشش ماه کارکرده باشه میتونه ازبیمه بیکاری استفاده کنه؟
  باتشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 22, 2015 ساعت 15:31

   حسن اقا
   با سلام
   استفاده از بیمه بیکاری منوط به پرداخت حق بیمه می باشد بدون ان امکان پذیر نمی باشد.ضمنا کارفرما کارگاه برای کد کارگاه معطل نمی گردد.در صورت عدم پرداخت حق بیمه موضوع از طریق شکایت قابل پی گیری می باشد.واریز حق بیمه اجباری است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 28. علی
  اکتبر 27, 2015 ساعت 10:03

  با سلام … مدت شش ماه است بدون هیچگونه قرارداد کتبی در کارگاهی مشغول کارگری میباشم . کارفرما در پایان هر ماه ضمن دریافت امضا و اثر انگشت در برگه ای مبنی بر تسویه حساب کامل حقوق – اضافه کاری – سنوات – عیدی و پاداش – حق اولاد و مسکن – بن کارگری و غیره با من تسویه حساب ( بدون ذکر مبلغ ) می کند. ناگفته نماند که هم مرا بیمه کرده و هم مسکن رایگان در اختیارم گذاشته ولی در واقع فقط مبلغ حداقل دستمزد وزارت کار را به من پرداخت می کند . سیوالم اینست که در صورت اخراج آیا می توانم ادعایی برای دریافت حق قانونی خود ( مزایا ) داشته باشم ؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 27, 2015 ساعت 10:36

   علی اقا
   باسلام
   بله در صورت قطع همکاری می توانید ادعای حق سنوات و مرخصی ذخیره خود را داشته باشید.معمولا تسویه حساب قطعی در پایان قرارداد انجام می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 29. علی
  اکتبر 27, 2015 ساعت 11:19

  ممنون از پاسخ تون … آیا با وجودی که هر ماه در برگه رسیدی که از من می گیرند تسویه سنوات هم قبد شده , باز می توانم ادعای حق سنوات کنم ؟ از طرفی ذکر کلمه « و غیره » نمی تواند بابت هر حق دیگری اعم از ذخیره مرخصی و مانند آن تلقی شود ؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 27, 2015 ساعت 17:36

   صرف نوشته مشکلی را حل نمی کند .مگر اینکه نوع کار موقت بوده و مبلغ سنوات نیز جداگانه محاسبه و قبلا سر این موضوع توافق شده و در یکی از بند های قرارداد نیز ان را نوشته باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • علی
    اکتبر 28, 2015 ساعت 02:19

    باز هم ممنون از روشنگری هاتون … مطالب سایت شما بسیار مفید و راهگشاست … موفق باشید .

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 30. امیر محمد
  اکتبر 30, 2015 ساعت 12:57

  سلام من نزدیک یکسال نیم در یک مرکز کار می کردم و به علت مشکل مالی تعدیل نیرو کردن بند رو اخراج کردن می خواستم بگم حداکثر چند روزه تسویه شود اخه نزدیک 1 ماه هست هنوز حقوقم واریز نکردن لطفا می کنید جواب بدید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   اکتبر 31, 2015 ساعت 12:48

   اقای امیر محمد
   با سلام
   سوالتان کمی مبهم بود .بعد از یکسال و نیم کار و تلاش علاوه بر دریافت مزد و مزایای حین کار, استحقاق یک ماه و نیم دستمزد به عنوان حق سنوات ,عیدی و پاداش سال اخر خدمت معادل یک ماه دستمزد,
   بعد از اتمام کار زمان حداقل و حداکثر وجود ندارد کارفرما باید بلافاصله با شما تسویه حساب نماید مگر اینکه خودتان مهلتی در این خصوص برای کارفرما تعیین نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 31. امیر محمد
  نوامبر 2, 2015 ساعت 14:57

  سلام از پاسخ زیباتون ممنون نه من هیچ مهلتی تععین نکردم حالا به نظرتون چه کار باید کنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 2, 2015 ساعت 16:44

   با سلام
   اگر تسویه حساب ننمود به نزدیکترین اداره نزدیک کارگاه مراجعه و از کارفرما شکایت نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 32. فهیمه
  نوامبر 9, 2015 ساعت 16:15

  با سلام
  من به مدت 2 سال و 2 ماه در یک شرکت فعالیت میکردم و 2 بار قراردادم را تمدید کردم. زمان قرارداد آخر از مهر 93 تا اسفند 94 بود اما شهریور ماه اخراج شدم. برای گرفتن حق حقوقم دادخواستی تنظیم کردم. در قراردادمن ذکر شده حقوق ماهیانه 1200و در بند دیگری آمده که در سایر موارد پیش بینی نشده قوانین وزارت کار حکم فرما می باشد.در روز جلسه وزارت کار هم کارفرما مدعی شد که 1200 حق السعی می باشد. با این حال آیا حق بن و مسکن به من تعلق میگیرد؟ با توجه به مدت قرار داد در سال 94 من نباید افزایش حقوق داشته باشم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 10, 2015 ساعت 11:03

   سلام سرکار خانم فهیمه
   با سلام
   اگر دستمزد شما در سال 93 مبلغ 1200 هزارتومان بوده طبعا در سال 1394 در همان شرکت و همان شغل به ان 17 در صد اضافه می گردد.اگر مبلغ مندرج در قرارداد مبلغ ثابت 1200 هزارتومان در سال 1393 بوده است چون این مبلغ مزایای حین کار را نیز پوشش می دهد طبعا این گونه ها مزایا در ان مستتر بوده و ادعای شما پذیرفته نخواهد شد. مگر اینکه کارفرما اقرار نماید مبلغ 1200 هزار تومان فقط برای دستمزد بوده است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 33. سرایی
  نوامبر 11, 2015 ساعت 12:03

  با سلام
  من از سال 1387 با شرکتی خصوصی همکاری داشتم .در پایان مهر 94 بدلایلی با من قطع همکاری شد . به من اعلام نمودند که باید استعفا بنویسی تا ما با اداره کار درگیر نشویم . از طرفی قرار داد کاری هم در اختیار من نیست و نزد شرکت هست .
  من قبول کردم که استعفا دهم ولی وقتی از طرف شرکت به من اعلام شد حق سنوات چقدر است برایم سوالی مطرح شده که امیدوارم به من پاسخ بفرمایید .
  من در قرارداد آخر مبلغ 4 میلیون تومان قرارداد داشتم ولی خوب به دلیل کسور و بیمه و موارد دیگر حدود سه و نیم میلیون تومان دریافتی ماهانه داشتم . ولی شرکت بیمه را بر مبنای حداقل حقوق که 2/400/000 تومان بود واریز می کرد .
  حالا هم بر مبنای همان 2/400/000 محاسبه کرده اند.
  سوالم این است که مگر نباید بر مبنای قرارداد حساب کنند ؟
  و این که من هنوز استعفا نداده ام .
  آیا می توانم به اداره کار شکایت کنم ؟
  شرکت معمولاً اعلام می کنداگر استعفا ندهید آنقدر اذیتتان می کنیم تا پشیمان شوید .
  لطفاً راهنمایی فرمایید که چه کنم .
  ممنونم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 11, 2015 ساعت 13:13

   جناب اقای سرایی
   با سلام ایا کارگاه دارای طرح طبقه بندی مشاغل بوده یا خیر.اگر کمتر از 50 نفر کارگر داشته طبعا دارای طرح طبقه بندی مشاغل نبوده است.اگر کارگاه دارای طبقه بندی مشاغل باشد مزد مبنا ملاک پرداخت حق سنوات می باشد.اما اگر شرکت دارای طبقه بندی مشاغل نیست در ان صورت از تمام دریافتی کارگر مزایای حین کار مثل مسکن ,حق خواروبار,حق اولاد کسر و بقیه بعنوان دستمزد ماهیانه تلقی گردیده و کارفرما مکلف خواهد بود به ازای هرسال خدمت معادل یک ماه دستمزد ماهیانه به عنوان حق سنوات بپردازد.همچنین به ازای هر سال خدمت 9 روز دستمزد به عنوان ذخیره مرخصی(اگر مرخصی استفاده نشده دارید).اگر خودتان تمایل دارید از شرکت بیرون بروید استعفا داده و یک ماه ادامه خدمت دهید و بعد شرگت را ترک کنید. چنانچه مزایای پایان کار شما پرداخت نگردید شکایت نمائید.اما اگر میل دارید از بیمه بیکاری استفاده نمائید یادتان باشد که استعفا باعث می گردد از مستمری بیمه بیکاری برخوردار نشوید.اگر قطع همکاری شما با میل و اراده باشد شامل بیمه بیکاری نمی گردد.یادتان باشد که شرکت قادر به اذیت کردن شما نیست .شما از طریق مراجع حل اختلاف اداره کار پی گیر حقوق قانونی خودتان می توانید باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 34. سرایی
  نوامبر 11, 2015 ساعت 13:20

  ممنونم از لطف شما
  شرکت بیش از 50 نفر کارمند داره ولی نمیدانم که طبقه بندی مشاغل داشته یا نه
  منظورتان از مزد مبنا همان مبلغ قرارداد هست ؟
  به من گفتند همان مبلغ اعلامی به بیمه را مبنا قرا می دهیم در صورتی که قرارداد من بیشتر از مبلغ اعلامی به بیمه است .

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 11, 2015 ساعت 14:35

   با سلام
   مزد مبنا یعنی مزد شغل و تجربه (پایه سنوات) اینکه شرکت اعلام نماید کدام مزد مبنای محاسبه است غلط است .مزد پرداختی به شما مبنای محاسبه است .اگر به بیمه کمتر پرداخت شده, ان هم خلاف دیگری است که شرکت مرتکب شده است.با شکایت مزد واقعی شما مورد محاسبه قرار می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 35. سرایی
  نوامبر 11, 2015 ساعت 14:48

  ممنونم از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 36. امیر
  نوامبر 14, 2015 ساعت 21:28

  با سلام
  بنده از تیر ماه ۹۴ در یک کارگاه مشغول کار شده ام که نحوه کار به صورت یک هفته در میان روز کاری و شبکاری است
  بین کارفرما و بنده هیچ قراردادی منعقد نشده است
  و کارفرما در پایان هرماه و موقع دادن حقوق از ما به اجبار امضا مبگیرد که همه حق وحقوق خود از قبیل سنوات ،مرخصی و… را گرفته ایم و ظاهرا در پایان سال فرمی را برای امضا به کارگران تحمیل میکند که همه حقوق خود مبنی بر حق مرخصی ،حق شبکاری ،سنوات و.. را گرفته اند
  با این وجود میتوانیم حق خود را از کارفرمای خود بگیریم
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 15, 2015 ساعت 09:14

   امیر اقا
   سلام
   اگر از اول تیر ماه سال 94 استخدام شدید هنوز پایان سال فرا نرسیده است که کارفرما از شما تسویه حساب کامل دریافت نماید. چون شما فرد عاقل,بالغ و رشید محسوب میشود و احتمالا سن شما هم بالاتر از 18 سال است و اثار جنون و سفی در شما نیست طبعا امضا های شما دارای اعتبار بوده و مورد پذیرش مراجع حل اختلاف خواهد بود.اما از انجا که پرداخت حق سنوان و مرخصی ذخیره در پایان دوره قرارداد یا زمان قطع همکاری است درج این موارد در فیش حقوقی ماهیانه مورد پذیرش مراجع حل اختلاف نخواهد بود.یادتان باشد امضاء بی مورد برای شما مشکلاتی را بوجود خواهد اورد و کمترین این مشکلات از بین رفتن حق قانونی شما می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 37. امیر
  نوامبر 15, 2015 ساعت 21:23

  با سلام
  ممنون از اینکه وقت خودتونو برای سوال من قرار دادید
  با توجه به سوال قبلی بنده و پاسخ جناب عالی آیا راهی وجود دارد که ما کارگران حق و حقوق کارگری خودما ن را از قبیل حق مرخصی ، حق خواروبار،حق شبکاری و…را که کارفرمای سودجو با گرفتن امضا در هر ماه از کارگران ضایع میکند را بگیریم
  در ضمن کارفرما درصورت امضا نکردن کارگران را تهدید به اخراج میکند آیا چنین حقی دارد ؟
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 16, 2015 ساعت 12:16

   با سلام
   بله .اگر کارفرما این مبالغ را به شما می پردازد و تسویه حساب از شما می گیرد در این صورت کار خلاف انجام نشده ,بلکه روش کار غلط بود و باید این روش اصلاح گردد.اما اگر این مبالغ به شما پرداخت نمی گردد ولی از شما رسید ان دریافت می گردد.کافی است تصویر تسویه حساب را تهیه و به اداره کار شکایت و غیر واقعی بودن ان را ادعا و تقاضای اسناد مالی ان را داشته باشید.در این صورت چون مبالغ این رسید ها و اسناد مالی ان منطبق نیستند واقعیت مشخص می گردد.صورت تسویه حساب هم اگر نقص داشته باشد اداره کار نقایص ان را از کارفرما سوال خواهد نمود.در این صورت شما به حق خود خواهید رسید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 38. علی
  نوامبر 16, 2015 ساعت 14:09

  با سلام
  آیا امکان این هست که حق بن و حق مسکن و سایرمزایا که در طی سالهای اخیر پرداخت نشده است را با نرخ روز از کارفرما بگیریم؟؟ یا اینکه با نرخ مصوب سالهای گذشته محاسبه میشود؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 16, 2015 ساعت 14:35

   علی اقا
   سلام
   در قانون کار فقط حق سنوات به نرخ روز محاسبه می گردد سایر مطالبات کارگر مثل دستمزد معوقه و یا مزایا عینا وصول می گردد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 39. امیر
  نوامبر 17, 2015 ساعت 07:05

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  امکان دارد بفرمایبد برای کار کردن به مدت ۸ ماه مقدار سنوات و عیدی و… در پایان سال به چه اندازه است
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 17, 2015 ساعت 07:56

   امیر اقا سلام
   برای سنوات به ازای هرسال خدمت معادل یک ماه و برای هر ماه خدمت معادل 2/5 روز دستمزد و برای عیدی و پاداش برای هر سال خدمت معادل دو ماه دستمزد (مشروط به اینکه از 90 روز حداقل دستمزد بیشتر نباشد) و برای هر ماه خدمت معادل 5 روز دستمزد مبنا تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 40. امیر
  نوامبر 17, 2015 ساعت 10:40

  با سلام
  آیا مزد مبنا برای محاسبه عیدی حداقل حقوق 712 هزار تومان است یا مقدار حقوق دریافتی کارگر در هر ماه با اضافه کاری ها که دریافت میکند
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 17, 2015 ساعت 12:02

   با سلام
   میزان مقدار دستمزدی است که دریافت می نمائید.مزد شغل , پایه سنوات ]مزد رتبه و فوق العاده سرپرستی

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 41. milad
  نوامبر 17, 2015 ساعت 15:05

  با سلام وعرض خسته نباشید
  بنده از تاریخ 94/2 با یک شرکت قرارداد داشتم تا پایان سال 94.
  متاسفانه کار در برج 8 متوقف شد و شرکت قبول کرد تا پایان سال تمامی حق و حقوق را بپردازد و تسویه حساب کند
  اگر امکان دارد بفرمایید تمامی حقوق پایه این چند ماه باقی مانده را هم باید پرداخت کند؟و نحوه تسویه حساب چگونه خواهد بود.
  با سپاس فراوان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 18, 2015 ساعت 12:49

   اقا میلاد
   با سلام
   روش تسویه حساب به صورت کامل توضیح داده شده است . ضمنا از پاسخ به سایر دوستان می توانید میزان مبلغ تسویه حساب خود را کامل استخراج نمائید.اگر شرکت قبول کرده تا پایان دوره قرارداد دستمزد شما را بپردازد شرکت خوبی می باشد.اگر نوع کار پروژه ای است توقف کار امری عادی محسوب می گردد و اغلب شرکت ها تا پایان قرارداد دستمزد نمی پردازند بلکه تا زمان قطع کار این اقدام را انجام میدهند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 42. امیر
  نوامبر 17, 2015 ساعت 15:12

  با سلام
  معذرت میخوام که دوباره مزاحمتون میشم
  کارفرما کارگاه ما حقوق را به صورت دستی به خودمان میدهد و فرمی راکه از ما امضا میگیرد را نزد خود نگه میدارد
  با این وجود اگر کارفرما در دادگاه ادعا کند که به ما حداقل حقوق را میداده با ساعت کاری وزارت کار ما چگونه میتوانیم حق خود را بگیریم
  در ضمن ما روزی ۱۲ ساعت کار میکنیم به صورت یک هفته در میان روز کار و شب کار
  و حقوق فعلی ماهی یک میلون و سیصد هزار تومان است
  با تشکر از لطف شما کارشناس محترم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 18, 2015 ساعت 12:45

   امیر اقا
   سلام
   به استناد ماده 87 ایین دادرسی قانون کارشماوظیفه دارید ساعت کار ,سابقه کار را اثبات کنید ,اثبات سایر موارد به عهده کارفرما است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 43. abbas
  نوامبر 18, 2015 ساعت 13:02

  با سلام و خسته نباشید
  بنده به مدت2ماه و نیم در شرکت خصوصی بدون قرارداد کتبی مشغول بکار بودم و از حقوق ثابت و بیمه تامین اجتماعی بهره مند بودم.به دلایلی از نیمه ماه بصورت ایمیلی استعفا دادم و سرپرستم بصورت شفاهی قبول کرد و بنده از شرکت خارج شدم.حال بدستور مدیر شرکت 15روز حقوقی که طلبکارم را پرداخت نمی کنند.(علت پرداخت نشدن تحویل ندادن کارم اعلام شده)
  لطفا راهنمایی بفرمائید که موضوع از سمت اداره کار منطقه مربوطه قابل پیگیری هست یا خیر
  سپاسگذارم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 18, 2015 ساعت 15:01

   اقا عباس
   با سلام
   عمل شما متاسفانه به دلیل اینکه مراحل تبصره ماده 21(استعفا) به درستی طی نشده حالت ترک کار دارد.مگر اینکه کارفرما به موضوع استعفای شما اذعان داشته باشد.در وضعیت ترک کار کارفرما مکلف است دستمزد شمار بپردازد اما حق سنوات شاید از بین برود.بهتر است کار خود را تحویل دهید .

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • abbas
    نوامبر 18, 2015 ساعت 15:04

    ممنون از راهنمایی شما
    سنوات به مبلغی نمی شود ولی بیشتر طالب دستمزدم هستم
    نداشتن قرارداد در این حالت برای من نفعی ندارد؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • تدبیر شغل
     نوامبر 19, 2015 ساعت 09:05

     سلام عباس
     قرارداد کمتر از سه به دلیل اینکه کارگر در حالت ازمایش می باشد خیر نفعی ندارد.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 44. امیر
  نوامبر 19, 2015 ساعت 10:11

  با سلام
  اگر دانشجو دانشگاه دولتی از تیر ماه تا پایان سال در یک کارگاه کار کند مشمول دریافت عیدی و سنوات میشود
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 19, 2015 ساعت 11:31

   سلام امیر اقا
   بله مشمول قانون کار بوده و مثل سایر کارگران مشمول عیدی و پاداش و تمام مزایا متناسب با مدت زمان کارکرد میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 45. milad
  نوامبر 19, 2015 ساعت 13:38

  تشکر بابت راهنمایی شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 46. مصطفی
  نوامبر 22, 2015 ساعت 02:33

  بنده از تاریخ 1/11/93 در شرکت خصوصی مشغول به کار شدم برای 3 ماه آزمایشی با حقوق 250 هزار تومان که درخواست کردم آن را برای بیمه اینجانب بدهدو موافقت شد و بعد ازاین مدت هم حقوق را 840 به بیمه اعلام می کند اما بعداز کسر حق بیمه 640 دریافتی بنده می باشد و بعد از این دریافتی به اجبار امضا وانگشت می گیرند که تمام حقوق وی دریافت شد و حق هر گونه اعتراض سلب می گردد البته بدون ریز مبلغی!! با توجه به اینکه 10 میلیون سفته نیز در دست ایشان دارم حقوق من قابل پیگیریست؟!

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 22, 2015 ساعت 09:26

   اقا مصطفی
   با سلام
   نفرمودید شغل شما چه است .اما دستمزد روزانه شما برای هفت ساعت و بیست دقیقه کار نباید از میزان تعیین شده شورای عالی کار کمتر شود.(237475 ریال در روز)در ماه دویست هزار ریال حق مسکن و یک میلیون و یک صد هزار ریال هم حق مزایای انگیزشی دارید از جمع این مبالغ 7 درصد سهم حق بیمه می باشد یعنی ماهیانه حدود 50 هزار تومان پس باید حدودا ماهیانه 790 هزار تومان دستمزد داشته باشید.اگر کمتر است می توانید به اداره کار شکایت و حق خود را پی گیری نمائید.عیدی و پاداش و حق سنوات پایان خدمت جداگانه محاسبه می گردد.سفته هم خلاف قانون بوده شما سهل انگاری کردید سفته دادید.اگر دیگر کارگران هم سفته داده اند از طریق اداره کار موضوع را پی گیری نمائید مطمئنا سفته خود را پس خواهید گرفت.همیشه مبهم رسید ندهید مبالغی را رسید نمائید که دریافت کرده اید.اگر قرارداد سفید به کارفرما نداده اید.داشتن یا نداشتن قرارداد مشکلی برای شما نمی تواند باشد.نداشتن قرارداد به مفهوم دائمی بودن اشتغال شما خواهد بود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 47. مصطفی
  نوامبر 22, 2015 ساعت 02:37

  لازم به ذکر است که بارها برای عقد قرارداد با ایشان صحبت کردم اما هردفعه یه جوری دور زدند بحث رو آیا این موضوع خللی ایجاد میکند ؟!

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 48. سعید
  نوامبر 22, 2015 ساعت 17:12

  آیا کارگاه می تواند یکطرفه قرارداد با کارگر دایمی را فسق نماید؟
  شرایط انتقال کارکنان دایمی از یک گارگاه به کارگاه دیگر چگونه است ؟
  آیا سنوات هم انتقال می یابد یا باید با کارگاه قبلی تسویه انجام گیرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 23, 2015 ساعت 10:54

   سعید اقا
   سلام
   انتقال از یک کارگاه به کارگاه دیگر مفهوم ندارد معمولا در زمان انتقال کارگر با کارگاه قبلی تسویه حساب نموده و مجددا در کارگاه بعدی مشغول کار میشود.اگر هر دو کارگاه دارای شخصیت حقوقی واحد باشند و یا اینکه صاحب انها یکی باشد تنها با یک نامه اداری از کارگاه قبلی و قبول سوابق در کارگاه جدید این انتقال انجام می گیرد.قرارداد با توجه به ماده 25 قانون کار یک طرفه قابل فسخ نیست .قرارداد در زمان اتمام ان قابل فسخ می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 49. امیر
  نوامبر 22, 2015 ساعت 19:42

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  ممکن است بفرمایید ساعت قانونی کار در یک روز کاری چقدر است و وقت ناهار و استراحت درساعت کاری به چه میزان است
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 23, 2015 ساعت 10:56

   اقا امیر
   سلام
   ساعت کار در روز ,هفت ساعت و بیست دقیقه ,در هفته 44 ساعت ,در چهار هفته 176 ساعت و در طول ماه 30 روزه 190/5 ساعت می باشد .اوقات صرف غذا و نماز جزو ساعت کار نمی باشد.کارمفید در کارگاه ملاک عمل است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 50. مهدی
  نوامبر 24, 2015 ساعت 01:34

  از سال 87 به عنوان مسئول کنترل کیفیت کارخانه مواد غذایی مشغول به کار هستم و قرارداد کار تحت نظارت انجمن امور صنفی مسولان مواد غذایی را دارم . مقدار بیمه ای که کارفرما برای اینجانب پرداخت نموده به مقدار حداقل بیمه همان سال می باشد که کمتر از مبلغ قرارداد می باشد و از ابتدای اردیبهشت 94 حق بیمه را پرداخت نکرده ولی طبق بازرسی تامین اجتماعی لیست بیمه موجود میباشد و با توجه به اینکه بنده رسما مسول فنی شرکت هستم و پروانه تولید به نام من می باشد در اقدامی مخفیانه از ابتدای شهریور نامه تعطیلی کارخانه را داده است که من تازه متوجه گردیده ام . از طرفی بنده تا حالا هیچ مبلغی را از کارخانه دریافت نکرده ام و هفت سال و شش ماه دستمزد طلبکار هستم حال بکلی سردرگم شده ام چون من با اطمینان کامل به کارفرما و وعده های وی درخصوص جبران کردن دیرکرد حقوق تا حال منتظر مانده ام حال با این اقدام کارفرما چاره ای به جز شکایت ندارم فقط تنها سوال من این است که حقوق و دستمزد سالهای قبل بر چه اساسی باید محاسبه شود ؟ آیا با نرخ امسال محاسبه می شود ؟ آیا مطابق مبلغ مندرج در لیست بیمه محاسبه می گردد ؟ آیا مطابق مبلغ مندرج در قرارداد محاسبه خواهد شد ؟ با توجه به اینکه کارفرما بصورت یکطرفه اقدام به قطع بیمه نموده و هیچ نامه ای به اداره بهداشت و یا بنده نداده است آیا قطع کردن بیمه از طرف کارفرما قانونی می باشد ؟ خلاصه بنده چه اقداماتی را انجام بدهم ؟ لطفا راهنمایی فرموده و پاسخ را به ایمیلم ارسال نمایید . متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 24, 2015 ساعت 10:13

   اقا مهدی
   با سلام
   جای تاسف است که جنابعالی ماه به ماه دستمزد خود را دریافت ننموده اید.در زمان شکایت این موضوع, یک نقطه ضعف برای شما محسوب می شود امیدوارم حداقل قرارداد مکتوب و یا لیست حضور و غیاب و یا مدرکی که اثبات نماید شما در کارگاه حضور داشته و مشغول کار بوده اید در اختیار داشته باشید .حقوق و دستمزد هر سال مطابق با پرداختی همان سال مندرج در قرارداد می باشد و اضافه تر پرداخت نمی گردد ولی سنوات بر اساس اخرین دستمزد مورد محاسبه قرار می گیرد.شما حتما برای اجرای قانونی کار پی گیری نموده و با صدور رای هیات تشخیص خواهان پی گیری حق بیمه خود بشوید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 51. امیر
  نوامبر 25, 2015 ساعت 19:26

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  در کارگاه های کوچک کارفرما یکسره برای دوازده ساعت کار، حقوق مشخصی را طی میکند
  مثلا میگوید برای دوازده ساعت کار روزانه، ماهی یک میلیون تومان(کارفرما ادعا دارد که با اضافه کردن سایر مزایا مثل ،اضافه کارو…به حداقل حقوق
  این مبلغ به دست آمده است )با این وجود در پایان سال عیدی و سنوات برای کارگری که یک سال کار کرده از روی حقوق یک میلیون تومان حساب میشود
  و یا از روی حقوق حداقلی وزارت کار(712هزار تومان)
  کارفرما میگوید که حقوق شما همان ۷۱۲ است و مبنا محاسبه برای عیدی همان است
  با تشکراز لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   نوامبر 26, 2015 ساعت 20:51

   امیر اقا
   سلام
   برای دوازده ساعت کار در روز,با کاهش یکساعت برای زمان نهار و نماز , کارگر 11 ساعت کار که هفت ساعت و بیست دقیقه ساعت عادی و 220 دقیقه حالت اضافه کاری می باشد که هر ساعت اضافه کاری با توجه به ضوابط ماده 59 قانون کار مبلغ 45356 ریال می شود و برا ی یک ماه مبلغ 4993695 ریال میشود که اگر دستمزد عادی و اضافه کاری را جمع کنیم (4993695+7124250) مبلغ 12117945 ریال میشود و اگر به این مبلغ مزایای حین کار مثل مسکن و مزایای انگیزشی هم اضافه نمائیم (200000+1100000)میشود13417945 ریال لذا میبلغ ده میلیون ریال کفاف دستمزد را نمیدهد و بسیار کم می باشد.عیدی و پاداش معادل دو ماه دستمزد (مبنا) می باشد.
   گفته کارفرما با محاسبه در باره دستمزد با توجه به اضهارات شما درست است اما ایشان در اضافه کاری به شما اجحاف می نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • امیر
    نوامبر 27, 2015 ساعت 00:05

    با تشکر از پاسخ شما
    آیا با شکایت میتوانم اضافه کاری کامل خود را دریافت کنم
    و با این کار، کارفرما ممکن است بنده را از کار اخراج کند
    آیا کارفرما حق اخراج کارگر را دارد
    در ضمن بنده چهار ماه در آن کارگاه سابقه دارم

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • تدبیر شغل
     نوامبر 27, 2015 ساعت 09:51

     امیر اقا سلام
     در صورت اثبات اضافه کاری با شکایت می توانی ان را دریافت نمائید.بله کارفرما در صورتی که کارگر قراردادی باشید می تواند در پایان قرارداد اقدام به قطع همکاری نماید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 52. میرزایی
  دسامبر 1, 2015 ساعت 13:53

  با سلام و خسته نباشید.ممنون از اینکه وقت گرانبهایتان را در جهت پاسخگویی میگذارید.
  34 ساله ،فوق لیسانس معماری،دارای ده سال سابقه بیمه ایی.مونث،متاهل.
  شروع فعالیت : 1387
  پایان فعالیت :مشغول بکار
  طی دو سال گذشته ،11 ماه بیمه ی من پرداخت نشده.از ابتدای امسال تا به اکنون علی الحساب 5/3 ملیون حقوق گرفتم.(این مبلغ طی دو مرحله در مهر و آبان بحسابم واریز شد!)

  سال حقوق روزانه
  (تومان) عیدی (تومان) بن کارگری و مسکن
  87/4/1 10000 —— ——
  88 10000 —— ——
  89 10000 —— ——
  90 10000 —— ——
  91 10000 500000 ——
  92 11600 500000 ——
  93 11600 600000 ——
  94 جمعاسه ونیم ملیون علی الحساب
  خیلی سعی کردم مسالمت آمیز حل بشه ولی نشد. 26 شهریور شکایت کردم.اولین جلسه 12/8/94 بود.
  قسمت مشاوره وزارت کار تماس گرفتم ،گفتند مابه تفاوت همه ی سالها را میتوانی بگیری! با وجود اینکه من در دادخواستم طلب همه ی حق و حقوقم را کردم ولی کارشناس محترم فقط سال 93 و 94 را ذکر کرد و با پرخاشگری گفت من رای ام را صادر میکنم.اعتراض داشتی ،اقدام کن!!!!!!!!!
  من در بدو ورود به شرکت کاردانی بودم.سال 88 تا 90 کارشناسی گرفتم.(سه ترم کلاس،1ترم پایان نامه(کلاس ندارد))
  سال 92 تا 93 (سه ترم کلاس) ارشد گرفتم.
  مدیرعاملم در جلسه ی اول تمامی اظهارات من را مبنی بر حقوق نگرفتن،مابه تفاوت 93 و پرداخت نشدن حق بیمه قبول کرد ولی متاسفانه مدعی شد که من جهارسال و نیم دانشجو بودم!!!!! و روزی 3 الی 4 روز در محل کارم حضور نداشتم!!!!!!!!!!!!!!!!!!! و اینکه ساعت کاری ما 9 تا 2/5 میباشد!
  همکاران قبلی ام استشهادیه امضا کردند مبنی بر اینکه ساعت کاری شرکت 8/30 تا 3/30 می باشد.
  در صورتیکه طبق برنامه ایی که تاییدیه آنرا از دانشگاه گرفتم و در پرونده ام موجود است،تمامی کلاسهای ارشدم بعد از ساعت کاری بود.همکارانم حاضرند شهادت بدهند که من همه ی روزهای هفته در شرکت حضور داشتم.
  کارشناس فقط سالهای 93 و 94 را میخواهد بررسی کند ولی دوره کارشناسی ام مربوط به سالهای 88 تا 90 میشودو من مابه تفاوت 90 تا 94 را میخواهم
  در تاریخ 8/9/94 استعفای کتبی خود را تحویل مدیرعامل دادم ولی امضا نکرد.بردم اداره کار ثبت کردم.
  جلسه ی دومم 94/10/12 میباشد.
  من همه ی حق حقوقم را میخواهم:
  • ما به تفاوت سالهای 90 -91 -92 -93 – 94
  • عیدی سالهایی که نگرفتم
  • بن کارگری همه ی سالها
  • سنوات
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چه کاری انجام دهم تا روند پروندم از این طولانی تر نشود
  چه مدارکی ارایه دهم که محکمه پسند باشد؟
  چرا نظرات وزارت کار با اداره کار گیلان متفاوت است؟!

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 2, 2015 ساعت 11:05

   سرکار خانم میرزائی
   سلام
   معمولا در سایت ما به سوال های کوچک جواب می دهیم .اما شما یک پرونده کامل روابط کار را طرح نمودید.لذا به اختصار پاسخ می دهیم.
   اگر ساعت تحصیل و کار با هم تداخل نداشته باشد تحصیل مانع جدی برای کار نیست.ضمنا تحصیلات بالاتر از لیسانس در هفته کمتر از ده ساعت مشغولیات داشته و بعلاوه , برای این گونه تحصیل , مراکز اموزشی خارج از ساعت کاری برنامه ریزی می نمایند تا هم دانشجوی بیشتری جذب نمایند و هم اینکه شاغلین هم بتوانند از این امکانات استفاده نمایند.
   -کسری دستمزد تا یک یا دو سال قابل دریافت می باشد .البته دستورالعملی در این رابطه وجود ندارد بلکه بیشتر یک رویه است که مراجع حل اختلاف برای خود متداول نموده اند.برای دریافت کامل می توانید از طریق دیوان عدالت اداری پی گیری نمائید.
   -در مقابل گفته کارفرما که گفته شما کسری کار دارید پاسخ این است کهکسری نداشته اید و یا اگر داشته اید از مرخصی استفاده نموده و اگر بی انضباطی(عدم حضور در محل کار) داشته اید چرا با شما برخورد قانونی نداشته است.از وی بخواهید ساعت های حضور و غیاب و یا تاخیر شما را ارائه دهد.(چون مدعی است)
   برای خواسته ها یی که نتوانستید دریافت نمائید(عیدی و پاداش ,بن کارگری,و….)با توجه به ماده 159 قانون کار اعتراض نمائید.سعی کنید از فرد کارشناسی که در این رابطه اطلاعات دارد برای نوشتن لایحه استفاده نمائید.حتی المقدور از یک فرد اشنا به روابط کار در جلسه هیات حل اختلاف استفاده نمائید.
   اگر شغل شما (متاسفانه شغل خود را در شرکت اظهار ننمودید)کار ستادی و یا اجرائی بوده طبعا دستمزد شما نیز بالاتر از حداقل بوده است.از این حربه برای نشان دادن جایگاه خود در شرکت استفاده نمائید.
   در صورت نیار با ما تماس بگیرید.
   موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • میرزایی
    دسامبر 5, 2015 ساعت 10:51

    از لطفتون بی نهایت سپاسگذارم.من مهندس معمار هستم و در شرکت طراحی میکنم.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 53. امیر
  دسامبر 3, 2015 ساعت 11:47

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  در کارگاهی که بنده کار میکنم کارفرما به بهانه این که تعداد بیمه شدگان بیش از چهار نفر است و به بهانه اضافه شدن مالیات بر حق بیمه ،بابت حق بیمه از ما صد هزار تومان کسر میکند
  آیااین مبلغ کسری بیمه درست است؟

  واگر غیر قانونی است ما میتوانیم اضافه بر آن را پس بگیریم(حقوق پایه ما همان ۷۱۲ وزارت کار است)
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 3, 2015 ساعت 16:40

   سلام امیر
   حق بیمه سهم کارگر به استناد بند ماده 28 قانون تامین اجتماعی هفت در صد دستمزد می باشد.کارفرمایانی که بیش از مبلغ مذکور از حق بیمه کارگر کسر نمایند به استناد ماده 103قانون تامین اجتماعی علاوه بر بازگرداندن مبلغ مذکور به حبس جنحه ای محکوم خواهخند شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 54. علی
  دسامبر 4, 2015 ساعت 12:34

  باسلام،بنده به همراه دونفردرهتل کارمیکردیم،بنده یازده ماه کار کردم ولی بیمه نبودم و به ما فشار آوردند با ساعت کاری نصفه شب که نمیشد بریم و بیاییم و اعلام کردیم نمیتوانیم بریم و بیایم و اونها گفتن به طور شفاهی نیاین و حالا برای سنوات و حق بیمه میگن ترک کار کردین،با توجه به اینکه یک پرسنل دیگر چندماه پیش به همین گونه اخراج شد و تاحالا تسویه نکرده و یک تسویه سفید هم موقع قراردادامضا کردیم آیا میتوانیم شکایت کنیم؟؟!در ضمن چند نفردیگه بیمه نشدن ولی مشغول به کارهستند توروخدا راهنماییم کن دقیقا چی کار کنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 4, 2015 ساعت 21:16

   علی اقا
   سلام
   به اداره کار مراجعه و شکایت نمائید و برای اثبات اینکه ترک کار ننموده اید.دلایل محکمی مبنی بر اینک روز کار بودید و کارفرما به صورت اجبار کار شما را به شب تغییر داده و چون قبول نکردید اخراج و این اتهام را به شما زده است اثبات نمائید و اگر کسری دستمزد ,دستمزد معوقه,اضافه کار ,مزایای حین کار و عیدی و پاداش و حق سنوات خود را پی گیری نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 55. حمید رضا صیادی
  دسامبر 4, 2015 ساعت 16:12

  سلام.5 سال در یک فست فود کار کردهام ولی بیمه نکردن منو.ایا الان بعد از اخراجی نا عادلانه میتونم شکایتی منوط به عدم پرداخت بیمه داشته باشم.ممنونم دوست بزرگوار

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 4, 2015 ساعت 21:11

   اقای حمید رضا
   با سلام
   به موجب ماده 148 قانون کار و مواد 28 تا50 قانون تامین اجتماعی و تبصره ماده 41 قانون کار پرداخت حداقل دستمزد و تحت پوشش قراردادن بیمه جنبه اجباری داشته و کارفرما مکلف می باشد که برای هفت ساعت و بیست دقیقه کار روزانه این موارد را به صورت اجباری رعایت نماید.در صورت عدم دریافت حداقل دستمزد و بیمه نبودن می توانید به اداره کار شکایت نموده و پی گیری حق قانونی خود شوید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 56. کار
  دسامبر 4, 2015 ساعت 23:40

  باسلام
  بنده در شرکتی به مدت 2.5 مشغول به کار بودم و در این مدت قراردای با من بسته نشد فقط بیمه برای بنده رد شد
  شرکت بنده و چند نفر از دوستان رو که کارهای قوی داشتیم رو به عنوان پاداش به دوبی برد اما قبل از بردن برگه ای مبنی براینکه این سفر ازمایشی هست وبعد از این سفر ما باید 2 سال برای شرکت کار کنیم ودر همین بند نوشته شده بود که در غیر این صورت اگر ترک کار کنیم باید تمامی وجوهات سفر اعم از هتل و بیلیت هواپیما و ویزا و .. رو بپردازیم و درغیر این صورت سفته ای از ما باید دریافت میکردن که بنده به این موارد اعتراض کردم و بند های ازموزشی بودن این سفر رو فقط ضرب در زدم ننوشتم این هارو قبول ندارم ولی سفته ندادم
  بعد از اینکه از سفر برگشتیم من بعد از یک ماه ماندن در شرکت مربوطه چون قرارداد کار نداشتم و به بنده بی احترامی شد بنده شرکت رو ترک کردم و تا این تاریخ برنگشتم
  دو روز پیش برای بنده ابلاغیه ای مبنی بر ترک کار و پرداخت هزینه های سفر و وکیل و… اومده
  لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید
  با توجه به اینکه تنها مدرکی که شرکت از بنده داره امضای اون برگه های سفر است اما بنده هیچ سفته ای ندادم و سفر رو رفتم و اینکه شرکت هیچ قراردای بابنده نبسته و هیچ سنواتی هم در این مدت به علاوه حقوق اخر ماه من رو نداده این ترک کار محسوب میشه و من باید چه کار کنم
  چون در صورت ترک کار حساب شدن سنوات این دو سال نیم من هم با توجه به قوانین کار از بین میره
  لطفا من رو راهنمایی کنید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 5, 2015 ساعت 20:12

   اقای ناشناسی که با عنوان کار سوال فرمودید
   سلام
   اگر از فرامین کارفرما و یا نمایندگان وی اطاعت کرده و دستمزد دریافت نمود و کار را به صورت شخصا انجام دهید رابطه کاری بین شما و کارفرما بر قرار و دو طرف نسبت به هم حق و حقوقی دارید.وجود قرارداد و یا عدم ان یک نشانه و سند است.رد شدن بیمه یعنی اثبات کارگر بودن شما.اگر سفر شما غیر کاری و جنبه اموزشی داشته حق با کارفرما می باشد با نرفتن و عدم قبول ان از این موضوع شانع خالی نمودید.در غیر اینصورت این موضوع خسارت به کارفرما بوده و باید جبران گردد. ترک کار یعنی به صورت متوالی حداقل 15 روز غیبت بی دلیل داشته باشید(طبق تبصره ماده 21 قانون کار).اگر مرتکب ترک شده باشید فقط حق سنوات شما از بین میرود.لطفا اگر تمایل به ادامه خدمت ندارید استعفا داده و مدت یک ماه در شرکت ادامه خدمت داده و بعد قطع همکاری نمائید در این صورت کارفما مکلف به پرداخت حق سنوات شما خواهد بود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 57. امیر
  دسامبر 4, 2015 ساعت 23:50

  با سلام مجدد خدمت شما
  در مورد سوالی که کارفرما بیش از اندازه مشخص از کارگر حق بیمه کسر میکرد
  کارگران برای گرفتن حق خود به کجا باید مراجعه کنند و چه مراحلی را باید طی کنند؟
  در ضمن بین کارگران و کارفرما قرارداد کتبی وجود ندارد
  و احتمال دارد کارفرما با شکایت کارگران از سر لجبازی اقدام به اخراج آنها بنماید
  برای جلوگیری از این مشکل به نظر جناب عالی چاره چیست؟
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 5, 2015 ساعت 20:25

   امیر اقا
   سلام
   وجود قرارداد و یا عدم ان دلالت بر کارکردن و یا نکردن نیست. بلکه دریافت دستمزد,اطاعت از دستورات کارفرما و انجام کار به صورت شخصی دلالت بر رابطه کارگری می باشد.قرارداد فقط یک سند اثبات ادعا می باشد.برای اضافه دریافتی به تامین اجتماعی و برای اضافه دریافتی و کسری دستمزد به اداره کار مراجعه نمائید در اداره کار فرم هایی وجود دارد که با تکمیل ان کارفرما را دعوت و علت ان را در حضور شما می پرسند و بعد صدور رای می نمایند.اگر اقدام دسته جمعی باشد کارفرما به صورت فردی انتقام جوئی نمی نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 58. حسین
  دسامبر 5, 2015 ساعت 00:35

  با سلام
  من در هتلی کار میکردم. از اول تیر امسال و حدودا” 5 ماه گذشته ….
  یک قرار داد از اول شهریور با من بسته شد ولی بیمه ای تابهحال رد نشده برای من. اما حقوق این چند ماه رو گرفتم.
  حالا بی دلیل منو 3 هفته هست اخراج کردن و تسویه و پول منرو هم نمیدن میگن برو خبرت میکنیم.
  من یه چک 50 میلیونی هم به عنوان ضمانت حسن انجام کار دستشون دارم. حالا براشونم از جیبم خرج کردم و الان حدودا” 4 میلیون باید بهم بدن با حقوق و …. اما هی این روز اون روز میکنن و با بی احترامی صحبت میکنن…. !!! من چیکار کنم؟ ایا وزارت کار میتونه پشتم باشه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 5, 2015 ساعت 20:28

   سلام حسین اقا
   برا ی دریافت حق قانونی به نزدیکترین اداره کار محل خدمت مراجعه و طرح دعوا نمائید .پول مترو جزو وظیفه کارفرما نیست مگر اینکه این اقدام یک رویه پذیرفته در هتل برای تمام کارگران رعایت گردد.برادر عزیز چرا چک به هتل دادید .مگر شما پیمانکار هستید که به کارفرما چک به عنوان ودیعه حسن انجام کار بدهید.ایا برای چکتان رسید دارید.اگر دارید در اداره کار مطرح نمائید.خواهشمند هیچگاه در زندگیتان برای کار کارگری ودیعه نداهید کارگر با جسم و فکر خود کار می کند لذا انجام این موارد احتیاج به ودیعه ندارد.در صورت نیاز تلفنی تماس بگیرید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 59. حسین
  دسامبر 6, 2015 ساعت 19:41

  سلام دوباره.
  منظورم پول من رو بود نه مترو. بعدش به کجا زنگ بزنم :'( اداره کار؟ ضمننا وقتی قرار بود استخدام شم چک رو ازم گرفتن. رسید بهم ندادن اما یه کپی ازش دارم. گفتن رسید نمیدیم.
  حالا هم حرف زورمیزنن.
  من مقداری کار براشون انجام دادم مثلا وسایل گرفتم … حالا گرفتم که 1میلیونو خورده ای شده که فاکتوراشو بهشون دادم و کپی ازشون دارم …
  حالا چند ماه از اینکه پولشو بدن میگذره میترسم اقدام کنم اونو بهم ندن. گیری کردم از دستشون . الانم میخام برم جایه دیگه ای کار کنم … تسویه حساب میگن موقعی که پول دستمون اومد تسویه میکنیم ممکن هست چند ماه بگذره . جا دیگه هم برم واسه کار حتمامیگن با جای قبلی تسویه کن بعد بیا … اینا هم تسویه نمیدن میگن فعلا پول نداریم بدیم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 7, 2015 ساعت 08:19

   حسین اقا
   با سلام
   پاسخ اعلام شد لطفا مطابق پاسخ اقدام نمائید.دریافت چک توسط کارفرما خلاف قانون است در شکایت اداره کار موضوع چک را نیز طرح نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 60. سارا
  دسامبر 8, 2015 ساعت 19:03

  سلام، من از تاریخ ۹۴/۳ تا ۹۴/۸ در یک شرکت مشغول به کار بودم، در تاریخ ۹۴/۰۸/۰۷ به صورت شفاهی از مدیر درخواست استعفا کردم ولی در تاریخ ۹۴/۰۸/۱۵ مدیر شرکت گفت استعفا کتبی بده و من گفتم تا آخر ماه می مونم تا یه نیرو بگیرین ولی به درخواست خودش تاریخ استعفا رو زدم ۹۴/۰۸/۲۰ حالا مدیر شرکت فیش حقوقی داده و تسویه حساب کرده، مانده مرخصی من ۷ روز بوده نداده، پاداش نداده، سنوات نداده، فقط عیدی داده، نکته اینه که قرارداد من یک ماهه بود که به صورت اتوماتیک برای ماه بعد تمدید میشد، می خوام بدونم می تونم شکایت کنم، اصلا نتیجه ای می گیرم؟ تا چه حد کارش قانونی بوده؟ یه چیز دیگه این که مدیر شرکت از من سفته داره و رسیدی بابت سفته به من نداده. ممنون میشم جواب بدین، من از نظر مالی خیلی مشکل دارم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 9, 2015 ساعت 17:55

   سارا خانم
   سلام
   معمولا استعفا باید بر اساس تبصره ماده 21 قانون کار عمل شود.مگر اینکه دو طرف هم را قبول داشته باشند.اگر کارفرما استعفا را قبول نماید طبعا حق سنوات بر اساس یک ماه دستمزد پایه بر اساس هر سال خدمت باید بپردازذ .طبعا اگر یکی از دو طرف توافق بین خود را رعایت ننماید طبعا در این گونه مواقع شکایت به اداره کار بهترین تصمیم می باشد.در این رابطه بین استعفا و ترک کار مباحث دور میزند .غیر از حق سنوات پایان کار,کارفرما مکلف است حقوق معوقه,مرخصی ذخیره,مزایای حین کار و حق بیمه کارگر را واریز نماید. دریافت و پرداخت سفته باید بر اساس اموالی که از کارفرما نزد کارگر به امانت می بادشد قابل دریافت از کارگر می باشد انهم باید حتما در قبال رسید و قیمت اموال باشد در غیر اینصورت عملی بر خلاف قانون بوده است.موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 61. سعید
  دسامبر 8, 2015 ساعت 22:30

  با سلام مجدد
  امکان دارد شماره تماس خودتان را به آدرس ایمیل من ارسال نمایید تا سوالم را دقیقتر بیان نمایم
  چون نمیخواهم محل کار را در بخش عمومی بیان نمایم.با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 9, 2015 ساعت 17:56

   سعید اقا
   سلام
   تلفن در سایت در قسمت “تماس با ما ” وجود دارد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 62. سارا
  دسامبر 9, 2015 ساعت 13:14

  لطفا جواب سوال منو بدین، ممنون.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 63. جلال
  دسامبر 9, 2015 ساعت 13:51

  باسلام
  اينجانب بمدت 9ماه بعنوان حسابدار در شرکتي مشغول بودم
  يک روز کارفرما از من خواست تا به شرکت نروم تا اطلاع دهم
  بدون تسويه حساب(يک ماه ببمه 1.5ماه حقوق)ضمنا چند بار نيز از من خواست تا بشرکت بروم و بعضي از حسابها را روشن کنم ومن نيز رفته و تحويل دادم.حال پس از گذشت 85روز از من مي خواهد تا بشرکت مراجعه و حساب وکتابها را تحويل دهم
  آيا به نظر شما من بعداز اين همه مدت و دخل و تصرف احتمالي از طرف مديريت در حسابها به شرکت مراجعه کنم يا خير
  لطفا مرا راهنمايي فرماييد

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • تدبیر شغل
   دسامبر 9, 2015 ساعت 18:03

   جلال اقا
   سلام
   با گفتن بیا به شرکت و یا نیا به شرکت که کارگر(کارمند) نباید تابع باشد.بلکه اگر شما اخراج هستید بهتر است کتبا اعلام نماید و با شما تسویه حساب اداری و حقوقی نماید.شما جواب دهید خواسته خود را به صورت کتبی به شما اعلام و شما بعد از دریافت تقاضای کتبی کارفرما رسما جواب دهید که مدت 85 روز است از شرکت بنا به دستور مدیر خارج شده اید و نمی دانید چه وقایعه ای بر حساب ها گذشته است و نمی توانید در این رابطه مسئولیتی را بر عهده بگیرید.ضمنا در موارد اتی همیشه قبل از خروج تقاضای اخراج کتبی را بخواهید و یک صورت از کل محاسبات مالی را در اختیار داشته باشید.
   موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 64. جلال
  دسامبر 10, 2015 ساعت 00:13

  باتشکر از راهمنایتان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 65. مصطفی
  دسامبر 11, 2015 ساعت 15:49

  با سلام آیا پس ازشکایت و محکوم شدن کارفرما او میتواند حق کارگر را چک چند ماهه بدهد و حق او را به تعویق بیندازد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 12, 2015 ساعت 09:23

   اقا مصطفی
   سلام
   وقتی کارفرما محکوم شد مکلف می باشد مطالبات کارگر را پرداخت نماید.پرداخت نیز باید مطابق با رضایت کارگر باشد این گونه مطالبات عندالمطالبه است مگر اینکه کارفرما نداشته باشد در ان صورت بنا به تشخیص قاضی محترم اجرای احکام قسمتی از اموال در حد طلب کارگر توقیف وبفروش رسیده و طلب کارگر ادا میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 66. محمد
  دسامبر 11, 2015 ساعت 21:22

  باعرض سلام و وقت بخر
  بنده بمدت 19ماه کارگر یک معمار ساختمانی بوده ام و هیچ گونه قردادی ندارم و بیمه هم نشدم و میخواستم بدونم آیا میتوانم به اداره کار شکایت کنم و حق بیمه و سنوات وعیدی که نگرفتم را از کار فرما طلب کنم واگر این کار امکان داره چکار باید انجام بدهم.
  با سپاس فراوان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 12, 2015 ساعت 09:24

   اقا محمد
   سلام
   بله. با در دست داشتن مدارک معتبر دال بر وجود رابطه کارگری,دریافت دستمزد و سوابق خدمت می توانید با شکایت پی گیر طلب خود باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • محمد
    دسامبر 12, 2015 ساعت 19:39

    بسیار تشکر
    بنده سندی یا قرداد بیمه ای نداریم ولی شاهد دارم آیا با این وجود میتوانم کاری انجام بدهم

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     دسامبر 12, 2015 ساعت 20:25

     اقا محمد
     با سلام
     با احتمال 50 در صد ممکن است موفق بشوی.البته اگر قصد شکایت داری بهتر است سابقه خدمت خود را در کارگاه نوشته و قبل از اینکه کارفرما مطلع شود و اقدامات شما را خنثی نماید به سراغ شاهدها رفته و استشهاد تهیه نمائید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 67. پرویز
  دسامبر 13, 2015 ساعت 10:25

  با سلام
  سوالی ازتون داشتم
  من مسئول کارگزینی یک شرکت هستم و قرارداهای سه ماهه موقت با پرسنلمون داریم و در آخر هر سال پرداخت پایان کار و عیدی و تسویه حساب بطور کامل انجام میشه. امسال مدیرعامل در نظر دارن با پایان کار سالیانه تمامی پرسنل سرمایه گذاری انجام بدن و سود حاصل از اون رو هر 6 ماه یکبار به حسابشون واریز کنن. با توجه به اینکه فعلا در مرحله تحقیق هستیم میخواستم بدونم :
  1. این کار اصلا قانونیه؟
  2. رضایت پرسنل جهت انجام این کار لازمه؟
  3. در صورت دریافت رسید مبتی بر تسویه حساب کامل با شرکت در آخر سال، به هنگام ترک کار در سال بعدی و در اداره کار مشکلی از بابت پرداخت پایان کار با مبلغ قرارداد سال جدید برامون پیش نمیاره؟ چون ما پایان کار نفرات رو محاسبه و براشون سرمایه گذاری می کنیم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 13, 2015 ساعت 13:47

   اقا پرویز
   سلام
   این وظایف خارج از وظایف معمولی مدیر بوده و ربطی به رابطه بین کارگر و کارفرما ندارد.بدون رضایت پرسنل و دریافت وکالت امکان پذیر نمی باشد. خوب اگر تسویه حسابننموده و پول کارگران را بحساب گذاشته و سود ان را تقسیم نمائید طبعا این کار را اگر بدون تسویه حساب بگذارید حق سنوات هر سال معادل درصدی که شورای عالی کار اعلام می کند بزیان کارگاه خواهد بود(چون طبق ماده 24 اخرین دستمزد دریافتی مبنای پرداخت سنوات می باشد )اگر با کارگران تسویه حساب نموده و بعد در حساب بگذارید در این صورت کارگران ممکن است این اجازه را به شما ندهند و یا سوء تفاهم بین کارگران و مدیر بوجود بیاید که انگیزه تولید کارگران پایین بیاید یا کشمکش بوجود بیاید که تمام وقت مدیر و حسابداری صرف رفع سوء تفاهم شود .بهتر است شما مثل سابق با کارگران تسویه حساب نموده و ان ها را به بانک جهت افتتاح حساب و دریافت سود معرفی نمائید. به هر صورت این اقدامات در اینده برای کارگاه و تولید ان دردسرهای خواهد داشت.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 68. علی
  دسامبر 15, 2015 ساعت 10:57

  سلام
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم زمان صدور رای تجدید نظر حدودا چقدر طول میکشه؟
  آیا بعد از صدور رای مستقیما باید رفت سراغ گرفتن اجراییه؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 15, 2015 ساعت 16:33

   علی اقا
   سلام
   بعد از اعتراض و تعین وقت رسیدگی از زمان حضور در جلسه اگر پرونده اماده رای باشد.یک هفته .اما اگر پرونده نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر باشد احتمالا بالای بیست روز.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 69. امیر
  دسامبر 15, 2015 ساعت 11:32

  با سلام خدمت شما
  اگر در هنگام دریافت حقوق فیش حقوقی کاملی وجود نداشته باشد(فیش سفیدکه فقط مبلغ دریافتی کل در پایین آن آمده است و جای سایر مزایا خالی است)
  مقدار حق بیمه ای که کارفرما رد میکند و در سامانه بیمه مقدار آن موجود است آیا میتواند قابل استناد باشد مبنی بر این که که برای دریافت مزایا حقوق پایه ما از حداقل حقوق کارگری وزارت کار بیشتر است
  (کارفرما برای محاسبه مزایا ادعای حقوق پایه حداقلی را دارد و ما صد هزار تومان بابت حق بیمه پرداخت میکنیم)
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 15, 2015 ساعت 16:43

   امیر اقا
   سلام
   هر مبلغی که شما به عنوان حق بیمه پیمه پرداخت می کنید.(سهم کارگر)هفت در صد می باشد.برای محاسبه درست حقوق کافی است ان را تقسیم بر 7 و ضرب در 100 بنمائیم .اندازه دستمزد معلوم می گردد.اگر حق بیمه شما 100000 تومان باشد دستمزد شما 100 *؟ =100000/7 .

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 70. مصطفی
  دسامبر 17, 2015 ساعت 20:35

  با سلام بنده اخیرا زیاد مزاحمتون شدم شرمنده و ممنون از راهنمایی هاتون این بار مبسوط میگم که جای سوال نماند

  1 بنده ابتدای کار به اجبار یک تعهد محضری برای 3 سال مداومت کاری دادم و قرار دادم تا پاین سال 94 هست ولی کارفرما از 11/93 برایم بیمه می ریخته یعنی تا پایان دی یک سال مشغول هستم می خواهم کار را ترک کنم اما نمی دانم چگونه که سنوات از بین نرود! اگر برگه استعفا را امضا و موافقت نکند وبه زور بخواهد سر آن کار بمانم چه کنم؟آیا تعهد محضری و قرارداد مشکل آفرین خواهد شد ؟

  کارفرما حقوق ها را دیر به دیر میداد وهمیشه در ازای مبلغ کم رسید بدون ریز مبلغ می گیرد مبنی بر اینکه تمام حق خود را گرفتم حق اعتراض ندارم!به مشاور اداره کار مراجعه کردم ایشان فرمودند با این رسید ها دستت به جایی نمی رسه در صورتی که خوشبختانه چیزه دیگر می فرمایید نمی دانم چه کنم؟!!
  از ط

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 20, 2015 ساعت 13:14

   اقا مصطفی
   با سلام
   برای ای اینکه کار خود را به صورت منطقی ترک نمائید استعفا داده و یک ماه بعد تاریخ دریافت (یک روز بعد از تاریخ تحویل به پست) از شرکت بیرون بیایید .برای اینکه کارفرما منکر ترک کار نشود بهتر است استعفای خود را با پست سفارشی برای ایشان ارسال فرمائید ناگزیر به دریافت و رسید شود.اگر کارفرما برای اموزش شما هزینه نموده طبعا یا به اندازه تعهد داده شده سر کار دوام اورید یا خسارت وارده را در حدود متعارف ان جبران نمائید
   ماده 114. كارگري كه مطابق تبصرة (1) ماده 112 براي كارآموزي ‌در يكي از مراكز كارآموزي پذيرفته مي‌شود مكلف است‌:
   الف ـ تا پايان مدت مقرر به كارآموزي بپردازد و به طور منظم در برنامه‌هاي كارآموزي شركت نموده و مقررات و آيين‌نامه‌هاي واحد آموزشي را مراعات‌ نمايدودورة‌كارآموزي‌راباموفقيت‌به‌پايان‌برساند.
   ب ـ پس از طي دورة كارآموزي‌، حداقل دو برابر مدت كارآموزي در همان كارگاه به كار اشتغال ورزد.
   تبصره‌. در صورتي كه كارآموز پس از اتمام كارآموزي حاضر به‌ادامة كار در كارگاه نباشد، كارفرما مي‌تواند براي مطالبة خسارت‌مندرج در قرارداد كارآموزي به مراجع حل اختلاف موضوع اين‌قانون مراجعه و تقاضاي دريافت خسارت نمايد.
   در جواب قسمت دوم سوال میشود گفت به اداره کار مراجعه و تقاضای حق قانونی خود را بنمائید و طبعا مقدار واقعی را اعلام و اگر کارفرما اصرار به دریافت کامل مبالغ نمود اعلام فرمائید مدارک مربوط به حسابداری جهت اثبات گفته هایش ارائه نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 71. مصطفی
  دسامبر 17, 2015 ساعت 20:45

  در ضمن درست است که در رسید ها ریز مبلغ اعلام نشده اما در قرار داد ریز مبلغ ها بابت یک ماه کارکرد ذکر شده اما بنده آنها را دریافت نکرده ام !

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 20, 2015 ساعت 13:16

   اقا مصطفی
   سلام مجدد
   از کارفرما در جلسه مراجع حل اختلاف بخواهید قرارداد شما را رو نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 72. حسن
  دسامبر 18, 2015 ساعت 17:33

  باسلام
  اینجانب حدودچهارماه است که درکارگاهی کارمیکنم چندهفته پیش کارفرما طی نامه ای به بیمه تامین اجتماعی درخواست کدبیمه برای من کرد ولی بازرسان بیمه درمراجعه به کارگاه وعدم حضوراینجانب با این بهانه که من درجای دیگری مشغول به کارهستم ازبیمه کردن من خوداری کرده اند(لازم به ذکراست کارمن دراین کارگاه طوری است که کارهای بیرون ازکارگاه راانجام میدهم.)حال باتوجه به اینکه من دردوجاکارمیکنم میتوانندمرابیمه نکنند؟لازم به ذکراست که درکارگاه اول بیمه نیستم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 20, 2015 ساعت 13:51

   حسن اقا
   سلام
   بله شما اگر در دو جا کا ر می کنید به استناد ماده 34 قانون تامین اجتماعی هر یک از کارفرمایان جداگانه اقدام به واریز حق بیمه نمایند.بهتر است به همان شعبه تامین اجتماعی مراجعه خود را معرفی و کار خود را شرح داده و از بازرسین تامین اجتماعی بخواهید یا بار دیگه به کارگاخه مراجعه نماید و یا از کارفرما برای شما نامه اداری و یا استشهاد سایر کارگران را طلب نماید
   ماده 34 ـ در صورتي كه بيمه شده براي دو يا چند كارفرما كار كند هريك از كارفرمايان مكلفند به نسبت مزد يا حقوقي كه مي‌پردازند حق ‌بيمة سهم بيمه شده را از مزد يا حقوق او كسر و به انضمام سهم خودبه سازمان پرداخت نمايند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 73. ستاره
  دسامبر 19, 2015 ساعت 20:57

  سلام.من معلم مدرسه غیرانتفاعی بودم .با یکی از موسس ها به خاطر مسائل اخلاقی این آقا دچار مشکل شدم و این شخص بنده را مجبور به استعفا دادن کرد اما تو برگه استعفام نوشتم تا 15 همکاری میکنم .ومن این برگه را 9 تحویل مدیر مدرسه دادم.اما 1 روز بعد پشیمون شدم و خواستم برگردم اما گفتن دیگه نیام .من 14 به وزارت کار شکایت کردم و خواستار برگشت به کار شدم آیا میتونم کاری کنم؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 74. حسن
  دسامبر 20, 2015 ساعت 18:40

  باسلام
  ببخشیددوباره مزاحم میشم،کارفرماخودش طی نامه ای به بیمه تاکیدکرده که دراون کارگاه مشغول به کارم،آیااین امکان وجوداره که سازمان من روبیمه نکنه؟اگه بیمه نکنندچه راهکارهای قانونی وجودداره که من پیگیری کنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 20, 2015 ساعت 20:13

   حسن اقا
   با سلام
   خواهش می کنم سوال تکراری نپرسید.بیمه جنبه اجباری دارد.حتما انجام خواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 75. Mojgan
  دسامبر 22, 2015 ساعت 15:00

  با سلام و خسته نباشید.

  سوال بنده این میباشد که از چه طریقی میتوان تخلفات بیمه ایی شرکتی را گزارش نمود؟ مثلاً پرداخت حق بیمه از طرف شرکت برای افرادی که در شرکت کار نمیکنند یا خارج از ایران هستند؟

  با سپاس فراوان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 23, 2015 ساعت 12:45

   مژگان خانم
   سلام
   برای پی گیری تخلفات بیمه ای به نزدیکترین شعبه تامین اجتماعی شهر خود و در صورت عدم توجه به استان تابع محل خدمت مراجعه و یا ازطریق بازرسی های شعبه پی گیری فرمائید.برا ی کارگران خارج از کشور به سفارت ایران مراجعه و یا اطلاع دهید.به استناد ماده 97 قانون تامین اجتماعی این گونه موارد قابل پی گیری و مجازات خاطی را در پی دارد.
   ماده 97 ـ هر كس به استناد اسناد و گواهي‌هاي خلاف واقع يا با توسل‌به عناوين و وسائل تقلبي از مزاياي مقرر در اين قانون به نفع خوداستفاده نمايد يا موجبات استفاده افراد خانواده خود يا اشخاص‌ثالث را از مزاياي مذكور فراهم سازد به پرداخت جزاي نقدي معادل‌دو برابر خسارات وارده به سازمان و در صورت تكرار به حبس‌جنحه‌اي از 61 روز تا شش ماه محكوم خواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 76. حسین
  دسامبر 23, 2015 ساعت 10:40

  با سلام
  سوالی از خدمتتون داشتم:
  میخواستم بدونم در صورت ادامه ی همکاری با کارمندی که دوره ی آزمایش ایشون تمام شده، لازم تسویه ی حساب دوره ی آزمایشی زده بشه یا صرفا فقط بستن قرارداد جدید کفایت می کنه؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدهید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 23, 2015 ساعت 12:50

   حسین اقا
   سلام
   اگر قرارداد کلی منعقد نموده ویا قراردادی با کارگر منعقد نموده اید و ذکر نموده اید که مثلا دو ماه یا سه ماه از شروع قرارداد حالت ازمایشی دارد,نه ضرورتی به تسویه حساب دوره ازمایشی وجود ندارد.اما اگر قرارداد منعقد نموده اید و این قرارداد مختص دوره ازمایشی بوده است ,بهتر است تسویه حساب نموده و دوباره قرارداد کارگری منعقد نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 77. کارگر
  دسامبر 24, 2015 ساعت 05:14

  باسلام
  بنده در یک کارگاه کار میکنم که پایه حقوق بنده با محاسبه ای که کارفرما برای اضافه حقوق و سایر مزایا ماهانه میکند حداقل وزارت کار است(با اضافه کار ماهی ۱۳۰۰ میشود)
  کارفرما به بهانه این که تعداد کارکنان بیش از چهار نفر است با احتساب مالیات از ما برای حق بیمه ماهی صد هزارتومان کسر میکند
  در سامانه تامین اجتماعی حق بیمه ما همان صد هزار تومان رد میشود
  الان سوال بنده این است که برای مزایای پایان کار مثل سنوات و عیدی و… بنده میتوانم به اداره کار شکایت کنم و بخواهم که از روی حق بیمه من که در سامانه بیمه مقدار ان موجود است این مزایا حساب شود (با حق بیمه صد تومانی پایه حقوق بنده ماهی۱۳۰۰ میشود) در ضمن بنده در پایان هرماه یک رسید سفید را امضا میکنم که فقط مبلغ ۱۳۰۰ روی ان درج شده و جای سایر مزایا خالی است
  با تشکر از شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 24, 2015 ساعت 12:00

   کارگر محترم
   سلام
   برای پاسخ به سوال لطفا شغل و نوع خدمات کارگاه را بیان نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 78. کارگر
  دسامبر 24, 2015 ساعت 17:56

  باسلام مجدد
  فرموده بودید که نوع کارم و خدماتش عرض کنم
  یک کارگاه بافندگی جوراب
  با حدود ده دوازده نفر کارگر
  کارفرما حقوق پایه مارا حداقل وزارت کار میداند(۷۱۲هزارتومان) و برای محاسبه اضافه کاری همان را ملاک قرار میدهد
  یک هفته شبکار و یک هفته روزمار هستیم
  روزکاری از ۷/۵ صبح تا ۶/۵ عصر (۱۱ ساعت(
  شبکاری از ۶/۵عصر تا ۷/۵صبح (۱۳ساعت(روز بعد
  در کل دریافتی بنده از کارفرما۱۳۰۰هزار تومان است
  در پایان ماه فرمی را به اجبار از ما امضا میگیرد که فقط ۱۳۰۰ در پایان آن درج شده و جای سایر مزایا خالی است
  با این حال از بنده در هر ماه به احتساب مالیات بر تعداد مازاد کارگران ۱۰۰هزارتومان حق بیمه کسر میکند که در سامانه بیمه هم همین مقدار درج میشود
  با این وجود بنده میتوانم برای محاسبه سنوات و عیدی بخواهم که مبنای حقوقم ۱۳۰۰ باشد
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تذبیر شغل
   دسامبر 26, 2015 ساعت 17:14

   اقای کارگر
   سلام
   ساعت کار در طول روز 7 ساعت و بیست دقیقه و در هفته 44 ساعت می باشد و در طول ماه سی روزه کارگر 190/5 ساعت باید کار نماید و برای مازاد این میزان اضافه کاری در نظر گرفته میشود و برای هر ساعت اضافه کاری نیز باید کارفرما 40 در صد افزایش دستمزد بده.برای دریافت 1300 تومان در ماه فقط از 150 هزار تومان مالیات دریافت می گردد که بسیار ناچیز است و برای سهم کارگر باید هفت در صد از سهم بیمه بعده کارگر است که میزان حدود 59 هزارتومان میشود.برای ان شب هایی که سر کار هستی باید 35 در صد بابت شب کاری اضافه بر مزد داشته باشی.برای هر ساعت اضافه کاری مبلغ 45356 ریال میشود و حدود 100 ساعت اضافه کاری ماهیانه دارید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 79. پدرام
  دسامبر 25, 2015 ساعت 09:21

  با سلام و عرض ادب
  بنده مطابق قرارداد کار معین با کارفرما از تاریخ91.05.15،در پروژه مسکونی. به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به کار بودم،متاسفانه در هنگام امضای قرارداد،برگه ی تسویه حساب کاری،تایپی را جلوی من گذاشت و گفت برای انجام کارهای اداری و بیمه لازمش دارم!!،من هم قسمت از تاریخ…..تا تاریخ….. رو خالی گذاشته و امضاش نمودم..!!
  در تاریخ94.02.15،با کارفرما بدلیل اختلافات مالی(نپرداختن حقوق بنده)،دچار مشکل شده و ایشان در همان روز و در حضور یکی از دوستان بنده،من
  را از کارگاه اخراج و توهین هایی هم به بنده نمود.لازم بذکرست در قرارداد فیمابین مبلغ حقوق 1.800تومان درج شده که شامل بیمه و اضافه کاری و کلیه ی مزایا!! نیز می باشد.
  به اداره کار شکایت کردم در دادخواستم به حقوق معوقه ام(از 94.01.01)، اخراج غیر موجه ام،سنوات خدمتم و حق بیمه ی پرداخت نشده ام اشاره نمودم..
  خلاصه مطلب ایشان ابتدا منکر وجود رابطه ی کارگری- کارفرمایی شدند که در جلسه هیات حل اختلاف و بازرسی از محل کارگاه،خوشبختانه تیر شان به سنگ خورد!،و هیات حل اختلاف به اتفاق آرا رای به احراز وجود رابطه ی کارگری وکارفرمایی صادر نمود و هیات تشخیص را جهت رسیدگی ماهوی مامور بررسی مجدد پرونده نمود.
  در روز جلسه هیات تشخیص، طبق پیش بینی خودم،برگه ی تسویه حساب را ارایه نمود که قسمت از تاریخ تا تاریخ را پر کرده بود!!،(یعنی من از تاریخ 91.05.15 تا تاریخ 94.02.15 کلیه ی حقوق و مزایا و بن ها را نقدا!!!!،دریافت و حق هر گونه اعتراضی را از خود سلب نموده ام…..!)
  به برگه ی تسویه اعتراض کردم و به قاضی گفتم اگر تسویه نموده باشم،مرض ندارم چندین ماه وقتم را در اداره کار جهت طلبم تلف کنم،ثانیاً اگر ایشان مدعی پرداخت هستند، اسناد مالی پرداختی هایشان کو؟؟؟؟
  ثالثا،بنده به مخدوش بودن برگه تسویه اعتراض دارم چون تاریخ دار شده! و تقاضای کارشناس خط میکنم….
  خانم قاضی گفت که ما هم از کارفرما خواسته ایم که اسناد مالی تسویه را ارایه دهند و کارفرما گفته ارایه می دهم!،منتها اگر شما به کارشناس خط ارجاع بدی،پرونده ات تا حصول نتیجه کارشناس خط،اناطه می شود،که من اصرار به کارشناس خط نمودم و در اظهارات هم نوشتم.
  لازم بذکرست کارفرما بسیار آدم دودوزه بازی ست و هر بار حرفش را تغییر می دهد،در جلسه آخر (هفته گذشته)در جایی نیز حرف از ترک کار!،نمود که من هم گفتم شاهد دارم که شما من را از کارگاه اخراج نمودی(دوستم)،
  در حال حاضر در مرحله ی ثبت شکایت کیفری نسبت به جعل سند(درج تاریخ در برگه تسویه حساب کاری) می باشم،تا نتیجه کارشناس را در آخر دی ماه به اداره کار اعلام نمایند….
  میخواهم نظر حضرتعالی را در مورد روند پرونده و نتیجه ی نهایی بدانم و چه توصیه هایی دارین که من بتوانم به حقوقم برسم؟؟؟؟
  خیلی نوشتم عذر خواهی مرا بپذیرید.!

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 26, 2015 ساعت 17:28

   اقا پدرام
   سلام
   معمولا بعضی از کارفرما نماها به جای اینکه وقت خود را صرف بهبود و بهره وری در کارگاه نمایند با چنین ترفند هایی گاهی کارگران ساده را به تور انداخته و به راحتی حقوق قانونی انها را پایمال می نمایند و مثل زالو دسترنج دیگران را به یغما می برند.خوشبختانه بسیار راه درست و قانونی را طی کرده و در صورت اثبات موضوع هزینه کارشناسی را نیز به عهده کارفرما قراردهید. باید تاریخ تسویه حساب با تاریخ قراردادها و همچنین تاریخ های واریز حق بیمه و حقوق شما همخوانی داشته باشد .روش مدیریت پرونده را به کارگران دیگر در کارگاه گوشزد و ختی المقدور از انها برای شهادت پرونده خود کمک بخواهید.
   موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • پدرام
    دسامبر 26, 2015 ساعت 21:50

    با سلام مجدد
    این کارفرما اولا در این دو سال و اندی،پولی بابت حق بیمه و عیدی پرداخت نکرده!!و یکی از شکایت های من نیز پرداخت حق بیمه و عیدی بوده است،میخواهم از جنابعالی بپرسم در یکی از پاسخ هاتون فرموده بودید،کارشناس خط بر اساس اثر جوهر و دستخط پی به جعل سند می برد،آیا در پرونده ی من نیز این چنین هست
    ؟؟،به شدت نگرانم خدای نکرده کارشناس خط، اشتباه کند و تشخیص ندهد!!!!
    خواستم روند عملکرد کارشناس خط را توضیح بفرمایید.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     دسامبر 27, 2015 ساعت 10:18

     اقا پدرام
     با سلام
     جعل مدارک یک بحث است .اینکه فرمی خالی بوده و زیر امضای شما یک سری ارقام نوشته و ان را به شما نسبت داده یک موضوع دیگر.شما ادعای جعل مدرک مگر کرده اید و یا ادعا کرده اید که فرم فقط امضاء داشته و کارفرما ارقام غیر واقعی روی ان نوشته است بیراهه نباید بری.شما مدارک کارکرد,فیش حقوقی,حضور و غیاب,واریز حق بیمه هرکدام از این گونه مدارک دارید در جلسه رو کنید.من کارشناس حقوق کار هستم در این گونه موارد صاحب صلاحیت نیستم

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
     • پدرام
      ژانویه 2, 2016 ساعت 09:47

      با سلام مجدد خدمت جنابعالی و ممنون از پاسخ های قبلی تون..
      پیرو آخرین پاسخنون مبنی بر اینکه بنده ادعای جعل مدرک تسویه نموده ام یا خیر؟
      باید بگویم در آخرین جلسه و پس از ارایه ی برگه ی تسویه حساب تایپ شدهتوسط کارفرما( که امضای بنده زیر برگه بود و محل تاریخ برگه ی تسویه حساب نیز تاریخ شروع و خاتمه درج شده بود)، من ادعای جعل نمودم و به قاضی گفتم که من سفید امضا ارایه داده ام و این برگه بعدا تایپ و تاریخ(به صورت دستی) در آن درج شده است و اصولا چطور ممکن است من چنین برگه ای را امضا نمایم و تاریخ روز اخراجم!!(که روز جر و بحث و دعوا بوده) را به عنوان روزی که تمام حق و حقوقم را نقدا!!!! دریافت نموده ام،را بر آن درج نمایم؟؟؟؟
      جالب است که کارفرما برگه ی تسویه حساب را تایپی ارایه داده و به صورت ماهرانه ای نام و نام خانوادگی و شماره شناسنامه و اسم پدر بنده را(که متاسفانه بنده در روز اول قراردادم،ساده لوحانه در برگه ی سفید نوشته بودم)را لابلای برگه ی تسویه حساب تایپ شده گنجانده است،اما محل درج تاریخ شروع و خاتمه کار را به صورت دستی!! پر نموده است،که من فکر کنم از همین درج تاریخ دستی ،بتوانم جعلی بودن تسویه حساب را ثابت کنم!…
      نظر جنابعالی در این مورد چیست؟؟
      سوال بعدی این که، در جلسه هیات تشخیص اداره کار،بعد از پرسش من از کارفرما که” تو که برگه ی تسویه حساب کاری ارایه دادی پس اسناد پرداختی ت کو؟؟”،قاضی پرونده نیز گفتند که “اتفاقا ما هم این اسناد را از ایشان خواسته ایم و کارفرما نیز گفته که ارایه می دهم”!!(در حالی که پولی نداده که سندی داشته باشد!)،
      پس از این موضوع و ادعای جعل سند توسط من،و تقاضای درج در برگه ی اظهارات،چرا قاضی پرونده از من خواست که برای سریعتر به نتیجه رسیدن پرونده ،تقاضای کارشناس خط ننمایم؟؟؟
      (((اگر تقاضای کارشناسی خط نمی دادم،یعنی اینکه من برگه تسویه حساب را قبول دارم و همه ی حق و حقوقم را نیز نقدا دریافت کرده ام!!!،)))

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • تدبیر شغل
      ژانویه 2, 2016 ساعت 12:30

      اقا پدرام
      با سلام
      کاملا مشهود است که کارفرما مدارک را دستکاری نموده است لذا پی گیر باشید. انشائ لله نتیجه خواهید گرفت.

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • پدرام
      آگوست 30, 2016 ساعت 02:12

      سلام
      بنده در اداره کار و بعد از ارایه ی تسویه حساب مجعولی که کارفرما (روز اول قرارداد کاری ام و همزمان با امضای قرارداد از من گرفته بود) به دادسرا شکایت کردم مبنی بر جعل و استفاده از سند مجعول،چرا که تاریخ شروع و خاتمه ی کار را کارفرما در قسمت خالی تسویه حساب پر کرده بود!!!
      خلاصه به جرم استفاده از سند مجعول قرار برایش صادر و به دادگاه احضار شد،
      در دادگاه بع همراه وکیلش، شروع به داستانسرایی نمودند که این تاریخ ها را منشی کارفرما بعد از پرداخت پول تسویه حساب به کارگر(بنده)!!،در برگه ی تسویه حساب اضافه نموده!!؟؟ در حالی که بنده نیز تمام مطتلب را کذب محض خواندم و گفتم که هیچگاه به دفتر کارفرما نرفته ام،
      تا اینجای کار، کارفرما به اضافه نمودن تاریخ ها در برگه اقرار کرده،منتها قاضی در مورد این موضوع که این تاریخ ها چه مدت بعد از امضای من زیر آن تسویه حساب،اضافه شده است، دچار تردید شده!!
      جریان ماوقع بدین صورت بود….
      بنده روز اول قرارداد کاری ام (91/5/15) این برگه کپی شده را بدون پر کردن قسمت تاریخ های شروع و خاتمه کار و همزمان با قرارداد کارم،(متاسفانه) امضا نمودم و سه سال بعد،که اخراج شدم،بدلیل نپرداختن مطالباتم از سوی کارفرما، به اداره کار شکایت بردم،(94/2/15)
      در اداره کار، ابتدا، کارفرما منکر کارگر بودن من شد و گفت که بنده پاره وقت جهت مشاوره به محل پروژه می آمدم!!، که هیات حل اختلاف،با بازرسی های بعمل آمده،پی به حقانیت من برد و رای هیات تشخیص را نقض کرد،و رابطه کارگذی-کارفرمایی را محرز دانست… پس از این مرحله(8 ماه پس از اخراجم)،هیات تشخیص مجددا جهت بررسی حساب کتاب های من،تشکیل شد،کارفرمای نامرد!! بدلیل فرار از پرداخت معوقات و مطالبات و حق بیمه و سنواتم!! این بار برگه ی تسویه حسابی را که روز اول قرارداد از من گرفته بود را به هیات تشخیص ارایه نمود و مدعی شد که مطابق مفاد این برگه،با من تسویه نموده!!!،من هم که حدس حی زدم این برگه را بالاخره رو می کنه،با دقت در برگه متوجه جعل تاریخ ها در آن شدم،(کما اینکه در این برگه ی فتوکپی،هیچ رقمی، به عنوان رقم تسویه حساب نیز درج نشده و صرفاً به صورت تایپی نوشته شده که کلیه حسابهایم را (نقدی) در یافت نموده ام و حق اعتراض هم ندارم!)
      پس از اینکه برگه تسویه حساب را دیدم ابتدا گفتم رسید پرداختی تسویه حساب را ارایه کند که چیزی نداشت!! و سپس اعلام کردم این برگه جعل شده و این اممضا را روز اول قرارداد از من گرفته نه پس از اخراجم!!!!
      کار ما به دادگاه رسید و کارشناس خط رای به جعل تاریخ ها داد،در دادگاه، قاضی از کارفرما سوالاتی مبنی بر اینکه این تاریخ ها را کی و کجا اضافه کردی؟ پرسید و کارفرما نیز به دروغ گفت که پس از اخراج بنده،در سال 94،کارگر به دفتر من آمد و نقدی پول گرفت و منشی من هم روی برگه تسویه حساب تاذیخ شروع و خاتمه ی کار را قید(اضافه) کرد،قاضی پرسید از زمان امضای برگه تسویه تا پرداخت پول و تاریخ زدن به برگه،چه مدت زمان گذشت؟ کارفرما گفت یکهفته…..(در حالی که سه سال و اندی گذشته بود!!)
      قاضی مجددا پرونده را به دادسرا فرستاد و از کارشناس زمان دقیق، الحاق تاریخ ها را پس از امضای برگه پرسید؟
      کارشناس خط نیز،جواب داد که تاذیخ ها پس از امضا توسط شخص دیگری زده شده ولی زمان دقیق را نمی توان تخمین زد!!!
      به بازپرسی رفتم و گفتم، قاضی روند پرونده ی من را ازروز اول مطالعه نماید تا به دروغگویی های کارفرما، پی ببرد بازپرس نیز در جواب گفت که ما،هفته یدیگر پرونده را مجددا به دادگاه می فرستیم و شما،این موضوعات را به قاضی بگو…..
      این جریان ماوقع پرونده ی من بود تا به امروز.
      حال سوالم اینست،کارفرما که اقرار به اضافه نمودن تاریخ ها در برگه تسویه حساب نموده،کارشناس خط هم اعلام کرده که تاریخ ها بعد از امضای من و توسط شخص دیگری به این برگه اضافه و الحاق شده،
      مشخص نبودن زمان الحاق تاریخ ها به برگه تسویه حساب،آیا کمکی به این کارفرمای دروغگو خواهد کرد؟؟
      آیا با نظریه ی کارشناس خط و اقرار کارفرما، این برگه تسویه حساب عز اعتبار ساقط می شود؟؟
      اگر منشی کارفرما به دادگاه بیاید و شهادت دروغ بدهد که بله آقای قاضی،کارگر به دفتر کارفرما آمد،پول نقد گرفت و رفت و بعد تاریخ ها را من به برگه اضافه کردم!،
      من چگونه اثبات کنم که اظهارات منشی،دروغ است و من هیچگاه به دفتر او نرفته ام و پولی نگرفته ام؟؟؟
      آیا می توانم به دادگاه روند پرونده اداره کار را توضیح بدهم و بگویم که اگر برگه ی تسویه حساب واقعی بود،چرا همان روز اول شکایتم به اداره کار،این برگه را ارایه نداد تا بگوید تسویه حساب کرده؟؟ نه اینکه 8 ماه،قضات اداره کار را سر کار بگذارد و ابتدا بگوید که این شخص کارگر من نبوده،مشاور پاره وقت! بوده! و بعد از رو شدن دستش و تشخیص رابطه ی کارگری-کارفرمایی توسط اداره کار،این برگه تسویه حساب را جعل کند( تاریخ اضافه کرد!)و به اداره کار،ارایه دهد…
      آیا با این سوالات و توضیحات،می توانم حقانیتم را ثابت کنم،
      حضرتعالی روند پرونده ی من را چگونه ارزیابی می فرمایید؟؟
      می توانم این برگه را از دذجه اعتبار ساقط کنم؟؟
      بعد از این مرحله،(رای دادگاه)،چه کار باید کنم،؟؟چرا که جلسه ی هیات تشخیص اناطه شده به رای دادگاه جعل سند……
      خیلی خیلی معذرت از پر حرفی ام،اما چه کنم، جز شما،کسی نیست که شنوای درد ما بینوایان باشد.ممنونم

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • پاسخ تدبیر شغل
      آگوست 30, 2016 ساعت 21:27

      اقا پدرام
      سلام
      موارد فوق نشان میدهد که اگر تمام کارگران مثل شما زرنگ باشند و بتوانند با دانستن حقوق قانونی خود حق خود را استیفا نمایند طبعا این گونه سوء استفاده ها از بین خواهد رفت .در جواب شما باید بگویم کافی است جعل اقدامات کارفرما از جمله تسویه حساب معلوم بشود در این رابطه دادگاه کارفرما را به عنوان جاعل محکوم نموده و رای صادره از طریق شما به مراجع حل اختلاف اورده شده و با توجه به مشخص شدن کذب کارفرما مراجع حل اختلاف حقوق شما را به صورت کامل به شما بر خواهد گرداند. مشخص شدن تاریخ جعل برای این است که تاریخ شروع و پایان میزان مبلغ جعل مشخص گردد تا میزان جرم کیفری کارفرما معین شود طبع هر چه میزان تخلف و جعل بیشتر باشد به همان میزان جاعل نیز متنبه خواهد شد.اعتبار مدارک تا اینجا نیز به اثبات رسیده و اعتبار ان محکم می باشد.اظهارات شما جهت اثبات دروغ کارفرما و تبانی منشی وی کاملا درست است همین روش را تا جصول نتیجه پی گیری نمائید .به منشی کارفرما زنگ بزنید و بگویید اگر دروغ بگوید به کارفرما اجازه داده حقوق وی و دیگر کارگران را ضایع نماید و طبعا در اینده حقوق منشی را هم از بین خواهد برد بناچار شما در پی اثبات حقیقت برامده و اگر دروغ وی بر ملا شود از ان نخواهی گذشت و پی گیر موضوع خواهی شد و اقدام کیفری را دنبال خواهی کرد و ممکن است منشی به زندان و جریمه محکوم شود در ان صورت با اثبات جرم و داشتن پرونده کیفری در اینده شغلی برای داشتن اشتغال پیدا نخواهد کرد.روند پرونده خوب پیش میرود .موضوع اناطه در پرونده با درخواست شما انجام شده است. اناطه یعنی اینکه پرونده شما با حقیقیت پیش نرفته و باید عنوان جعل یا حقیقت تسویه حساب معلوم گردد. موفق باشید

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • پدرام
      نوامبر 21, 2016 ساعت 13:15

      با عرض سلام خدمت جنابعالی،
      در جریان پرونده ی من بوده اید،خاطرتون باشه،به دلیل جعل تسویه حسابم توسط کارفرما، به جرم استفاده از سند مجعول از کارفرما شکایت کردم…..امروز،رای دادگاه کیفری صادر شد بدین شرح که کلیه ی اظهارات کارفرما و وکیل وی،غیر موجه و غیر مدلل بوده و جرم بزهکاری، محرز و مسلم است و باستناد ماده 673 ق.م.ا،متهم را به یکسال حبس محکوم و در راستای ماده 215 ق.م.ا تاریخهای الحاقی در برگه تسویه حساب (از حیث حق و حقوق شاکی) از درجه اعتبار ساقط می باشد و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ در محاکم محترم تجدید نظر،قابل تجدید نظر خواهد بود……
      حال ضمن تشکر از راهنماییهای بسیار خوب حضرتعالی در این مدت یکسال و اندی که درگیر پرونده ام بودم،و هر بار جوابگوی سوالات بنده بودید… سوال دیگری داشتم که ادامه ی روند پرونده ام به چه ترتیب خواهد شد و اداره کار( که اناطه شده)،به چه ترتیب خواهد شد؟؟؟

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     • پاسخ تدبیر شغل
      نوامبر 22, 2016 ساعت 14:20

      اقا پدرام
      با سلام
      خوشحالم که به حق خود رسیدید .اگر پرونده شما در مرحله متوقف شده به اداره کار مراجعه و تقاضای پی گیری ان را بنمائید (چون با تقاضای خود شما اداره کار رسیدگی را تا روشن شدن ادعای شما متوقف نموده بود)در اولین جلسه مدارک و مستندات قانونی صادره از دادگاه عمومی کیفری را ارائه و خواسته قانونی خودرا مطرح قطعا به حقوق خود خواهید رسید.

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

 80. کارگر
  دسامبر 27, 2015 ساعت 11:30

  با تشکراز لطف شما
  در مورد محاسبه اضافه کار بنده
  حالا سوال بنده اینه که الان من که دارم حق بیمه ماهی صدهزار تومان پرداخت میکنم و در سامانه بیمه هم مقدار آن ثبت میشود
  در پایان سال میتوانم ادعا کنم که مزایای پایان کار بنده از روی حقوق مبنا ماهی ۱۳۰۰ لحاظ شود
  و اگر به اداره کار شکایت کنم میتوانم
  آن را اثبات کنم یا خیر
  با تشکر
  توضیح عرض کنم که فیش حقوقی کاملی در کارگاه نداریم و در پایان هر ماه یک فرم سفید را امضا میکنیم که فقط مبلغ ۱۳۰۰ در پایان آن درج شده و جای سایر مزایا خالی است
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 27, 2015 ساعت 19:38

   اقای کارگر
   با سلام
   پاسخ منفی است.چون اغلب شرکتها ,اگر چه خلاف قانون است, (محدودیت های انسانی یا قانونی)دارای لیست بیمه و پرداخت دستمزد جدا از هم دارند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 81. niloofar
  دسامبر 27, 2015 ساعت 23:06

  با سلام .اینجانب دریک شرکت کشتیرانی به مدت 1 سال و 6 ماه مشغول به کاربوده ام .و1 قرارداد1 ساله نیزتاآخر ماه اسفند دارم ولی کارفرما بدون هیچ دلیل موجهی وعلی رغم میل اینجانب درتاریخ 11 آذر اقدام به اخراج من نمود . یک برگ فرم تسویه حساب نیز مجبور به امضا شدم که شامل سنوات و عیدی میشد البته واریز نیز شد، حالا میخواستم حتما وارد بیمه بیکاری بشم. آیا این امضا در بیمه بیکاری من خللی ایجاد میکند؟؟ لطفا سریع جواب دهید چون من حداکثر تا فردا وقت ارایه درخواست رادارم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 28, 2015 ساعت 10:35

   نیلوفر خانم
   سلام
   تعریف بیکار به استنادماده 2 قانون بیمه بیکاری . بيكار از نظر اين قانون بيمه‌شده‌اي است كه بدون ميل واراده بيكار شده و آمادة كار باشد.وقتی که قبل از اتمام قرارداد شما قطع رابطه کرده و اقدام به تسویه حساب می نمائید این اقدام عملی ارادی محسوب بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.شما اگر قبل از پایان قرارداد رابطه خود را قطع نمیکردید .حتی کافرما شما را اخراج می کرد هم رای بازگشت به کار داشتید و هم اینکه اگر بیکار می شدید غیر ارادی محسوب می گردید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 82. مصطفی
  دسامبر 30, 2015 ساعت 02:24

  با سلام یک شرکت خصوصی از بنده تعهدی محضری 3 ساله مبنی بر این گرفته که اگر از کار خود سر باز زنم حتی در صورت اخراج و حتی بعد از اتمام قرار دادیک ساله ام!!!که تا پایان سال است دادگستری شکایت کرده و از سفته 10 میلیونی اینجانب و سایر مطالبات خسارت بگیرد وایشان با حیله گری قرارداد منطبق با قوانین اداره کار تنظیم می کند وهرگز حق قانونی را نمی دهد و هر ماه با گرو کشی از ما رسید دریافت حقوق می گیرد و توقع دارد با نرخی کمتر از اداره کار به ماموریت برویم وتا اعتراض می کنیم و قصد استعفا داریم با تعهد محضری مارا تهدید مینماید و برده داری به راه انداخته و اهرم فشاری درست کرده در صورتی که 3 ماه اول کار به بهانه آموزش فقط بیمه برایم ریخته و حقوقی در یافت نکردم لطفا راهنمایی کنید با این تعهد نامه چه می توان کرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   دسامبر 30, 2015 ساعت 10:22

   اقا مصطفی
   با سلام
   جای تاسف دارد که در نظام اسلامی هم کارفرما دست به چنین اقداماتی می زند و هم کارگر به این راحتی عنان اختیار خود را بدست دیگری می سپارد.اگر کارفرما برای امورشغلی شما در خارج از کارگاه برای کار شرکت هزینه ای انجام نداده باشد.به جز اندازه هزینه مبلغی نمی تواند بگیرد و اگر دو برابر مدت هزینه باشد منطقی است که شما باید کار کنید اما اگر این اقدام انجام نشده باشد ادعای کارفما غیر منطقی بوده است .اگر از تعدادی از کارگران سفته دریافت نموده ,با هم نامه ای به اداره کار نوشته و موضوع را شرح دهید و اگر کارفرما بهانه ای غیر از کار اعلام نمود مثل ضمانت,یا اقلامی در اختیار کارگر است و…در ان صورت موضوع حل است .اما اگر ادعای دادن مال و اموال در ازای دریافت سفته کرد .مشخصات مال و اموال و اینکه مدارکی در این بهانه بدهد مثل واریز به حسابتان و یا سند مالی و غیره.مطمئن باشید کاری نمی تواند انجام دهد با خیال راحت هم مطالبات خود را بگیرید و هم اینکه از کار خود راحت استعفا داده و جدا بشوید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 83. امیر
  ژانویه 2, 2016 ساعت 21:39

  سلام علیکم
  کارگری که هشت ماه سابقه بیمه دارد در صورت اخراج کارفرما بنا به دلایل بی مورد میتواند تقاضای بازگشت به کار بدهد
  اگر پاسخ مثبت است برای این کار باید چه مراحلی را طی کند
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 3, 2016 ساعت 17:40

   امیر اقا
   سلام
   صحبت شما متناقض است .اگر کارفرما شما را اخراج می کند دیگر چرا شما را بپذیرد و بازگشت به کار نماید؟ اما اگر بر خلاف نظر شما کارفرما شما را اخراج کرد به اداره کار مراجعه و تقاضای بازگشت به کار نمائید و در مقابل دلایلی عنوان نماید که بی دلیل اخراج شده اید.اگر کارفرما دلایل موجهی برای قطع همکاری نتوانست ارائه بدهد قطعا باز گشت به کار خواهید شد و ایام بلاتکلیفی را نیز دستمزد خواهید گرفت.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 84. Mohsen
  ژانویه 5, 2016 ساعت 10:12

  با سلام
  بنده به مدت 2 سال و 3 ماه است که در شرکتی مشغول به کار می باشم و به جز قرارداد اول که سه ماه آزمایشی بود دو قرارداد مدت معین یکساله بستم که آخرین قرار داد پایان دی ماه 94 تمومه، باتوجه به اینکه من آخر سال قصد ادامه کار تو یه شرکت دیگه رو دارم و منتظر تماس هستم و زمانشم مشخص نیست، اگر شرکت فعلی خواست قرارداد یک ساله باهام ببنده باید چیکار کنم؟؟؟ میتونم قرارداد یکساله امضا کنم و چند ماه بعد استعفا بدم؟؟؟ آیا قبول میکنن؟؟ یا از نظر قانون کار مشکلی داره؟؟؟ حق سنوات و عیدی بهم تعلق میگیره؟؟؟ یا اینکه قانونی وجود داره که بهم حق سنوات و عیدی تعلق نگیره

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 5, 2016 ساعت 12:28

   اقا محسن
   سلامدد
   بهتر است در پایان دی ماه کارفرما را در جریان بگذارید.اگر تمایل داشت تا پایان سال قرارداد ببندد همکاری کنید و اگر نخواست قرارداد بندد خوب در این صورت هر دو تکلیف خود را می دانید.در این دو روش عیدی و پاداش و مرخصی ذخیره شما حفظ می شود اما اگر قرار داد بستید و قبل از اتمام ان بدون موافقت کارفرما قطع نمودید حق سنوات شما از بین خواهد رفت.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • Mohsen
    ژانویه 6, 2016 ساعت 12:07

    با سلام
    اگر من قرارداد جدید ببندم و یکماه قبل رفتنم (مثلا چند ماه بعد امضا کردن قرارداد ) استعفا بدم کارم قانونی نیست؟چون این کاری که میخوام برم دولتی هست و اصلا رو حرفاشون نمیشه حساب کرد و شاید تاخیر داشته باشه، حالا اگه من آخر دیماه باهام قرارداد نبستن از اون طرف هم مثلا 6 ماه طول کشید که شرکت دوم دعوت به کارم کنه هم بیکار میمونم و حقوق ندارم هم بیمم رد نمیشه از طرفی پارتی بازی زیاده تصمیمات مدیران هم لحظه ای تغییر میکنه با تغییر یه مدیرعامل همه سیاست ها تغییر میکنه همونطور که این بلا یه مرتبه به سرم اومده
    با تشکر

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     ژانویه 8, 2016 ساعت 14:29

     اقا محسن
     سلام
     اینکه همش به فکر خودتی و مشکلی که داری برای کارفرمایت بخاطر استخدام جدید اعلام می کنی درست نیست.شما راست و حقیقی با کارفرما صحبت کن مطمئن باش ممکن است کارفرما کمکت کنه و یا اینکه مدتی که فکر می کنی در شرکت هستی با کارفرما قرارداد ببند.استعفا در قرارداد های کوتاه مدت معنی ندارد.شما پایان قرارداد با کارفرما می توانی تسویه حساب نمایی و چند ماه نیز از بیمه بیکاری استفاده کنی.این امر مستلزم همکاری کارفرما است.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 85. sahar
  ژانویه 9, 2016 ساعت 11:46

  سلام
  من از تاریخ 92/2/3 تا 93/11/6 در شرکتی مشغول به کار بودم… به دلیل مشکلاتی استعفای خود را در همان روز 6بهمن 93 به مدیرعامل ارائه دادم و ایشان هم موافقت کردند که از همان روز از شرکت بروم… منتها برگه استعفام که تائید شده بود را بهم ندادن… تسویه از شرکت هم اواخر اسفند 93 انجام شد که من برگه ای مبنی بر تسویه از آن شرکت را ندارم…(اما تسویه مالی را انجام دادند و من فرمی مبنی برا این موضوع را هم امضا کردم)… در بدو ورود به شرکت هم سفته ای به مبلغ 10 میلیون تومان بایت ضمانت کار ازم گرفته بودند که گفتند باید صرفا امضا شود و چیزی مبنی بر ضمانت کار یا حسن انجام کار در آن درج نشود و 2 نفر ضامن هم پشت آن را امضا کرده اند… اما سفته ام را هنوز به من نمی دهند (با وجود گذشت حدودا 1سال)در صورتی که قرار بوده بعد از 6 ماه از ترک کارم به من تحویل دهند…
  الان علت را این اعلام می کنند که اداره بیمه آنها را بابت من جریمه کرده است!! می گویند که اداره بیمه نپذیرفته که شما اینجا دیگر مشغول به کار نیستید و بابت اینکه اسم شما رو در لیست بیمه خود قرار نداده ایم جریمه کرده اند و الان با وجود ارائه مدارک قبول نمی کنند… و از سفته ی من باید این جریمه پرداخت شود چون به خاطر من جریمه شده اند و سفته ام را به من نمی دهند…
  لطفا بهم بگید چه کاری باید انجام دهم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 9, 2016 ساعت 15:17

   سحر خانم
   سلام
   عمل پرداخت سفته عملی اشتباه می باشد و چون کارگر حاصل فکر و جسم خود را برای انجام کار در اختیار کارفرما قرار میدهد .لذا احتیاج به ضمانت نیست مگر اینکه کارفرما اموال و اسنادی را در اختیار شما قراردهد که شما موظف به نگهداری ان باشید در این صورت نیز معادل قیمت ان سند یا مال از شما بگیرد و در سفته نیز علت ان را بنوسید.اشتباه دوم شما هم این بود که موقع خروج و قبول استعفا سفته خود را دریافت ننمودید اید بهتر بود شما تسویه حساب خود را از طریق اداره کار دنبال می کردید که این عمل را انجام ندادید.کارفرما مکلف بوده شما را تحت پوشش بیمه ببرد و چون این عمل خلاف را انجام نداده است لذا سازمان تامین اجتماعی ایشان را جریمه کرده است و در این اقدام خلاف کارفرما شما مسئولیتی نداشتید.بهتر است شما احضاریه ای برای کارفرما ارسال و از ایشان بخواهید سریعا سفته ای که در قبال ضمانت کاری از شما دریافت نموده عودت بدهد در غیر اینصورت از طریق قانونی اقدام خواهید نمود.از تهدید کارفرما اصلا نترسید .چون که شما کارگر بودید و در کارگاه کار نمودید اگر پول به شما داده و سفته دریافت نموده باید در اسناد مالی اش نشان بدهد.اگر سفته را در قبال فروش جنس از شما دریافت نموده طبعا فاکتور فروش را باید نشان بدهد و….ایشان باید دلیل دریافت سفته را از شما و علت ان را بیان نماید طبعا در این راه دچار مشکل خواهد شد.هرچه موضوع کش پیدا نماید ایشان مفتضح تر خواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • sahar
    ژانویه 9, 2016 ساعت 17:44

    سلام مجدد
    سپاس از پاسخ تون و راهنمایی هاتون…
    خواستم اضافه کنم در مدتی که من در آنجا مشغول به کار بودم از 11مهر 92 مرا بیمه کردند در صورتی که قرار بوده از ابتدای کار (یعنی 2خرداد 92)این موضوع صورت پذیرد.
    و تا پایان دی ماه 93 بیمه ام توسط این شرکت رد شده است.
    اما این موضوعی که می گویند از طریق اداره ی بیمه بابت من جریمه شده اند برای بعد از تسویه من از آن شرکت تا به الان هست (که می گویند اداره بیمه نپذیرفته که من از آنجا ترک کار کرده ام و دیگر جز پرسنل آنجا نیستم!).
    الا ایحال منظور شما از فرستادن احضاریه برای کارفرما همان اظهارنامه است؟
    و سوال دوم اگر با این اوصاف باز هم سفته را عودت ندهند باید از طریق قانونی اقدام کنم و اگر آنها سفته رو به کسی دیگر بدهند که او اقدام کند بر روی سفته ام چه؟ در آنصورت چه کاری می توان انجام داد؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     ژانویه 10, 2016 ساعت 12:56

     سحر خانم
     با سلام شرکت موظف بوده موضوع قطع رابطه کاری را به تامین اجتماعی اعلام نماید در این موضوع اهمال نموده نباید هزینه ضعف مدیریت شرکت را شما بپردازی.اگر شما هم (به فرض)نامرد باشی مثل شرکت و به استناد واریز این حق بیمه ادعاکنی تا مورخ دی 93 در شرکت شاغل بودی و ادعای دستمزد معوقه کنی شرکت ارام خواهد شد؟ اگر سفته ات را نداد به شرکت بگو از انها شکایت و ادعا خواهی کرد که تا دی ماه 93 در شرکت شاغل و حقوقت را میخواهی تا متوجه باشد که شما هم از قوانین اطلاعات داری.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 86. حسین
  ژانویه 9, 2016 ساعت 18:48

  سلام
  من در یک شرکت قرارداد یک ساله داشتم، اما بعداز مدت کمی استعقای خود را کتبا به کارفرما دادم و با موافقت شفاهی کارفرما سر کار نرفتم. بعد از چند روز هم تسویه حساب انجام دادم و سفته هایی رو که به کارفرما داده بودم گرفتم،و متنی را امضا کردم که تسویه حساب کامل انجام دادم و ادعایی نسبت به شرکت ندارم، اما کارفرما سندی مبنی بر نداشتن ادعایی نسبت به من نداد، آیا شرکت میتونه بعدا علیه به من ادعایی رو مطرح کنه که منو توی دردسر بندازه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 9, 2016 ساعت 22:25

   حسین اقا
   با سلام
   معمولا این کارگران هستند که علیه کارفرما ادعا دارند.کارفرما یا ادعا ندارند و یا اگر دارند اداره کار به ان توجه ندارد .به دلیل اینکه این کارفرما است که در کارگاه مدیریت می کند لذا ادعای کارفرما به این دلیل پذیرفته نمی شود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 87. کارگر
  ژانویه 9, 2016 ساعت 23:07

  سلام علیکم
  طبق دستور جنا عالی
  بنده برای رسیدگی به ندادن ساعت اضافه کاری به اداره کار شکایت بردم
  مشاورین اداره به بنده گفتند که باید تقاضای بازرس بدهید تا به کارگاه شما بیاید و نظر شما را تایید کند

  حالا سوال اینه که بیشتر ساعت اضافه کاری ما در شیفت شب میباشد
  اگر بازرس در ساعت اداری به کارگاه بیاید و کارفرما به دروغ منکر شبکاری و اضافه کاری کارگران بشوند تکلیف چیست
  در ضمن اگر بازرس بخواهد از کارگران در حضور کارفرما سوال کند به احتمال زیاد از جواب دادن طفره خواهند رفت
  دوم اینکه در صورت اثبات ساعات اضافه کار میتوانیم برای ماه های قبل درخواست گرفتنشان را داشته باشیم
  و سوال دوم اینکه با این کار بنده رابطه بنده و کارفرما شکر آب میشود و حتی ممکن است که بنده را برای اینکه میخواهم حقم را بگیرم اخراج کند با وجود اینکه بنده فقط ۶ ماه سابقه بیمه در آن کارگاه را دارم و قراردادی هم بین بنده و کارفرما نیست میتوانم بازگشت به کار بگیرم یا خیر
  سرتونو درد اوردم عذر خواهی میکنم
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 10, 2016 ساعت 13:07

   اقای کارگر
   با سلام
   اثبات اضافه کاری با شما است باید مدارک قانونی در این رابطه داشته باشی.خوب و بد کارهایت را سبک و سنگین کن و بعد تصمیم بگیر.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 88. محمود یزدانی
  ژانویه 14, 2016 ساعت 09:38

  با سلام و وقت بخیر. آیا به مرخصی استعلاجی بیش از 3 روز در سال، مطالبات پایان سال مثل عیدی، پاداش و سنوات تعلق می گیرد؟آیا این مطالبات پایان سال غرامت ایام بیماری را سازمان تامین اجتماعی در زمان محاسبه حقوق ایام بیماری پرداخت می کند یا می بایست سازمان محل کار فرد آن را محاسبه و پردخات نماید؟؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما کمال تشکر و سپاس را دارم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 14, 2016 ساعت 11:49

   اقای یزدانی
   با سلام
   مرخصی بیش از سه روز باید با نظر پزشک و تائید و پزشک معتمد باشد تا قانونی قلمداد گردد .در صورتی که قانونی باشد به استناد ماده 74 قانون کار جزو سابقه خدمت محسوب می گردد و در این صورت به جز مزد روزانه که عنوان غرامت دستمزد دارد و به استناد ماده 62 از طریق سازمان تامین اجتماعی پرداخت می گردد تمام مزایای قانونی از طریق کارفرما به کارگر تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 89. محمود یزدانی
  ژانویه 14, 2016 ساعت 17:38

  واقعا ممنون از راهنمایی سریع و کاملتان.با توجه به بررسی هایی که انجام دادم پاسخ دقیقا همین می باشد.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 90. محسن
  ژانویه 16, 2016 ساعت 09:07

  سلام ایا اگر کارگر ثابت کند که سختی کار به او تعلق میگرید و از شروع کار تا به الان ان را دریافت نکرده است میتواند جهت دریافت اقدام کند؟(ایا به کار کردن جلوی کوره های ذوب با دمای 800تا1000 درجه و محیط الوده به دودهای سمی شامل سختی کار میشود؟)

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 16, 2016 ساعت 11:40

   اقا محسن
   سلام
   اگر منظورتان از سختی کار به استناد ایین نامه ماده 51 قانون کار برای بازنشستگی زود هنگام باشد پاسخ بله است .اما اگر مزایای سختی کار منظورتان است در این صورت باید مزایای سختی کار در طرح طبقه بندی مشاغل کارگاه پیش بینی شده باشدو از طریق شکایت در مراجع حل اختلاف قابل وصول است .طبعا هرچه دیرتر شکایت نمائید دامنه شمول زمانی ان کوتاه تر بوده و کمتر از ان برخوردار خواهید شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 91. فاطمه
  ژانویه 16, 2016 ساعت 19:19

  باسلام
  من در اتحادیه ای از تاریخ 013\93 تا 94/09/18 کار کردم.قرارداد من تا پایان سال 94 بود.ب دلیل ادغام اتحادیه با چند اتحادیه دیگر نامه عدم نیاز خطاب ب اداره کار از طرف همین اتحادیه ب من داده شد و حقوق و عیدی و پاداش و مانده مرخصی تا پایان برج 9 توسط مقام بالاتر اتحادیه ک اتاق اصناف است محاسبه گردید و چکی ب همین مبلغ تحویل من داده شد و ب خاطر همین چک از من امضایی بابت اینکه تا پایان برج 9 هیچ حقی از اتاق اصناف ندارم گرفته شد. با توجه ب اینکه قرارداد من هنوز هم اعتبار دارد و من زودتر از موعد و ناخواسته و با این شرایط از کار بیکار شده ام میتوانم خواستار حقوق خود برای مابقی ماه های قراردادم باشم؟ بیمه بیکاری ب من تعلق میگیرد؟ آیا دادن امضا بابت عیدی و پاداش و سنوات تا تاریخ ذکر شده در چک در این وقت سال نشان از این است ک من با رضایت خود از کار استعفا داده ام یا استعفا دادن شرایط ویژه دیگری دارد؟ این نکته قابل ذکر است ک در قرارداد ذکر شده است ک در صورت اینکه ب کارمند نیلز نداشته باشند باید سی روز قبل ب صورت کتبی ب کارمند اعلام شود ک این کار صورت نگرفته است. خواهش میکنم پاسخ دهید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 17, 2016 ساعت 10:26

   فاطمه خانم
   سلام
   چرا مشاوره را بعد از انجام تمام کارها و از بین بردن فرصت ها انجام می دهید.چند اشتباه بزرگ انجام دادید. شما قرارداد داشتید باید تا پایان قرار داد کار خودتان را ادامه می دادید و بعد از پایان قرارداد تسویه حساب می نمودید در این صورت هم از بیمه بیکاری بر خوردار بودید و هم اینکه بیکار نمی شدید.باز هم به اداره کار مراجعه و شکایت عدم پرداخت حقوق تا پایان قرارداد بنمائید و مدعی شوید که در محاسبات تا پایان قرارداد حق و حقوق شما پرداخت نشده است.اگر موضوع تسویه حساب شما به میان امد اعلام نمائید تصور شما بر این بود که کل حقوق شما محاسبه شده است و بعد متوجه شدیذ که کل دستمزد از جمله دستمزد و مزایا تا پایان قرارداد به شما پرداخت نشده و مواردی از قبیل عیدی و پاداش سالجاری و مرخصی ذخیره در ان محاسبه نشده است و بخواهید درست حساب شود و کسری مانده را کارفرما پرداخت نماید و تقاضای بیمه بیکاری هم بنمائید تا در صورت رسیدگی بتوانید از بیمه بیکاری هم استفاده نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 92. کارگر
  ژانویه 17, 2016 ساعت 03:56

  سلام علیکم
  چگونه بفهمیم که شغل ما در گروه مشاغل سخت قرار دارد
  و آیا درست است که مقدار مرخصی مشاغل سخت پنج هفته در سال است
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 17, 2016 ساعت 10:32

   اقای کارگر
   با سلام
   با استفاده از ایین نامه اجرائی ماده 52 قانون کار و همچنین توافق نامه موجود درطرح طبقه بندی مشاغل کارگاه که در ان ها شرایط محیط کار درج گردیده است.اگر محیط کار شما غیر طبیعی است و با استفاده از ابزار و لوازم ایمنی این محیط شرایط امن ندارد پس محیط غیر طبیعی بود و مزایای سختی کار به شاغل ان تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 93. فاطمه
  ژانویه 17, 2016 ساعت 10:47

  باسلام
  تسویه حساب علیرغم میل باطنی و با اصرار هیت مدیره همانجا صورت گرفت من بلافاصله ب اداره کار رفتم و نسبت ب عمل آنها شکایت کردم هیت تشخیص ب من گفتند چون عیدی و پاداش و سنوات رو گرفتید ب منزله این است ک شما ترک کار کردید و هیچ حق دیگری ندارید اما هیات تشخیص در اداره کار با اینکه من در جلسه حضور داشتم رای ب این داده بودند ک خواهان در جلسه حضور نداشته و مدارک کافی ارائه نداده است.من با دیدن این رای تجدید نظر دادم اما ریاست اداره کار ب من گفتند پرونده جدیدی تشکیل دهم و پیگیر این پرونده نشوم.در قسمت قبل سوالم این بود آیا با اینکه در فرم تسویه تاریخ تسویه تا پایان برج 9 ذکر شده من از حقوق قانونی خود برای ماه های دیگر سال محروم میشوم؟ متاسفانه اداره کار نیز در همکاری با من کوتاهی میکند.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 17, 2016 ساعت 12:22

   فاطمه خانم
   با سلام
   متاسفانه همه کار ها را انجام دادید .عمل اداره کار غیر قانونی بوده است شما به جای قبول موارد به صورت شفاهی در تمام امور مرتبط با اداره کار به صورت کیتبی خواسته خود را اجرا و جواب کتبی قبول می کردید .به استناد ماده 159 قانون کار شما به رای صادره حق اعتراض داشتید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 94. پرویز
  ژانویه 17, 2016 ساعت 12:00

  با سلام
  ما با پرسنلمون قرارداد سه ماهه موقت منعقد می کنیم. یکی از پرسنلمون بعد از امضای قرارداد سه ماهه چهارم سال طی نامه ای استعفای خودشون رو اعلام کردن ولی بدون طی مراحل استعفا و کارکرد 15 روزه همون روز ترک کار نمودند. میخواستم در مورد پایان کار سه ماهه اول و دوم وسوم که قرارداد بستن و حضور داشتن سوال کنم. پایان کار سه ماهه اول و دوم وسوم باید بهشون تعلق بگیره؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 17, 2016 ساعت 12:24

   اقا پرویز
   با سلام قرارداد های قبلی حتی اگر تسویه حساب نکرده باشه مشمول دریافت سنوات خواهد بود .اخرین قرارداد که در ان مراحل استعفا(تبصره ماده 21 قانون کار) رعایت نشده مشمول ترک کار و حق سنوات به ایشان تعلق نمی گیرد..

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 95. فاطمه
  ژانویه 17, 2016 ساعت 13:34

  در مقابل کار غیرقانونی اداره کار چه کاری میشود انجام داد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 19, 2016 ساعت 09:39

   فاطمه خانم
   با سلام
   وظایف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مطابق با دستورالعمل ها صادره این وزارت خانه به ادارات تابعه اعلام شده است .اگر در موراردی مشخص میشود که احدی از کارکنان بدون توجه به این دستور العمل ها رفتاری خارج از عرف از خود نشان می دهد طبعا از طریق حراست,مدیریت و مقام های بالاتر قابل پی گیری است.حتی اگر دستورالعمل و تصمیمات و… مغایر با قانون باشد می توان از طریق دیوان عدالت اداری موارد را پی گیری کرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 96. سمانه
  ژانویه 19, 2016 ساعت 09:49

  سلام من از8 سال و سه ماه در یک کار نیمه دولتی مشغول کارم ایا موقع تسویه حساب میتوانیم مابقی مرخصی استفاده نشده را حدود 5 سال میشود تسویه شود با سنوات یا نه (( در ضمن کارفرما برای این که بیرون نکنه و خودمون بریم بیرون خیلی عرصه را تنگ کرده و اذیت میکنه)و خودم هم بیام بیرون بیمه بیکاری تعلق نمیگیره چکار کنم و میگه مرخصی ها را تسویه نمیکنم دلبخواه و دست خودم(( بیرجند ))

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • سمانه
   ژانویه 19, 2016 ساعت 10:01

   در ضمن من به خاطر حجم کارم مرخصی ها مانده و ایا با وجود کارفرما افراد و پارتی زیادی در کنارش دارد کارگر به حقش میرسد چون به هر جا از دستش معترض شدم اول محکم محکومش کردند بعد 180 درجه تغییر کردند

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • پاسخ تدبیر شغل
    ژانویه 19, 2016 ساعت 17:27

    سمانه خانم
    سلام
    جواب مرخصی داده شد امیدوارم در سایر موارد موفق باشید.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 19, 2016 ساعت 17:25

   سمانه خانم
   سلام
   در زمان مرخصی به استناد ماده 66 قانون کار فقط مبلغ ریالی مرخصی ذخیره را می توانید دریافت نمائید .بله اگر خودتان ترک کارکنید و یا استعفا دهید بیمه بیکاری به شما تعلق نخواهد گرفت .شما مطابق با توانایی و شرح وظیفه تعین شده انجام وظیفه نمائید و و به زیاده خواهی کارفرما توجه ننمائید

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 97. مهدی محمدی
  ژانویه 19, 2016 ساعت 12:35

  سلام
  من از حدود ماه مهر سال گذشته در یکی از تاکسی سرویس های تهران به عنوان رزوشن مشغول به کار بودم.کمتر از 2 ماه پیش به اجبار کار فرما به یک شرکت جدید التاسیس همین اژانس با همان شرایط منتقل و ادامه فعالیت دادم در ضمن کارفرما در قبال بیمه نمودن من طفره رفته و 200 هزار تومان از حدود 5 ماه پیش به حقوق من اظافه نمودولی امروز به من اعلام پایان همکاری را اعلام کردن
  ممنون میشم بنده را در مطالبه حقی اگر هست راهنمایی کنید
  عیدی و پاداش به من تعلق میگیره یا نه؟در ضمن حقوق بنده 1150000+200000 بیمه میباشد ممنون از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 19, 2016 ساعت 17:31

   اقا مهدی محمدی
   با سلام
   اگر تاکسی متعلق بخودتان باشد رابطه کارگری با کارفرما (با صاحب ازانس)ندارید.اما اگر شما راننده تاکسی متعلق به اژانس یا فرد دیگری (مالک خودرو)باشید رابطه شما با صاحب اژانس یا فرد دیگر رابطه کار و کارگری می باشد.طبعا مثل دیگر کارگران از تمام مزایا برخوردار خواهید بود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • مهدی محمدی
    ژانویه 20, 2016 ساعت 13:00

    با سلام و ارزوی توفیغات روز افزون و ممنون از پاسخگویی شما دوستان عزیز
    شاید نتونستم درست مسئله و توضیح بدم.من راننده تاکسی سرویس نیستم بلکه رزوشن آژانس و حقوق بگیر آن مجموعه میباشم
    در ضمن میخواستم مبلغ عیدی و پاداش یا فرمول محاسبه اون رو تو سال 93 و 94 بدونم
    بازم ممنون

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     ژانویه 22, 2016 ساعت 20:59

     اقا مهدی محمدی
     با سلام
     خوب پس کارگر هستی .مشکلی وجود ندارد.فرموب عیدی و پاداش دو ماه دستمزد برای یکسال کامل کار می باشد مشروط به اینکه از 90*237475 ریال در سال 94 و 202970 *90 ریال در سال 93 بیشتر بیشتر نشود.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 98. پرویز
  ژانویه 19, 2016 ساعت 12:36

  با سلام
  میخواستم وجه التزام پرداخت بیمه بیکاری رو بدونم؟
  اگز پرداخت نشه چه مشکلی برای کارفرما میتونه پیش بیاره؟
  و اینکه شخصی میتونه یک دین قانونی رو حتی با دریافت تعهد محضری مبنی بر عدم انجام اون از خودش ساقط بکنه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 19, 2016 ساعت 17:33

   اقا پرویز
   سلام
   بیمه بیکاری جنبه اجباری دارد و کارفرما 30 در صد دستمزد به عنوان حق بیمه کارگر می پردازد که 3 درصد ان برای بیمه بیکاری است .سازمان تامین اجتماعی تمام بیمه را یک جا از کارفرما می گیرد .اگر کافرما نپردازد مشمول جریمه و نپرداختن و تاخیر میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 99. کارگر
  ژانویه 20, 2016 ساعت 02:04

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  در کارگاه ما کارفرما به علت راکد بودن بازار قصد اخراج یکی از کارگران را دارد که از دوستان بنده هستند
  این کارگر از مرداد ماه به استخدام کارگاه در آمده و کارفرما این کارگر را حتی بیمه هم نکرده است
  نظر کارفرما بر این است که عیدی هم به این کارگر تعلق نمیگیرد
  با این وضعیت این کارگر میتواند جلوی اخراج خود را بگیرد
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 20, 2016 ساعت 09:39

   اقای کارگر
   سلام
   معمولا این منطق وجود دارد که اگر کارگاه سود ده باشد و نیروی انسانی فعال ,هیچ کارفرمائی کارگر خود را بی دلیل اخراج نمی نماید.کارفرما مکلف است در دوره خدمت تمام مزایای کارگر را بپردازد.از جمله واریز حق بیمه و عیدی و پاداش دوره خدمت

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 100. سمانه
  ژانویه 20, 2016 ساعت 12:39

  با سلام و خسته نباشید من جواب مرخصی ها را گرفتم پس از کل مرخصی استفاده نشده 30 روز هر سال من فقط 5 روزاز سال 87 تا سال 90 استفاده کردم و باید همه از بین بره و من 9 روز ذخیره هر سال را بگیرم ( درست ) یعنی 9 روز برای هرسال که 4 سال میشه 36 روز ولی از سال 91 الی 93 کلا چون حقوق حداقل قانون کار بوده همه مرخصی ها پرداخت میشده تا 94 هم امتناع میکنه حق اولاد میگیری بس فروردین اذیت میکنه بیرون میکنه تا مرحله اداره کار میرم با هزار بدبختی و ترفند قرار داد میبنده و فروردین 9 روز یا 10 روز حقوق میده هرسال ( بیرجند)

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 22, 2016 ساعت 20:53

   سمانه خانم
   با سلام
   بله متاسفانه در مناطقی که کمبود کار و بیکاری وجود دارد این موارد مشاهده می گردد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 101. مصطفی
  ژانویه 22, 2016 ساعت 01:37

  با سلام

  بنده به دلیل عدم پرداخت حق قانونی در یک شرکت خصوصی و تاخیر بسیار زیاد پرداخت ها استعفا دادم که موافقت نشد اداره کار هم پرسیدم اعلام کردند که قرارداد موقت فسخ یک طرفه ندارد و از آنجا که تحت فشار بودم ماموریت های ایشان را نرفتم و نزد اداره کار شکایت کردم برای حق و حقوق ایشان محل کار مرا به مکانی نا مطلوب منتقل کرده و بار ها شفاهی گفته همین طوری برو تا طلب خسارت کند ! آیا این کار ایشان قانونی است؟
  ایشان 3 ماه اول تحت عنوان آزمایشی فقط برایم بیمه ریخته و نه حقوقی و الان بابت 3 سال تعهد محضری مداومت کاری ادعای خسارت دارد آیا می تواند بعد از قرار داد سال اول سال بعد هم با حداقل حقوق مرا وادار به کار کند در صورتی که همچین بندی در تعهد محضری نیست ؟
  ایشان گاه باوعده و وعید وگاه با تهدید از بنده رسید بدون مبلغ دریافت می کردند با توجه به اینکه با اداره مالیاتی وسایر ادارات داد و ستد دارند و خود شرکت تولید کننده نرم افزار منجمله حسابداری هستیم در صورت دست بردن در صورت های مالی با توجه به اینکه خود ایشان تاریخ رسید ها را می زنندوبعد بنده امضا می کردم می توانم ادعا کنم این برگه ها فاقد تاریخ در زمان امضا بوده اند و توسط کارشناس خط حرفم را ثابت کنم یا متوجه این تقدم و تاخر نوشته ها می شوند؟ با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 22, 2016 ساعت 21:03

   اقا مصطفی
   با سلام
   ماموریت توافقی است می توانی انجام ندی.تغییر محل خدمت با رضایت کارگر قابل انجام است. هر دوی این اقدام با توافق قانونی می باشد.بله بقیه موارد اعلام شده جنابعالی درست است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 102. حسینی
  ژانویه 23, 2016 ساعت 13:26

  بنده کارمند رسمی سازمان حفاظت محیط زیست هستم و بابت فشارهای کاری و کمبود حقوق قصد استعفا دارم، سوالی که دارم این است که آیا بعد از استعفا سنوات به بنده تعلق میگیرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 24, 2016 ساعت 00:45

   اقا حسینی
   سلام
   البته این سایت در خصوص قانون کار رفع ابهام می کند .پاسخ جواب شما اری است . هزینه سنوات در نظام خدمات کشوری عنوان بازخرید دارد که در صورت استعفا نیز به کارمند معادل میزان خدمت تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 103. سمانه
  ژانویه 24, 2016 ساعت 09:47

  سلام ممنون از راهنماییتون و متشکر ولی کارفرما اینجا را برام جهنم کرده فقط نمیدونم چطوری با اینکه تا 28 اسفند قرار داد دارم بیام بیرون که بتوانم مرخصی ها و سنوات و عیدی و پاداش بگیرم بعد از عید یا قبل از عید چکار کنم تا 28 صبر کنم و بعد از عید بگم اگه حق و حقوق اداره کار را بعد 9 سال کار به من ندید فرم تسویه حساب به من بدهید چطوری از بیمه بیکاری استفاده کنم تا کار گیرم بیاداخر سال چکار کنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 24, 2016 ساعت 10:45

   سمانه خانم
   اراده ضعیف از خودتان نشان ندهید.خونسرد باشید در حد توان کار کنید حقوق خود را کامل دریافت نمائید .اگر دارای قرارداد هستید پایان قرارداد بیرون بیایید و اگر بدون قرارداد هستید در اول اسفند استعفا داده و از سال اینده سر کار نروید و برای حق و حقوق خود حتما شکایت نمائید. با این روش بیمه بیکاری را هم فراموش کنید.اگر هم کارفرما شما را اخراج برای دریافت حقوق قانونی و بیمه بیکاری فقط شکایت نمائید

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 104. سمانه
  ژانویه 24, 2016 ساعت 11:48

  ممنون و متشکرم ببخشید تا 28 اسفند قرار داد دارم حسابدار اینجا هستم باشه از اول فروردین بخواد مثل هر سال اذیت کنه از طریق اداره کار اقدام میکنم خیلی خیلی از شما متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 105. کمالی
  ژانویه 24, 2016 ساعت 13:03

  با سلام.من از ابتدای خرداد سال 93 تا پایان آذر ماه امسال در شرکتی مشغول به کار بودم.قراردادهای من 3 ماهه بود که هر بار تمدید میشد..اما با پایان یافتن قرارداد دیگر تمدید از سوی شرکت صورت نگرفت.الان برای بیمه بیکاری از شرکت نامه گرفتم و اقدام کردم.اما به دلیل امضا نکردن تسویه مدیر بخشی که در آن کار میکردم به من تسویه حسابمو نمیدن و میگن ایشون باید امضا کنن.در صورتی که چک تسویه هم از سوی مدیرعامل امضا شده ولی به من چکرو نمیدن.حالا با توجه به اینکه من کپی همه قراردادهای 1 سال اخیر + دستور مدیرعامل مبنی بر تسویه با اینجانب+ نامه عدم نیاز شرکت را دام چه کار باید بکنم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 24, 2016 ساعت 14:50

   اقای کمالی
   با سلام
   به اداره مراجعه و شکایتی در خصوص مزایای پایان کار و بیمه بیکاری بده حتما مشکلت حل خواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 106. کارگر
  ژانویه 26, 2016 ساعت 12:20

  سلام علیکم
  در جایی که بنده کار میکنم کارفرما خیلی کم مرخصی میدهد
  و اگر هم مرخصی بدهد به صورت شفاهی و بدون حقوق مرخصی می دهد و هیچ برگه مرخصی یا مدرکی که برای مرخصی باشد امضا نمیشود
  و در پایا ن هر ماه رسید سفید بابت حقوق از ما امضا میگیرد
  آیا میشود در پایان سال پول مرخصی ها را گرفت
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 27, 2016 ساعت 10:24

   کارگر
   با سلام
   در طول سال شما 30 روز ودر هر ماه 2/5 روز حق مرخصی استحقاقی همراه با دستمزد دارید.عمل کارفرما خلاف قانون است .اگر بابت کارهای خلاف کارفرما رسید بدهید به معنی این است که به حق خود رسیده اید طبعا حق شما از بین خواهد رفت. بابت رسید های سفید امضا یک نامه به اداره کار بنوسید و انها را در جریان قراردهید.این عمل کارفرما جرم محسوب می گردد و شما هم شریک

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 107. جعفری
  ژانویه 26, 2016 ساعت 18:38

  کارفرمای من دو ماه به پایان سال شرایط کاری جدید برای من تعیین کرد و با مخالفت من، من را اخراج کرد تمام حقوق من قرار شده که پرداخت شود اما عیدی و سنوات برای ده ماه محاسبه میشود سوال من این هست که باید این عیدی و سنوات برای یکسال محاسبه شود یا ده ماه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 27, 2016 ساعت 10:27

   اقای جعفری
   با سلام
   برای ده ماه خدمت عیدی و پاداش و سایر مزایای همان ده ماه محاسبه میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 108. سمیرا
  ژانویه 30, 2016 ساعت 09:14

  با عرض سلام و خسته نباشید من از سه ماهه اخر سال 86 تا الان در یک اتحادیه مشغول کارم در مشهد استخدام به عنوان حسابدار ولی با اشتغال به کار تمام کارهای اداری و اجرائی و مالی به عهده من شد با پایین ترین حقوق قانون کار با اعتراض هممیشد اگر از 7/5 تا 2 سر کاربودیم در لیست حقوق 4 یا 5 یا 6 ساعت درج میشد تا ساعت کار کمتر نشان داده شود اعتراض هم فایده نداشت صبر کردیم تا سال 94 که امسال هم با 6 ساعت کار قرار داد بستند وبا حجم کار زیاد در فروردین قرار داد از 15 و حقوق از 20 فروردین پرداخت میشدحقوق حداقل قانون کار به شرط پرداخت حق مرخصی استفاده نشده از برج ده که بهانه اینکه شما حق اولاد می گیری دختر رئیس که 2 سال امده برابر من با 9 سال سابقه حقوق میگیره این 2 ماه مرخصی شما هیچ نامه نوشت و امضاگرفت ولی این خانم همه را باید نقد بگیره اعتراض کردم به اداره کار میگن قانون 9 روز ذخیره اداره کار نوشتنداین به عهده کارفرماست کمترین حقوق قانون کاروبازدید بازرس تذکر بده در ضمن سنوات از سال 87 الی 90 تسویه ولی از 90 الی 94 تسویه نشده ذخیره مرخصی بر عکس از 87 الی 91 و سال 94 تسویه نشده لطفا پیگیری کنید با این که ایشان خودشان ساعت کاری 6 ساعت میزنند و تمام اتحادیه ها 7/5 یا 8 تا 2 می باشند قانون کار با 9 سال سابقه تعلق میگیرد یا همان حداقل هست

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 109. سمیرا
  ژانویه 30, 2016 ساعت 13:27

  سلام در هنگام تسویه سنوات بر اساس حداقل حقوق که پرداخت میشود و در قرار داد هست محاسبه میشود یا بر اساس قانون کار 9 سال سابقه

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 30, 2016 ساعت 20:37

   سلام سمیرا خانم
   حق سنوات در زمان قطع همکاری مشروط به اینکه ترک کار نشده باشد بر اساس اخرین دستمزد دریافتی محاسبه میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 110. سمیرا
  ژانویه 31, 2016 ساعت 09:07

  سلام یعنی اگر من بخواهم اخر سال تسویه کنم و سر کار نروم یا کارفرما بهانه جدید بگیرد که انجامش برام سخت باشد حق سنوات و ذخیره مرخصی به من تعلق نمیگیرد

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 31, 2016 ساعت 10:18

   سمیرا خانم
   با سلام
   چرا تعلق می گیرد مشروط به اینکه قطع همکاری شما به صورت قانونی انجام بگیرد.یا پایان قرارداد باشد و یا اگر قراردادی نیستید حتما مراحل استعفا را انجام دهید.ترک کار نباید بکنید.حق سنوات بر اساس اخرین دستمزد و به ازای هر سال خدمت معادل یک ماه دستمزد و به ازای هر ماه معادل یک دوازدهم دستمزد پایه ماهیانه دریافت می کنید

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 111. سمیرا
  ژانویه 31, 2016 ساعت 09:16

  سلام قرار داد ما هر سال از 15 تا 28 اسفند پایان قرار داد کارفر ما نخواهد یا ما بیام بیرون چطوری حساب میشه

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 112. پرویز
  ژانویه 31, 2016 ساعت 12:21

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم عیدی و پایان کار به ایامی که پرسنل در استراحت پزشکی هستند تعلق میگیره؟
  و اگر شخصی دقیقا 4 ماه در سال استراحت پزشکی داشته باشه اون شخص حق مرخصی دارند یا نه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 31, 2016 ساعت 13:13

   اقا پرویز
   با سلام
   طبق ماده 74 قانون کار چون دوره مرخصی استعلاجی جزو سابقه کار محسوب می گردد. طبعا ایام این دوره هم مشمول قانون کار میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 113. سعید
  ژانویه 31, 2016 ساعت 19:32

  سلام
  من یک کارگر داشتم که 6ماه پیش من کارکرد ولی برای گرفتن کد بیمه و نام نویسی حدود2ماه دیر اقدام کرد
  حال چه تکلیفی بر من است 6ماه عیدی سنوات بدهم یا 4ماه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 31, 2016 ساعت 20:55

   سعید اقا
   سلام
   عیدی و سنوات به مدت خدمت کار دارد هرچه کارکرده همان اندازه محاسبه و حق وی را بدهید .ارتباطی بین انها و کد بیمه وجود ندارد.تاخیر در بیمه باعث تاخیر در بازنشستگی کارگر و جریمه کارفرما میشود مسئولیت بیمه کارگر با کارفرما می باشد. کارگر اگر دارای قرارداد است پایان قرارداد زمان قطع همکاری می باشد ولی اگر غیر قراردادی است در زمان از بین رفتن شغل و یا تعطیلی کارگاه(به تشخیص مراجع قانونی)

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 114. سعید
  ژانویه 31, 2016 ساعت 19:39

  کارفرما چند روز مونده میتونه به کارگر عدم نیاز رو اعلام کنهو باید کتبی باشه یا شفاهی؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 115. دیبا
  ژانویه 31, 2016 ساعت 20:27

  باسلام

  2تاسوال؟
  بنده در شرکتی خصوصی مدت 1 سال و نیم هست که مشغول بکار هستم و پایان هرسال قراردادی را جهت امضا یکسال گذشته به پرسنل میدهند در صورت امضای قرارداد وپایان رابطه کاری بین من و شرکت طبق قرارداد اگر من از اول سال جدید سرکار فعلی نروم مشمول عیدی و سنوات میشوم؟
  اگر قراردادی بین کارفرما و کارمند نباشد در صورت ترک کار از طرف کارمند شرایط دریافت سنوات و عیدی به چه صورتی است؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   ژانویه 31, 2016 ساعت 20:58

   اقا یا خانم دیبا
   سلام
   قرارداد را باید اول خدمت کارگر به امضاء دو طرف برسد و هر طرف یک نسخه بردارد و نسخه سوم هم به اداره کار تحویل گردد.عیدی و پاداش به خدمت بستگی دارد چه با قرارداد و چه بدون قرارداد.در صورت ترک کار به کارگر حق سنوات تعلق نمی گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 116. امیر
  فوریه 2, 2016 ساعت 03:29

  با سلام
  در یک کارگاه از ابتدای تابستان مشغول به کار هستم بین بنده و کارفرما قرارداد کتبی وجود ندارد
  به علت شرایط کار، کارفرما با بنده به طور شفاهی توافق کرده که مرخصی در طول سال نروم و به جای آن پول مرخصی ها را یکجا در پایان سال دریافت کنم
  با توجه به این که بنده هر ماه یک رسید سفید مبنی بر این که همه حق و حقوقم را گرفته ام بابت حقوق ماهانه ام امضا میکنم
  آیا کارفرما میتواند در پایان سال خلاف هر خود عمل کند( چون تلویحا منکر پرداخت پول مرخصی ها شده است) و پول مرخصی ها را به بنده ندهد
  در ضمن هیچ برگه مرخصی و یا مشابه آن در کارگاه وجود ندارد
  و روزهای کارکردماهانه بیمه را کامل رد میکند
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 2, 2016 ساعت 08:42

   امیر اقا
   سلام
   استفاده از پول مرخصی برای کارگری که شاغل می باشد وجاهت قانونی ندارد.در پایان سال احتمالا کارفرما مدعی میشود که پول مرخصی را همراه دستمزد ماهیانه دریافت و شما مدعی خواهی بود که خیر دریافت نکرده ام .اگر اختلاف به اداره کار برسد دعوا به سود شما تمام میشود.مرخصی برای دریافت پول نیست مرخصی برای بازسازی روح و جسم کارگر می باشد که با ان خستگی را رفع و توان کاری خود را بازسازی می نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 117. علی
  فوریه 4, 2016 ساعت 22:33

  سلام
  وقت بخیر
  من شهریور ماه به اداره کار مراجعه کردم و از کارفرما شکایت کردم و رای به نفع من صادر شد. بعد از گرفتن اجراییه کارفرما رای را اجرا نکرد و من حکم توقیف اموال گرفتم.
  اگر موقع اجرای حکم توقیف اموال در شرکت مالی به اندازه طلب من نباشد، من چه کاری میتوانم انجام بدهم؟
  در ضمن این شرکت یک شرکت کوچک بود و به راحتی امکان تغییر مکان شرکت هست اگر کارفرما محل شرکت را عوض کند و من از محل جدید اطلاع نداشته باشم، کل حق و حقوقم از بین میرود؟؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 5, 2016 ساعت 09:35

   علی اقا
   سلام
   نفرموده بودی کارگاه چه تولید می کند ؟توقیف اموال تا رفع بدهی کارگاه ادامه دارد مگر اینکه شما به نوعب عدم پی گیری ان را اعلام نمائید.اگر مال وجود داشته باشد طبعا توقیف و مدت معقول قاضی اجرا فرصت می دهد و در صورت عدم پرداخت بدهی ان را ارزش گازی نموده و از طریق مناقصه به فروش رسانده و طلب شما را می پردازند اما اگر مالی جهت توقیف نباشد و یا ارزش ان به اندازه ای که رفع بدهی شما را بنماید نباشد قاضی اجرا به شما خواهد گفت در هر جای دیگر شماره حساب و یا اموال دیگری ازوی را سراغ دارید اعلام تا مجددا توقیف شود و رفع بدهی شما معمول گردد و این حالت برای شما محفوظ است تا رضایت شما و یا اعلام اینکه به طلب خود رسیده اید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • علی
    فوریه 5, 2016 ساعت 12:40

    متشکر از پاسخگوییتان
    حوزه فعالیت شرکت د ر زمینه تولید نرم افزار بود.
    در ضمن حسابی که کارفرما برای بنده حقوق می ریختن به نام دو تن از شریک های شرکت بود و به اسم خود شرکت نبود. آیا امکان معرفی این حساب به قاضی هست؟؟

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     فوریه 6, 2016 ساعت 11:26

     سلام علی اقا
     در رای صادره اسم فرد یا شرکتی که بنام کارفرما درج گردیده مورد نظر می باشد و هر حساب یا اموال بنام ایشان می باشد می تواند توقیف شود.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 118. امیر
  فوریه 6, 2016 ساعت 10:43

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  پایه حقوق بنده که مبنای کسر بیمه است ماهی۸۵۵هزارتومان میباشد
  آیا به عیدی و سنوات بنده مالیات تعلق میگیرد
  اگر پاسخ مثبت است مقدار مالیات به چه اندازه است
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 6, 2016 ساعت 11:48

   امیر اقا
   سلام
   به عیدی و پاداش مالیات تعلق می گیرد و در صورتی که میزان ان از 13800000 ریال بیشتر شد به مازاد ان ده درصد تعلق می گیرد.به حق سنوات مالیات تعلق نمی گیرد.
   با عنایت به بند(الف) تبصره(۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور، که به موجب آن سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (۵۲) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال ۱۳۹۴، مبلغ ۱۳۸ میلیون ریال در سال تعیین شده است و مازاد آن تا هفت برابر به نرخ ۱۰ درصد و مازاد بر این به نرخ ۲۰ درصد برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده(۵) قانون محاسبات عمومی کشور تعیین شده است.

   لذا پرداخت کنندگان حقوق در بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده(۵) قانون محاسبات عمومی کشور مکلفند حسب مقررات ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم مالیات بر درآمد حقوق کارکنان خود در سال ۱۳۹۴ را در هر ماه با توجه به مبالغ پرداختی یا تخصیصی تا پایان ماه قبل محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن انجام سایر تکالیف قانونی به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند.

   علی عسکری / رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 119. درگاهي
  فوریه 7, 2016 ساعت 11:27

  با سلام
  ميخواستم بدونم كارگر حداقل چه مدت بايد در كارگاهي كار كرده باشه تا به آن سنوات تعلق بگيرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 7, 2016 ساعت 17:48

   اقای درگاهی
   با سلام
   مشخص نمی باشد منظور شما پایه سنوات است یا حق سنوات.پایه سنوات در صورتی به کارگر تعلق می گیرد که حداقل یک سال سابقه خدمت داشته باشد برای کارگر ساده روزانه 10000 ریال می باشد اما حق سنوات یا مزایای پایان کار به هر میزان خدمت به کارگر تعلق می گیرد.اندازه ان برای هر ماه خدمت معادل 2/5 روز و برای یک سال خدمت معادل یک ماه دستمزد پایه می باشد و زمان پرداخت ان در پایان قرارداد یا زمان قطع همکاری می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • درگاهي
    فوریه 9, 2016 ساعت 09:19

    حتي اگر كارگر يك ماه هم كار كرده باشد بايد حق سنوات رو بهش پرداخت كنيم

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     فوریه 10, 2016 ساعت 09:17

     اقای درگاهی
     سلام
     جواب سوال شما اری است .حتی برای کی ماه کار نیز معادل دو نیم روز دستمزد به عنوان حق سنوات و 5 روز دستمزد به عنوان حق عیدی و پاداش میشود.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 120. دانشجو کارگر
  فوریه 7, 2016 ساعت 21:40

  با سلام
  اگر دانشجو دانشگاه دولتی به صورت تمام وقت در کارگاهی کار کند
  با بی کاری غیر ارادی ؛
  در صورت داشتن همه شرایط بیمه بیکاری
  میتواند بیمه بیکاری دریافت کند
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 8, 2016 ساعت 08:38

   اقای دانشجو
   با سلام
   بله اگر دانشجو تمام وقت شاغل باشد و بیمه کامل هم پرداخت نماید مشمول بیمه بیکاری میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 121. م حسن
  فوریه 8, 2016 ساعت 10:41

  من حقوق پایه 15/000/000 ریال است وبه من اعلام شده تسویه کنم و بابت عیدی و سئلوات و حق بن و خواربار گفتن بر مبتای پایه حقوق 712 هزار تمان محاسبه میگررد و بر مبنای 15000000 ریال محاسبه نمیگرد . ممنون میشوم من را راهنمای کنید .

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 8, 2016 ساعت 11:19

   حسن اقا سلام
   بابت تسویه حساب با کارفرما پایه حقوق(مزد شغل و مزد پایه سنوات ) مبنای محاسبه است بن,حق اولاد و حق مسکن در تسویه حساب محاسبه نمی گردد.همان 15000000 ریال دریافتی شما برای حق سنوات برای یکسال خدمت معادل یک ماه دستمز و کمتر از یکسال برای هر ماه معادل 2/5 روز دستمزد محاسبه می گردد و ذخیره مرخصی استفاده نشده (با محاسبه بن ,مسکن و اولاد) و عیدی و پاداش مشروط به اینکه از 90 روز حداقل دسمزد فراتر نرود(90*237475 ریال)

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 122. م حسن
  فوریه 8, 2016 ساعت 10:45

  ببخشید من از 1393/09/01 شروع به کار بودم و تا 1394/09/30 کار کردم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 123. محمد0124
  فوریه 8, 2016 ساعت 12:05

  با سلام بنده مشاور املاک دارم و با مستاجر تصویه حساب کردم و در تصویه حساب مستاجر ذکر کرده ادعایی نسبت به ملک اجاره ای ندارد و امضا زده چون موجر نبوده من جای موجر امضا زدم و موجر نیز چون عموی بنده می باشدهیچ ادعایی نسبت به امضای بنده ندارد ولی چون مستاجر آدم سالمی نیست الان از بنده پول می خواهد و تهدید می کند که اگر به وی پول ندهم به دادگاه جهت جعل امضای عمو بنده شکایت می کند آیا وی میتواندکاری از پیش ببرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 10, 2016 ساعت 09:07

   اقا محمد
   با سلام
   برادر عزیز در این سایت به سوالات حقوق کار پاسخ داده میشود. برای دریافت جواب سوال خود با یک حوقدان مشاوره نمائیداگر عمومی شما یک ورق کاغذ وکالتی به تاریخ امضاء و یا قبل از ان بدهد مشکلی وجود ندارد.اگر مستاجر به امضاء شما شک داشت قبل از امضاء می توانسته از صاحب ملک که عموی شما است کشف حقیقت نماید.نهایت قضیه این است که قرارداد مالک و مستاجر لغو می گردد.زیان دیگری وجود نخواهد داشت

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 124. س-م
  فوریه 8, 2016 ساعت 12:45

  سلام من ازاول تیر 1392دربخش فیزیوتراپی درمانگاهی مشغول کاربودم وتامهر1394اونجاکارمیکردم ازاین مدت یکسال بیمه شدم به اجبار سازمان تامین اجتماعی از اول مهر به علت جابه جایی بخش فیزیوتراپی تغییر مکان دادیم البته باهمون کارفرما ایشون به من گفتن ماه اول خودم حق بیمه رو پرداخت کنم واز ماههای بعد خودشون لیست بیمه رو رد میکنن ولی اینکارو نکردن وحتی با وجود قرارداد یکساله منو اخراجم کردن میتونم ازایشون شکایت کنم وایا بیمه بیکاری به من تعلق میگیره

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 10, 2016 ساعت 09:15

   اقا یا خانم س-م
   با سلام
   پرداخت حق بیمه به عهده طرفین و به مسئولیت کارفرما است حق بیمه سهم کارگر هفت درصد دستمزد ماهیانه و سهم حق بیمه کارفرما 23 درصد است تا وقتی شما نزد کافرما کار می کنید طبعا باید بیمه شوید.جابجا شدن مکان نیز تغییری در این وضعیت بوجود نمیاورد.در صورت اخراج از کار به اداره کار محل رفته و فرم مخصوص شکایت را پر نمائید. و مدعی بازگشت به کار و سایر مزایای دریافت نکرده شوید بیمه بیکاری هم یکی از خواسته های شما می باشد که در صورت اخراج غیر ارادی می توانید از ان استفاده کنید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 125. دانشجو کارگر
  فوریه 9, 2016 ساعت 23:40

  با سلام
  دو سوال از حضورتون داشتم
  اول اینکه اگر قرارداد کتبی در میان نباشد و کار در کارگاهی باشد که به صورت مستمر در طول سال فعالیت دارد کارگری که ۶ ماه سابقه کار در آن کارگاه را دارد کارگر با قرارداد دایمی حساب میشود؟
  سوال دوم
  کارفرما میتواند از حقوق کارگر به بهانه خسارت زدن کارگر به دستگاه ها پول کسر کند یا خیر؟
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 10, 2016 ساعت 09:45

   اقای دانشجو کارگر
   با سلام
   اگر قرارداد منعقد نشده باشد و دوره خدمت کارگر بیشتر از سه ماه باشد و ماهیت کار هم مستمر باشد قرارداد دائمی تلقی می گردد.خیر نمی تواند به بهانه خسارت زدن مبلغی را کم نماید کارگر اگر مهارت لازم را جهت اجرای کار ندارد بهتر است در شروع خدمت برای کارگر دوره اموزشی پیش بینی نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 126. سامیار
  فوریه 11, 2016 ساعت 02:50

  سلام و خسته نباشید
  من 6 ساله که هیات علمی دانشگاه آزاد هستم. چند سال اول بورس دکتری بودم. البته دانشگاه دولتی مشغول تحصیل بودم و هزینه تحصیل نداشتم. اما به هر حال دو برابر مدت بورس تعهد گرفتن. اگر من بخوام قبل از اتمام تعهد استعفا بدم آیا طبق قانون کار به تمام 6 سال خدمتی که داشتم حق سنوات (یک ماه حقوق به ازای هر سال) تعلق میگیرد؟ شایان ذکر است که در صورت ادعای دانشگاه، جبران ضرر و زیان طبق قرارداد را نیز قبول دارم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 12, 2016 ساعت 00:54

   اقای سامیار
   باسلام
   اگر کارگاه مشمول قانون کار باشد.بله به استناد ماده 24 قانون کار استحقا دریافت حق سنوات دارید اما به استناد ماده تبصره ب ماده 114 قانون کار خسارت وارده را پاسخگو باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 127. سعيد
  فوریه 11, 2016 ساعت 15:26

  باسلام
  اگه چندسال دريك شركت مشغول به كارباشي و شركت قراردادهاي يك ساله ببندد.مي تواند يك طرفه قرارداد را باطل كند و از كار بيكار كند؟
  واينكه قرارداد راطوري بستن كه سنوات حداقل بيفته سال آخر ميشه تغيير داد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 12, 2016 ساعت 00:56

   سعید اقا
   سلام
   کارفرما به استناد ماده 25 قانون کار نمی تواند قرارداد را یک طرفه فسخ نماید.قرارداد هر جور منعقد شود حق سنوات به عهده کارفرما می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 128. رضائی
  فوریه 13, 2016 ساعت 09:12

  با سلام و خسته نباشید.

  بنده از اول تیر تا پایان اسفند 94 با شرکت قراداد دارم،ولی هرچه اصرار کردم به بنده نسخه ایی از قراداد نداده اند فقط یک کپی داده اند که فقط حقوق پایه اداره کار نوشته شده و قسمت حق مسئولیت را خط زده اندو حق بیمه را هم بر اساس پایه حقوقاداره کارپرداخت میکنند و لی حقوق بنده 1500000تومان میباشد.
  الان سه ماه است که حقوق نداده اند آیا با آن کپی قرادادمیتوان شکایت کرد؟البته بنده فیش حقوقی 2 ماه را دارم فقط 2 ماه مهروآبان فیش حقوقی داده اند
  سوال دوم: شرکت یک سفته 5 میلیون تومانی گرفته که بنده در آن قید کردم جهت حسن انجام کار آیا شرکت میتوتند نسبت به ان ادعایی داشته باشد؟
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 15, 2016 ساعت 00:34

   اقای رضائی
   سلام
   به اطلاع میرساند قرارداد با توجه به ماده 7 قانون کار می تواند شفاهی و یا کتبی باشد.اگر مدارک حضور و غیاب و فیش حقوقی و یا مدرکی داشته باشی که اثبات نماید شما فعالیت نمودید برای شاغل بودن شما کفایت می کند.بله با کپب قرارداد هم میشود شکایت کرد.اگر در فیش حقوقی درج شده باشد که برای حسن انجام کار می باشد ارزشی ندارد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 129. امیر
  فوریه 15, 2016 ساعت 09:12

  با سلام
  موقعی که بازرس بیمه برای سرکشی به کارگاه ما آمده بودند بنده در کارگاه حضور نداشتم و بازرس بیمه برای بنده ترک کار زدند
  به بیمه مراجعه کردم گفتند که چون بازرس ترک کار زده ما کاری نمیتونیم بکنیم و برات مشکل ساز میشه
  ولی کارفرما به من گفته که اسم بنده را در لیست بیمه رد میکند و مشکلی برای من درست نمیشه
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید که آیا این مساله مشکل ساز خواهد شد یا خیر؟
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 15, 2016 ساعت 13:51

   اقا امیر سلام
   بهتر ان بود که کارفرما و یا دوستان وضعیت شما را برای بازرس توضیح می دادند.معمولا برای خروج از کارگاه برگ ماموریت و یا برگ مرخصی وجود دارد.یا حداقل ماشین اسکن حضور و غیاب و یا دفتری برای این منظور وجود دارد.اگر بازرس مذکور راضی به اصلاح فرم خود مبنی بر حضور شما نیست .بهتر وضعیت خود را طی نامه و با تائید کارفرما نوشته و مدارک مثبت که حقیقت را نشان دهد ضمیمه ان نموده و به مقام بالاتر از بازرس داده و از ایشان رهنمود بخواهید همکاری لازم معمول خواهد شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 130. رضائی
  فوریه 16, 2016 ساعت 08:52

  ممنون از پاسخ شما

  *در سفته نوشته شده جهت حسن انجام کار ، نه در فیش حقوقی آیا این سفته در آینده برای بنده میتواند مشکل ساز باشد ؟

  * در ضمن در کپی قراردادی که به بنده داده اند فقط حقوق پایه اداره کار مشخص است و حق مسئولیت را با ماژیک ،سیاه کرده اند و کپی آن را به من داده اند ،آیا معتبر است؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبی شغل
   فوریه 19, 2016 ساعت 19:37

   اقای رضائی
   با سلام
   اگر در سفته موضوع حسن انجام نوشته شده است خطری برای شما نخواهد داشت.مهم دستمزدی است که شما به صورت ماهیانه دریافت می نمائید. در صورت شکایت اداره کار بر این اساس تصمیم گیری می نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 19, 2016 ساعت 19:40

   اقای رضائی
   با سلام
   اگر در سفته نو شته است برای حسن انجام کار مشکلی بوجود نخواهد امد.مهم دریافتی دستمزدی است که ماهیانه شما دریافت می نمائید در صورتی که اثبات کنید با حق مسئولیت این مبلغ را دریافت می نمائید طبعا اداره کار ان را قبول خواهد نمود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 131. امیر
  فوریه 16, 2016 ساعت 09:01

  با سلام مجدد خدمت شما
  کارفرما لیست بیمه بیمه بنده رو رد میکنه و سابقه در سامانه بیمه برای بنده ثبت میشه، ولی بازرس بیمه برای بنده ترک کار رد کردند
  میشه تبعات منفی این ترک کار زدن بازرس رو بفرمایید
  و آیا این مساله در بازنشستگی بنده و یا تمدید دفتر چه بیمه بنده تاثیر دارد ؟
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 22, 2016 ساعت 17:08

   امیر اقا سلام
   اگر اسم شما در سامانه تامین اجتماعی ثبت میشه و موقع استخراج تائید میدهد موضوع سوابق مورد قبول بیمه است.موضوع ترک کار را بازرس بیمه نمی زند .بلکه بازرس بیمه حضور و یا عدم حضور را با توجه به لیست بیمه بررسی می نماید.طبعا اسم شما اگر در سامانه باشد در سوابق بازنشستگی هم خواهد بود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 132. سمیرا
  فوریه 21, 2016 ساعت 09:23

  با سلام و خسته نباشید سوال اول با توجه به اینکه تمام اتحادیه ها از 5 سر کارند اتحادیه ما برای پرداخت نکردن حقوق کامل فروردین قرار داد از 15 می بندد ولی من به عنوان حسابدار هر سال بیمه را کامل برای پرسنل رد میکنم امسال با حجم زیاد کار تا 22 نگذاشت سر کار بریم ولی با اصرار مجمع قرارشد قرارداد و حقوق از 15 پرداخت شود ولی حقوق از 22 پرداخت شد.1ـ ایا می توانیم اخر سال با مخالفت کارفرما اصرار به پرداخت 7 روز نماییم در ضمن مرخصی های من را هم امسال برج 10 بهانه گرفت حق عائله مندی میگیری لغو کرد و گفتند به یک نفر که از اقوام نزدیک ایشان هست تعلق گردو من در این 2 ماه صفر شود در حالی که طبق توافق شفاهی 4 سال هر سال پرداخت میکردبجز 9 روز ذخیره و 4 سال ما قبل همه سوخت شد و 9 روز ذخیره مانده در ضمن قرار داد در این 9 سال همکاری هر سال یکساله تا 28 اسفند. سال اینده به این منوال باشه میشه سنوات و 9 روز ذخیره را بعد سال گرفت .

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 22, 2016 ساعت 17:50

   سمیرا خانم
   با سلام
   اگر بیمه کامل رد میشود طبعا سوابق بر مبنای بیمه محاسبه می گردد.اگر مرخصی اجباری باشه طبعا طبق ماده 29 قانون کار چون تعلیق اجباری بوده کارفرما ملزم به پرداخت دستمزد این ایام می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 133. امیر
  فوریه 23, 2016 ساعت 19:49

  با سلام
  بنده حدود ۸ ماه در یک کارگاه کار کردم- کارگاه با کار دایم در سال (۶ماه سابقه بیمه )به خاطراینکه از کارفرما بابت مرخصی ندادن شکایت کردم
  واسه زهرچشم گرفتن از بقیه کارگرا کارفرما بنده رو اخراج کردند
  الان بنده میتونم تقاضای بازگشت به کار بدم
  در ضمن کارفرما یک کارگر را تقریبا به همین بهانه ها دو هفته پیش اخراج کرده بودند
  میشه بفرمایید با توجه به اینکه کارگاه ما زیر ده نفره ،بنده تو هییت تشخیص چقدر شانس بازگشت به کار دارم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 26, 2016 ساعت 08:59

   امیر اقا سلام
   اگر قرارداد مدت تعین شده با کار فرما منعقد ننموده اید طبعا تقاضای بازگشت به کار نمائید. اینکه ابقا به کار در هیات تشخیص بشوید بستگی به نوع کار و دوام ان دارد.ده نفر کم تر یا بالاتر تاثیری در تصمیم گیری اعضای هیات تشخیص ندارد .انشاءلله موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 134. افسانه
  فوریه 23, 2016 ساعت 22:19

  با سلام
  من یک سال در مطب تصویر برداری کار میکنم الان که به دادن عیدی رسیده کار فرما میگه که من به اندازه دولتی یه پایه عیدی و یه سنوات میدم و اول باید امضا بدید که تمام حق و حقوق را دریافت کرده اید بعد واریز میکنم آیا من می توانم شکایت کنم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 26, 2016 ساعت 09:03

   افسانه خانم سلام
   در پایان سال به شرط یکسال کامل کار کارگر به استناد مصوبه 6/12/70 مجلس شورای اسلامی حق دریافت دو ما دستمزد به عنوان عیدی و پاداش دارد. تسویه حساب قبل از دریافت مزایای پایان کار مشکل برای شما ایجاد می کند.به کارفرما بفرمائید به اندازه مبالغ دریافتی رسید می دهید .از مواردی که ابهام دارد یا دریافتی نداشته اید اجتناب نمائید..حق شکایت برای شما محفوظ است مشروط به اینکه قبلش با کارفرما تسویه حسابی نکرده باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 135. alireza
  فوریه 24, 2016 ساعت 10:26

  با سلام خدمت شما بزرگوار.
  دوست عزیز من از 19/9/93 تا 21/11/94 در یک شرکت شاغل بودم و از ابتدا بیمه من رد میشد.حقوق پایه من 1.100.000 تومان بود ولی در بیمه حقوق وزارت کار رد میشد.و به دلیل بعد مسافت و حقوق پایین تصمیم به استعفا کردم که البته با موافقت روبرو شد و گفتم تا هروقت لازم باشه اگر احتیاجی هست حاضرم بمونم.میخواستم بدونم عیدی و سنوات من به چه شکل مشخص میشه و آیا کارفرما میتونه از دادن عیدی و سنوات من اجتناب کنه به دلیل اینکه من خودم مایل به خروج قبل از عید بودم؟ و لازم به ذکر است که عید 94 با من تسویه کرد یعنی من بعد از تسویه عید 11ماه و 20 روز کار کردم.ممنون میشم پاسخ کاملی بدین بهم چون اصلا سر در نمیارم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 26, 2016 ساعت 09:08

   علیرضا سلام
   اگر استعفا داده باشید و کارفرما قبول کرده باشید طبعا به حق و حقوق قانونی خود خواهید رسید.برای هر سال خدمت معادل یک سال دستمزد به عنوان حق سنوات,دو ماه دستمزد به عنوان عیدی و پاداش و مرخصی ذخیره استفاده نشده به کارگر تعلق می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 136. alireza
  فوریه 24, 2016 ساعت 10:29

  ببخشید جمله آخرم رو اصلاح میکنم 10 ماه و 20 روز

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 137. جلال
  فوریه 26, 2016 ساعت 23:37

  با سلام و عرض ادب
  مدت شش ماه در یک شرکت خصوصی مشغول بکاربودم درتاریخ 4 دی ماه 94 پس از مراجعه به شرکت ، مسئول قسمت اداری گفت دسترسی شمابرای ثبت حضور قطع شده است . مدیرمربوطه که البته درحال حاضر درآن شرکت حضورندارند پیشنهاد داد که استعفا بدهم ، ازطرفی چون حدود دو ماه و نیم بود که پرداخت حقوق به تعویق افتاده بود ، استعفا دادم ودیگر به شرکت نرفتم، قرارشد که برای تسویه حساب اطلاع بدهند. هفته گذشته که حدود دوماه از تاریخ استعفای من می گذشت جهت تسویه مراجعه نمودم و وقتی چک صادره از واحد مالی برای امضای مدیرعامل ارسال شد ، ایشان از ا مضای چک خودداری کردند و ظاهرا با توجه به شنیده ها قصد امضای آن را ندارند لذا استدعا دارم بفرمایید که من چه اقداماتی بایستی انجام بدهم چون تا به امروز با چنین مسائلی روبرو نبودم.
  ممنون و سپاسگزارم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 27, 2016 ساعت 21:13

   اقا جلال
   عمل استعفا شما بسیار اشتباه بوده است .اگر اخراج شده بودی با شکایت امکان ابقاء به کار وجود داشت. اگر تصویر استعفا ی خود را دارید به اداره کار مراجعه و تقاضای حقوق معوقه ,عیدی و پادش,حق سنوات و سایر مزایای خود را بنماید. احتمالا کارفرما در نظر دارد برای حقوق و مزایای معوقه شما موانع ایجاد نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • جلال
    فوریه 27, 2016 ساعت 22:24

    با سلام مجدد
    ازراهنمایی شما بسیار سپاسگزارم . متاسفانه تصویری از استعفای خود ندارم . آیا برای درخواست شکایت ارائه کپی به وزارت کار الزامی است یا بدون ارائه آن نیز می توانم از طریق قانون پیگیر حق و حقوق خود باشم.
    از وقتی که جهت راهنمایی می گذارید بی نهایت ممنونم.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     فوریه 28, 2016 ساعت 00:19

     سلام اقا جلال
     اگر استعفا نداشته باشی و تائیید کارفرما نباشه,ممکنه کارفرما مدعی باشه که ترک کار کرده ای در این صورت حق سنوات شما از بین خواهد رفت.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
     • جلال
      مارس 5, 2016 ساعت 10:44

      باسلام و سپاس از راهنمایی شما دوست عزیز

      Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

 138. زهره
  فوریه 27, 2016 ساعت 22:29

  سلام
  من برنامه نویس هستم و بصورت پروژه ای کار میکنم.
  مدتی پیش طبق قراردادی که فقط یک نسخه از آن را در ایمیلم دارم پروژه ای را برای شرکتی معتبر انجام دادم. ولی الان با پایان مدت زمان مقرر و گذشت دو ماه به دلیل مشکلات مدیریتی از پرداخت حقوق من سرباز می زنند.
  ممنون میشوم راهنماییم کنید.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 28, 2016 ساعت 00:21

   زهره خانم
   با سلام
   شیوه دریافت دستمزد و ساعت کار و روزهای حضور و نحوه دریافت دستمزد و… مبهم است لطفا واضح توضیح دهید تا امکان پاسخگویی وجود داشته باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 139. امیر
  فوریه 28, 2016 ساعت 19:57

  با سلام خدمت شما
  در مورد اخراجم سوالی از شما پرسیدم و شما لطف کردید بنده رو راهنمایی کردید
  در ماده ۲۰ قانون کار آمده است که اگر حکم شورای حل اختلاف مبنی بر بازگشت کارگر باشد و کارفرما آن را نپذیرد باید به ازای هر سال کار ۴۵روز سنوات به کارگر بدهد
  در مورد این قانون دو سوال از خدمتتون دارم
  ۱_این سنوات همان سنواتی است که به ازای هر ماه ۲/۵ روز مزد تعلق میگیرد یا فرق دارد
  ۲برای کارگرانی که کمتر از یک سال کار کرده اند ولی دایمی هستند این ۴۵ روز سنوات شامل میشود
  با تشکر از لطف شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   فوریه 29, 2016 ساعت 13:23

   امیر اقا
   سلام
   ماده 20 قانون کار پس از حالت تعلیق می باشد شاید منظور شما تبصره ماده 165 قانون کار می باشد.بله این مبلغ همان سنوات ماهی 2/5 روز دستمزد می باشد.45 روز در مواقعی که به فرد تعلق می گیرد برای خدمت کمتر از یکسال قابل محاسبه نیست.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 140. متین
  مارس 4, 2016 ساعت 16:46

  با سلام
  من به مدت 13 ماهه که در یه موسسه مشغول بکارم و طی این مدت هیچگونه قراردادی ندارم همینطور سفته یا ضمانتی هم به کارفرما ندادم
  از این سیزده ماه شیش ماه اخیر رو بیمه شدم البته از طرف خودموسسه نه چون خود موسسه کسی رو بیمه نمیکنه و چیزی رو نشون نمیده از طرف یکی از شرکت هایی که با این موسسه کار میکنن بیمه شدم
  حالا پایان سال شده آیا من میتونم عید و سنواتم رو از اینها بگیرم
  اگه ندن آیا میتونم شکایت کنم و حقمو بگیرم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 141. مصطفی
  مارس 4, 2016 ساعت 23:45

  با سلام وخسته نباشید و تشکر از راهنماییهاتون بنده پایان سال مصادف با پایان اولین قرارداد یک ساله ام می باشد اما به کارفرما تعهد محضری مبنی بر مداومت کاری سه ساله داده ام . روابط بنده و کارفرما بسیار شکر آب شده و به شکایات قبلی منجر شده الان ایشان به بنده ابلاغ نمی کنند که سال آینده نیا قرار داد سال بنده هم تنظیم نمی کنند. برای بازگشت به کار دادخواست داده ام به اداره کار که نوبت جلسه 17 فروردین است سوال بنده این است این تعهد درآن قید شده “حتی ترک کار بعد از پایان قرارداد مشمول پرداخت خسارت هست و ضمنا این تعهد هیچگونه تعهد استخدامی برای شرکت ایجاد نمی کند ” قانونی است ؟!
  وسوال بعدی اینکه من تا تاریخ 17 فروردین چه کنم سر کارم برم یا نه؟ اگر ایشان منکر پرداخت حقوق من در 17 روز شد و گفت قرارداد نداشته ام چه می شود؟! با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 8, 2016 ساعت 11:50

   اقا مصطفی سلام
   سلام اگر اخراج شده اید و کارفرما رسما اخراج کرده و نامه کتبی داده است لازم نیست بروید پی گیر شکایت خود باشید.اما اگر این کا راقدام نشده طبعا به صورت عادی مثل بقیه کارگران در محل کار خود حاضر شده و فعالیت همیشگی خود را ادامه دهید.عدم تمدید قرارداد به مفهوم اخراج نیست بر عکس به مفهوم ادامه همکاری است. موضوع تعهد محضری برای شما ادامه کار می باشد تا زمانی که کارفرما کتبا اخراج نماید در ان صورت قطع همکاری محقق میشود.اگر حقوق به شما پرداخت نکرد شما در محل کار حاضر و برای دریافت حقوق به اداره کار شکایت نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 142. mona
  مارس 5, 2016 ساعت 10:16

  سلام
  من در شرکتی تقریباً سه سال مشغول به کار هستم، و هیچ گونه قرارداد کتبی ندارم ولی از سوی کارفرما بیمه شده ام. در پایان سال اول کارفرما از تمامی کارکنان خواست که برگه استعفا و اینکه کلیه مطالبات خود را دریافت نموده ام (بدون قید مبلغ و تاریخ) امضا نمائیم. میخوام بدونم این برگه استعفا و دریافت مطالبات که هیچ تاریخی هم از طرف من قید نشده چقد وجاهت قانونی داره؟ آیا میتونه کارفرما اخراجم کنه و بعد عنوان کنه که به درخواست خودش استعفا داده و حق سنوات بهش تعلق نمی گیرد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 6, 2016 ساعت 00:50

   مونا خانم
   سلام
   کارفرما با برگه استعفا راحت حکم اخراج شما را صادر خواهد کرد.با برگه کلیه “مطالبات خود را دریافت کردم” در حقیقت حقوق قانونی شما را نیز از بین می برد. این برگه ها صد در صد دارای وجاهت قانونی می باشد.با امضا نکردن موارد فوق کارفرما برای اخراج شما احتیاج به دلیل قانع کننده برای مراجع حل اختلاف دارد.اگه برگه کلیه مطالبات خود را دریافت کردم اثار امضاء و اثر انگشت شما باشه حق سنوات و مرخصی ذخیره شما از بین میرود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 143. mona
  مارس 5, 2016 ساعت 12:36

  لطفاً جواب سوالمو زودتر بفرمائید آخه امروزم کارفرما یه فرم به همه پرسنل داده با این مضمون که “کلیه مطالبات، عیدی و مزایای خود را تا پایان سال 94 دریافت کردم” و خواسته که امروز امضا کنیم. در صورتی که من بجز حقوق چیزی دریافت نکردم. می خوام بدونم با توجه به شرایط موجود الان باید چیکار کنم…
  ممنون از پاسخگوییتون.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 6, 2016 ساعت 00:52

   سلام مونا خانم
   پاسخ شما داده شد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 144. امین
  مارس 7, 2016 ساعت 10:49

  با سلام خدمت شما
  حدود یازده سال در یک شرکت کار کرده ام و آخرین قراردادی که داشتم یک ساله بوده است و در سه سال آخر نیز قرارداد یکساله داشته ام. کارفرما بعد از اتمام قرارداد، علیرغم امضاء قرارداد از جانب من به ناگاه حکم پایان کار من را صادر کرده است و به نوعی با این سابقه اخراج شده ام.
  می خواهم بدانم تا چه زمانی برای شکایت و بازگشت به کار فرصت دارم و آیا زمان شکایت از زمان اتمام قرارداد است یا صدور و ابلاغ حکم پایان کار؟
  در ثانی من به مدت یک هفته بعد از اتمام قرارداد ورود و خروج زده ام و پرینت ساعت های ورود و خروح را نیز دارم. چون انتظار اعلام پایان کار را نداشتم که متاسفانه چنین اتفاقی افتاد می خواهم بدانم قانون در این مورد چه حکمی صادر خواهد کرد؟ و آیا امکان رسمی شدن من در صورت بازگشت به کار وجود دارد؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 8, 2016 ساعت 11:31

   امین اقا سلام
   ای کاش نوع کار و شغل خود را نیز اعلام می نمودید.به استناد ماده 25 قانون کار طرفین می توانند در پایان قطع همکاری نمایند.برای اینکه بتوانید از بیمه بیکاری استفاده نماید یک ماه فرصت شکایت و تقاضای بیمه بیکاری دارید برای دریافت سنوات هر زمان شکایت کردید بلامانع است , اما هر چه بگذرد احتمال از بین رفتن مستندات و اثار قطع همکاری کمتر میشود.اگر بعد از یک هفته از اتمام قرارداد کار نموده و یا حضور و غیاب داشته اید و مدارک ان نزد شما می باشد یا قابل تهیه است می توانید به اداره کار مراجعه و تقاضای بازگشت به کار نمائید و ادعا کنید کارفرما با سکوت خود قرارداد را با استناد به بند های ماده 20 قانون کار تمدید ضمنی نموده است.رسمی شدن در قانون کار نداریم اما دائمی شدن داریم اگر کارفرما مدت دو سال بدون قرارداد با شما کار نماید می توانید ادعای دائمی بودن نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 145. روزبه
  مارس 7, 2016 ساعت 12:03

  با سلام
  ممنون اسایت خوبتون

  یه سوال داشتم

  بنده در قالب فراردادهای سه ماهه به مدت 14 ماه در یک شرکت خصوصی مشغول فعالیت هستم،ولی تا آخر سال بیشتر در این شرکت کار نمی کنم.قراردادم هم پایان امسال هستش و بصورت شفاهی به شرکت اعلام قطع همکاری کرده ام.بنده 8 ماه پیش از صندوق شرکت وام گرفته ام و در ازایآن سفته داده ام و دو نفر از همکاران هم ضامن بنده شده اند.می خواستم بپرسم شرکت می تونه حق و حقوق من رو نده و از وامم کم کنه یا وام هیچ ربطی به تسویه حساب مثل سنوات و بن و … نداره و من بعد از رفتن از شرکت فقط باید اقساط خودم رو بپردازم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 8, 2016 ساعت 11:36

   اقا روزبه سلام
   به استحضار میرساند اگر همکاران عهده دار ضمانت شما باشند طبعا شما به موقع تقسیط وام را تسویه نمائید مشکلی نباید وجو داشته باشد (بستگی به کارفرما دارد).تسویه حساب شما محاسبات خود را دارد و بدهی شما به شرکت نیز باید پرداخت شود ممکن است کارفرما بخواهد تسویه نماید چون نوع وام شما تابع قرارداد خاص(مثل بانکه ها) نیست احتمال دارد مدیر کارگاه تسویه نماید در ان صورت شما جز تمکین راه دیگری ندارید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 146. شیوا
  مارس 7, 2016 ساعت 13:04

  با سلام و خسته نباشید

  من مدت 2 سال در یک شرکت بازرگانی مشغول به کار هستم که 9 ماه بیمه ام نکردن.سال پیش فقط 1 ماه حقوق عیدی دادند.و البته فقط 1 قرارداد 3 ماهه داریم که دیگه تمدیدش نکردن.الان میخوان تعدیل نیرو کنن که من از خدامه که اخراجم کنن و سوالم اینه که با توجه به اینکه قراردادمون تمدید نشده اگه خودم استعفا بدم آیا سنوات شاملم میشه؟ و اینکه با 14 ماه بیمه ، بیمه بیکاری بهم تعلق میگیره یا نه؟و اینکه میتونم طلب 1 ماه عیدی سال قبل و بکنم؟و با توجه به مدرکم که لیسانس هست و متاهلم هستم چقدر پاداش شاملم میشه؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 8, 2016 ساعت 11:41

   شیوا خانم سلام
   بله اگر استعفا بدهید و یک ماه نیز بعد از استعفا کار کنید مزایای پایان کار به شما تعلق می گیرد.ولی با استعفا بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد.بیمه بیکاری پایان قرارداد و یا اخراج از کار به شما تعلق می گیرد.طلب عیدی سال قبل را هم می توانید با شکایت بگیرید.میزان پاداش به متاهل و مجردی کار ندارد برای هر سال خدمت معادل یک ماه دستمزد پایه دریافتی در شرکت میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 147. امیر
  مارس 9, 2016 ساعت 12:38

  با سلام
  لطفا بفرمایید حق مسکن کارگر در سال ۹۴ چقدر است و آیا به کارگر مجرد هم تعلق میگیرد یا خیر
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 9, 2016 ساعت 14:53

   امیر اقا سلام
   حق مسکن در سال 94 مبلغ 100000 ریال و در سال 95 مبلغ 200000 ریال .کارگر متاهل و مجرد مشمول دریافت ان می باشند.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 148. آرش
  مارس 9, 2016 ساعت 15:38

  سلام. من چهار ساله توی شرکت پیمانکاری توی عسلویه توی پروژه کار میکنم. میخواستم بپرسم با تموم شدن پروژه میخوان اخراجمون کنن اونوقت بیمه بیکاری بهمون تعلق میگیره؟ چون بعضیا میگن توی پروژه با اتمام پروژه اداره بیمه بیمه بیکاری نمیده میگه پروه تموم شدهدیگه.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 9, 2016 ساعت 16:03

   ارش سلام
   ای کاش کار شرکت پیمانکار را بیشتر توضیح می دادید.بله متاسفانه به کارگران پروژه بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 149. رضا
  مارس 10, 2016 ساعت 13:12

  سلام
  خسته نباشید
  من در رستورانی از تاریخ 94.5.24 شروع به کار کردم به سمت پیک موتوری نیمه وقت شیفت شب از ساعت 6 عصر تا 12 الی 1 شب .حقوق پایه 400 تومان میدادن.ودر تاریخ 94.11.22 به کار پایان دادم .گفته بودن بیمه میکنن اما نکردن.ایا به من عیدی تعلق میگیره یا ن.لازم به ذکر هست سفته هامو هنوز نگه داشتن.و 22 روز از حقوقم هنوز پیششون هست و هی امروز فردا میکنن .به نظر شما من چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید.ازتون ممنونم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 10, 2016 ساعت 13:50

   اقا رضا
   با سلام.نفرمودید موتور از خودتان بود یا از کارفرما .هزینه پرداختی به شما با هزینه موتور محاسبه می شد یا اینکه بدون ان .از انعام برخوردار بودی یا خیر؟ این موارد پاسخ داده نشده است .اگرموتور از کافرما بوده و شما فقط مالک کار خود بودید مشمول قانون کار بودید .کارفرما مکلف است هم مزد شما را کامل (237475 ریال در روز و 200000 ریال حق مسکن و 1100000 ریال نیز بابت بن کارگری بپردازد و هم اینکه عیدی و پاداش و حق سنوات نیز به شما بپردازد.علاوه بر موارد فوق واریز بیمه نیز اقدام شود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 150. رضا
  مارس 10, 2016 ساعت 15:10

  .سلام
  ممنون از راهنمایی زحماتتون
  موتور از خودم هست.
  جای خواب بهم داده بودن.
  ثابت 400 هزار تومان در ماه میدادن وبقیه تریپی محاسبه میشد یعنی هر سرویسی که میبردیم هزینه ان را به خودمان میدادن.بسته به مسیر کرایه ها متفاوت بود.
  بیشتر مشتری ها انعام میدادن.
  عیدیه من چطور محاسبه میشه؟
  الان که اومدم بیرون ایا بازم میتونم برم دنبال بیمه؟
  هفته ای یک روز مرخسی با حقوق میدادن .
  یک وعده غذا هم میدادن که غذاهاشون خیلی افتضاه بود .
  ایا بازم مزد کامل و حق مسکن و بن کارگری وسنوات بهم تعلق میگره؟
  و این 2.5 روز در ماه چطور میشود که به من نمیدادن؟
  لطفا بازم راهنماییم کنید
  ممنون از سایت خوبتون
  خسته نباشید و خداقوت

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 10, 2016 ساعت 20:33

   سلام مواظب باش
   اگر عنوان کنه که موتور از شما است ممکن است کارگر قلمداد نکنند.چون کارگر هیچ وقت ابزار کار نداره.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 151. رضا
  مارس 11, 2016 ساعت 03:47

  سلام مرسی که پاسخ دادین
  به نظر شما با این اوصاف .دنبال عیدی و سنوات و بیمه باشم یا خیر؟

  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 11, 2016 ساعت 07:53

   اقا رضا
   سلام حتما باشید اگر چه ممکن است به ان نرسید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 152. رضایی
  مارس 12, 2016 ساعت 08:14

  با سلام و تشکر از وقتی که میذارین
  من تا خرداد 95 قرارداد دارم (به صورت 3 ماه به 3 ماه)
  ولی ممکنه تا اواخر فروردین ماه به دلیل پیشنهاد شغلی بهتر بخوام کارکو ترک کنم
  لطفا در صورت امکان محبت کنید .مراحل صحیح ترک کار بنده رو بگین که بیشترین مزایا رو شامل بشه و اشتباهی رو انجام ندم و اینکه از چند روز قبل از رفتن باید رفتنمو اعلام کنم؟ چون خودمم نمیدونم تاریخ دقیق رفتنم به شغل جدید کی خواهد بود.
  با توجه به اینکه کارفرمای بنده بسیار انسان طمای است و ممکن است در راه تسویه حساب بنده اخلال ایجاد کند.
  سپاس از لطفتون

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 12, 2016 ساعت 10:54

   اقای رضایی
   سلام
   اگر در پایان قرارداد هستید به کارفرما اعلام و انعقاد قرارداد مجدد نفرمائید و بعد تقاضای حق و مزایای پایان کار خود را اعلام نمائید .اما اگر در وسط قرارداد هستید یا بدون قرارداد کار می کنید اول استعفا و بعد یک ماه در شغل خود ادامه کار داده و بعد قطع همکاری نموده و تقاضای مزایای پایان کار نمائید.متاسفانه در این رفتارتان اخلاق رعایت نمی گردد شما منافع خود را محترم می شمارید و برای منافع کارفرما ارزش قائل نیستید .همانطور که اخراج بد است ترک کار هم مذموم می باشد شما نیز باید به کارفرما فرصت بدهید برای شما جانشین مهیا نماید و این یک ماه جهت استعفا به این دلیل است .

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • رضایی
    مارس 13, 2016 ساعت 16:46

    با سلام..قربان این کارفرمای ظالم لایق هیچگونه ترحمی نیست روزی هزاربار دعا میکنم کاری جوربشه از شرکت برم..اگر داستان ظلمی که روزانه بر ما میکنه رو بگم مثنوی هفتاد منه..
    آقای وکیل اگه منو راهنمایی کنین ممنون میشم.اگر من به یکباره به رییس شرکت بگم که من از فردا نمیخوام بیام سرکار و استعفامو بنویسم و نیام.چه چیزی در انتظارمه؟اون میتونه از من شکایت کنه؟ حق . حقوق من چی میشه؟ نه عیدی گرفتم و 2 ماه حقوقم طلبکارم.لطفا بهم کمک کنین که چیکار کنم.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
    • پاسخ تدبیر شغل
     مارس 15, 2016 ساعت 12:59

     اقای رضائئ
     با سلام
     قبلا راهنمائی کردم ترک کار باعث میشه کارفرما حق سنوات شما را پرداخت نکند و قانون هم حق را به ایشان میدهد.به بقیه موارد میرسید.

     Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

     پاسخ
 153. سارا
  مارس 12, 2016 ساعت 12:26

  با سلام.
  من در شرکتی مشغول به کار به صورت پاره وقت بودم. طبق قرار با رییس شرکت ایشان من را کامل بیمه کردند. به میزان حضورم ایشان حق بیمه رو میپرداختند و خودم مابقی حق بیمه را میپرداختم. ایشان در همان ابتدا برگه ای به من دادند که امضا کنم که تمام حق و حقوق خود را گرفته ام. و گفتند این به دلیل حضور پاره وقت توست. اما دو ماه پیش ناگهان گفتند که ما به تو عیدی و سنوات نمیدهیم که من هم گفتم پس من هم کار را ترک میکنم و یک ماه ماندم و سپس ترک کار کردم. حالا برای گرفتن حق و حقوقم باید چه روندی را طی کنم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 12, 2016 ساعت 20:54

   سارا خانم
   سلام
   متاسفانه با ترک کارت حق سنوات خود را از بین بردی و لی برای عیدی و پاداش و احیانا کسری دستمزد می توانی شکایت کنی.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   • سارا
    مارس 12, 2016 ساعت 22:16

    ترک کار منظورم استعفاس. گفتم اگه اینجوری باشه من دیگه نمیام و استعفا میدم. یک ماه هم از اون تاریخ موندم و دیگه بعدش نرفتم.

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ
 154. امیر
  مارس 12, 2016 ساعت 16:12

  با سلام
  در پرونده بنده کارفرما در جلسه هییت تشخیص ساعت کاری بنده را که شامل ۸۰ساعت اضافه کار در ماه و شبکاری میشد را قبول کردند و در صورت جلسه امضا کرده اند
  ولی امروز که رای صادر شده است در آن آمده است که به دلیل فقدان مدرک ، درخواست بنده برای محاسبه اضافه کار معوق مردود است و هیچ حقی ندارم
  لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید
  به هییت تشخیص مراجعه کردم آقایی که آنجا بودند خیلی بد برخورد کردند و گفتند که برای اثبات اضافه کار مدرک کتبی مورد نیاز است و اقرار کارفرما ملاک کار دادرسی نیست
  خیلی گیج شدم اعتراض امروز روی حکم زدم ولی بعید میدونم با این روند حقمو بتونم بگیرم
  ممنونم که روی عرایض بنده وقت گذاشتین
  لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 12, 2016 ساعت 20:58

   امیر اقا
   با سلام
   اقرار کارفرما به استناد ماده 84 ایین دادرسی فاذ بوده و احتیاج به دلیل دیگری نداشته است حق با شما بوده است مراتب را در اعتراض خود نوشته و پی گیر حقئق خود باشید.برای رفتار بد کارمند نیز از طریق حراست پی گیری نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 155. علی
  مارس 12, 2016 ساعت 19:10

  سلام. من یکسال در دفتری کار کردم که قرارداد کتبی نداشتم. بعد از یکسال به دلیل یک مشکل شخصی و اورژانسی نامه ای کتبی به کارفرما برای استعفا دادم و کارفرما استعفای من را به صورت کتبی پذیرفت اما در مورد اینکه من یک ماه بعد از تاریخ استعفا در دفتر مشغول به کار باشم با هم به صورت شفاهی به توافق رسیدیم که چون کار من اورژانسی است نیازی به این یک ماه نیست. الان زمان تسویه حساب رسیده است. آیا کارفرما می تواند به خاطر ترک کار عیدی، سنوات و بن و مزایایی که طی این یکسال پرداخت نکرده است را پرداخت نکند؟
  2) در فرم نمونه ای که از تسویه حساب دیدم در اینترنت اینطور ذکر شده بود که ” حق و حقوق اینجانب براساس قانون کار به طور کامل پرداخت شده است”. آیا این جمله شامل بیمه هم می شود؟ منظورم این است که اگر سنوات و عیدی و مزایای من به طور کامل پرداخت شود و من برگه ی تسویه حساب را امضا کنم آیا می توانم بعدها برای اینکه کارفرما من را به مدت 9 ماه بیمه نکرده است شکایت کنم؟
  3) تا چه مدت بعد از بیمه نشدن توسط کارفرما می توان شکایت کرد؟ اگر من مثلا سه سال دیگر به خاطر بیمه نشدن شکایت کنم آیا شکایتم اعتبار دارد و به آن رسیدگی خواهد شد؟
  ممنونم از وقتی که می گذارید.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 12, 2016 ساعت 21:02

   علی اقا سلام
   بله چون موضوع غیر کتبی بوده و اگر ایشان به اخلاق پای بند نباشد احتمال اینکه حقیقت را وارونه جلوه دهد وجود دارد ای کاش این موضوع را کتبی می کردید.به جز حق سنوات بقیه موارد قابل دریافت می باشد.بیمه مجزا از تسویه کامل می باشد بله می توانید شکایت نمائید.هر چه زودتر شکایت شود طبعا ساده تر و منطقی است .گذشت زمان مستندات را از بین می برد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 156. سید جواد
  مارس 12, 2016 ساعت 20:46

  با سلام
  من حدود6 ماهه توی یه شرکتی کار میکردم به صورت قراردادی سه ماه به سه ماه، قرارداد آخرمم که امضاء کردم تا پایان سال 94 بوده .
  اول ماه بهمن ماه از سوی مدیر عامل شرکت بدون هیچ دلیلی به بنده گفتن که دیگه سر کار نروم، منم سر کار نرفتم.
  بعد آخر بهمن ماه حقوق و بیمه بهمن ماه من رو واریز کردن به حسابم.
  هنوزم اقدام نکردم برای تسویه حساب حالا خواستم بدونم برای دریافت بیمه بیکاری و تسویه حسابم چه اقداماتی باید انجام بدم، ممنون میشم مرحله به مرحله به من توضیح بدین.
  در ضمن حقوق قرارداد اولم 900 تومن بوده با مزایا و حقوق قرارداد دومم شده بوده 1 میلیون و 300 هزار
  سپاسگذارم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 12, 2016 ساعت 21:06

   اقا سید جواد
   با سلام
   اگر قراردادی هستید و قرارداد شما بیشتر از یکسال می باشد با اتمام قرارداد و تسویه حساب می توانید قبل از اینکه یک ماه بگذرد به اداره کار مراجعه و درخواست بیمه بیکاری بدهید.اما اگر قراردادی نیستید لازم است برای مزایا ی پایان کار و استفاده از بیمه بیکاری دادخواست اخراج از کار و تقاضای بیمه بیکاری توامان بدهید.مزایای پایان کار بر اساس مزد مبنا یا مزد پایه مورد محاسبه قرار می گیرد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 157. شایان
  مارس 13, 2016 ساعت 17:09

  با سلام اینجانب تا به الان ۳ ماه اخر سال را طلب دارم و سنوات سال قبل و امسال را که بصورت چک میدادند را دریافت ننموده ام میگویند توان پرداخت نداردند بیمه هم که بماند از ۴ سال برایم ۳ سال واریز کرده اند میخواهم قبل عید شکایت کنم مراحلش چه مقدار زمان میبرد به جایی میرسم عیدی هم نصفش را داده اند لطف کنید بنده را راهنمایی کنید با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 15, 2016 ساعت 13:02

   اقا شایان
   با سلام
   به در دست داشتن مدارک شناسائی و سوابق خدمتی خود به اداره کار مراجعه و برای حقوق معوقه ,کسری عیدی و پاداش و…دادخواست پر کنید.حدود دو تا سه ماه زمان می بره

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 158. رضا
  مارس 13, 2016 ساعت 22:53

  باسلام من یک کارگاه تولیدی دارم وتمام کارگرانم بیمه اند وهرسال باکارگران قرادادشفاهی یک ساله میبندم.ودراسفندهرسال با پرداخت کلیه حق وحقوقی که ازطرف وزارت کاراعلام میشودکه آنراهم خودکارگران راملزم میکنیم خودشان با مراجعه به وزارت کاربخشنامه های صادره راگرفته وبرای ما بیاورندوماطبق آن وباریزکامل وجهی که بابت تک تک مزایاپرداخت میکنیم ازقبیل بن حق مسکن مرخصی مانده سنوات عیدی اضافه کارو…تسویه حساب کامل میکنیم واعلاممیکنیم این تسویه بمعنی قطع رابطه کاری میباشد.ودرصورت نیاردرسال جدید به شما اعلام میکنیم که معمولا هو همینطور میباشد.آیا مشگلی بری ماایجادنمی کند.اگرکارگری ازما شکایت کند.چون ماتمام مزایای قانون راطبق بخشنامه های وزارت کارپرداخت میکنیم.

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 15, 2016 ساعت 13:06

   اقا رضا
   با سلام
   روش کار شما ایراد نداره اما اگر کاری تسویه پایان سال را امضاء نکرد قطعا دچار مشکل خواهید شد.چون قرارداد شما شفاهی است بهتر است انعقاد قرارداد را به صورت کتبی بنویسید تا اگر کارگر پایان سال تسویه حساب نکرد شما بتوانید اثبات نمائید که کارگر قراردادی بوده است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 159. شایان
  مارس 15, 2016 ساعت 17:46

  با سلام مجدد از جواب قبل شما میخواستم بدونم الان که تشکیل پرونده داده و هنوز مشغول کارم هستم اگر کمی پول به بنده بابت عیدی معوقه بدهند پرونده تشکیل داده من در وزارت کار به مشکل بر میخورد حسابداری میگفت اگه رسیدی بابت این پول بدهی پرونده ات ابطال میشود و کارفرما می تواند ادعا کند چکار باید کنم بنظر شما

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 15, 2016 ساعت 18:37

   اقا شایان
   با سلام
   به اندازه پولی که دریافت می کنی رسید پول بدهید .مشکلی بوجود نخواهد امد .بعد از اتمام شکایت دریافت فعلی را از مبلغ مندرج در رای صادره کم خواهیکرد و مانده ان را دریافت خواهی نمود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 160. محمد هادی
  مارس 15, 2016 ساعت 22:41

  با سلام خدمت شما میخواستم بدانم کسی که قرار دادش اخر سال تمام شده و سنوات مانده و شکایتش به ان طرف سال بکشد ایا درست است که وزارت کار با نرخ سال جدید ان را محاسبه میکند وکارفرما ملزم به پرداهت ان می باشد متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 16, 2016 ساعت 10:33

   اقا محمد هادی
   با سلام
   پاسخ سوال شما منفی است .شاید شما طول بدهی و دو سال بعد شکایت کنی ایا باید کارفرما یا اداره کار حق سنوات را بر اساس دو سال اینده رسیدگی و پرداخت نماید؟اسا محاسبه تاریخ اتمام کار می باشد شما هر روز کارتان به اتمام رسید مزایا بر اساس دستمزد اخرین ماه کارکرد محاسبه و پرداخت می گردد اداره کار هم به همین شیوه محاسبه می نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 161. حسن
  مارس 16, 2016 ساعت 10:57

  با سلام و عرض ادب
  با سلام و عرض ادب و احترام
  بنده به صورت قرار داد سالانه در شرکتی مشغول کار هستم(به مدت 10 سال) و به صورت پروژه ای یک ساله در شرکت دومی نیز مشغول فعالیت هستم(به مدت 3 سال) .
  شرکت دوم ادعا دارد چون من از شرکت اولم عیدی میگیرم طبق قانون کار به من عیدی تعلق نمی گیرد آیا این ادعا صحیح است ؟ اگر ادعا نادرست است چه سندی می توانم به آنها ارائه کنم؟
  بی نهایت سپاس گذارم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 16, 2016 ساعت 12:21

   حسن اقا سلام
   اگر کار شرکت دوم شخصیت حقوقی جداگانه دارد و متعلق به شخص یا مدیریت واحدی نیست شما می توانید به اعتبار کارتان در هر دو شرکت کار کنید ,بیمه واریز نمائید و حقوق ,مزایا و عیدیی و پاداش و حق سنوات جداگانه دریافت نمائید.سند همان قرارداد شما می باشد با وی همکاری می نمائید شما به اعتبار همان قرارداد کارگر وی بوده و طبعا حق السعی خود را نیز باید دریافت نمائید.ان اقا هم سندی برای اینکه به شما پرداخت نکند ندارد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 162. امیر
  مارس 16, 2016 ساعت 23:15

  با سلام خدمت شما
  اگر کارفرما در صورت جلسه هییت تشخیص ساعت اضافه کاری ها و شبکاری ها را امضا و قبول کرده باشد
  میتواند با اعتراض زدن رو رای هییت تشخیص در جلسه حل اختلاف منکر آن بشود
  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 17, 2016 ساعت 01:02

   امیر اقا
   با سلام
   اقرار کارفرما علیه خودش نافذ است ان را نمی تواند در جلسه هیات حل اختلاف انکار نماید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 163. امیر
  مارس 24, 2016 ساعت 02:01

  با سلام بنده در کارگاهی از تیر ماه کار میکردم و در اوایل اسفند به دلیل نگرفتن اضافه کاری ها از کارفرما شکایت کردم
  کارفرما منو به دلیل شکایت کردن ، اخراج کردند(از مشاور اداره کار پرسیدم گفتند چون شفاهی بودی قرارداد نداشتی و کار ماهیتا دایمی بود کارگر با قرارداد دایم حساب میشی)_حدود ۸ ماه کارکرد. 6 ماه بیمه_
  بنده درخواست بازگشت به کار زدم چون واقعا بی دلیل اخراج شده بودم
  ولی اداره کار اخراج بنده رو متاسفانه تایید کردند و در حکم هییت تشخیص عیدی و سنوات و… را محاسبه شده کرده بودند
  و نوشته بودند که به علت کم بودن سابقه تقاضای بازگشت به کار خواهان مردود است
  به نظر جناب عالی اگر بنده تقاضای تجدید نظر بکنم چقدر در هییت حل اختلاف احتمال گرفتن رای بازگشت به کار دارم ؟

  متشکرم

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 24, 2016 ساعت 09:14

   امیر

    اقا
    با سلام
    به استناد به ماده 11 قانون کار و اینکه دوره ازماشی را طی کرده اید اعتراض به رای نمائید امید است موفق شوید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 164. آرش
  مارس 27, 2016 ساعت 20:01

  با سلام
  بنده مدت 7 سال در یک شرکت خصوصی مشغول به کار بودم. آخرین قراردادی که به صورت کتبی امضا نمودم تاریخ پایانش اسفند 93 بود. پس از آن کارفرما با دادن وعده های واهی مبنی بر افزایش حقوق در سال 94 اقدام به ترغیب بنده برای ادامه کار نمود. من هم تا دی ماه 94 بدون امضا قرارداد جدید به صورت تمام وقت مشغول بوده و در این 10 ماه بیمه نیز پرداخت گردیده است. در دی ماه اقدام به دادن استعفا کتبی نموده و مورد موافقت قرار گرفت و یک ماه به صورت متناوب اقدام به آموزش پرسنل به صورت پاره وقت نمودم.
  حال که قصد گرفتن سنوات و پاداش این 7 سال را نمودم کارفرما ادعای ترک کار و خسارت ناشی از ترک کار نموده!
  آیا با توجه به عدم داشتن قرار داد کتبی ادعای ترک کار طبق ماده 21 قانون کار وجاهت قانونی دارد؟
  آیا با توجه به نداشتن قرارداد در سال 94 سنوات سال 94 هم به بنده تعلق میگیرد؟
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   مارس 28, 2016 ساعت 09:12

   اقا ارش
   سلام
   شما فرمودید استعفا دادید و کارفرما قبول نموده است اگر استعفا کتبی بوده است و مستندات ان موجود است مشکلی در این رابطه وجود ندارد.از طرفی فرمودید که به صورت پاره وقت برای جانشین خود برنامه اموزش داشته اید.این برنامه ریزی هم اگر موجود است و اثار ان قابل اثبات مشکلی برای دریافت مزایای پایان کار نمی نماید.قراردادی بودن یا نبودن ارتباطی به ترک کار ندارد.مهم کارکردن و اثبات ان است که در صورت تحقق تمام مزایا به شما تعلق می گیرد .اگر قراردادی بودید صرفا تا پایان سال اخرین قرارداد حق دریافت مزایای پایان کار خود را خواهید داشت.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 165. احمد
  مارس 30, 2016 ساعت 21:55

  با سلام
  بنده مدت 3 سال در یک شرکت مشغول به فعالیت بوده ام و با پایان سال 94 قراردادم اتمام یافته.بخشی از مطالباتم را پرداخت نموده اند و بخش دیگرا را طی چند فقره چک خواهند داد.آیا این امکان وجود دارد که چک ها را بسیار دراز مدت دهند یا تعدادشان را بسیار زیاد و طولانی مدت کنند؟چه روشی برای تسویه حساب سریع وجود دارد؟همچنین آیا می توانند در صورتحساب بنده(دفتر تفصیلی) دستکاری کنند و علیرغم تایید مدیرعامل ارقام آنرا کم کنند؟ با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 1, 2016 ساعت 20:00

   احمد اقا
   سلام
   با سلام
   بعد از اتمام قرارداد شما اگر برای تسویه حساب چک قبول نکنی .لاجرم باید شکایت کنی در ان صورت پروسه رسیدگی و دریافت دستمزد مدت سه ماه طول خواهد کشید .اگر کارفرما تمام مطالبات شما را تمام و کمال پرداخت خواهد نمود و مدت زمان چک کمتر از سه ماه می باشد طبعا قبول چک به نفع شما است اما اگر کارفرما در پرداخت ها کمتر از حدود قانونی طلب شما را محاسبه می کند یا اینکه زمان نقد کردن چک های واگذاری بیشتر از سه ماه می باشذ. طبعا شکایت بهتر خواهد بود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 166. رضايى
  آوریل 3, 2016 ساعت 21:06

  با سلام
  بنده به مدت ٩ ماه در يك شركت مشغول به كار بودم،كه قرارداد بنده آخر اسفند ماه به اتمام رسيد،و ديگر از من دعوت به همكارى نشد،البته سه ماه حقوق معوقه به همراه عيدى و با سلام
  بنده به مدت ٩ ماه در يك شركت مشغول به كار بودم،كه قرارداد بنده آخر اسفند ماه به اتمام رسيد،و ديگر از من دعوت به همكارى نشد،البته سه ماه حقوق معوقه به همراه عيدى و سنوات طلبكارم و برگه تسويه و استعفا هم ندارم،آيا با ارائه قرارداد به اداره كار ميتوانم از بيمه بيكارى استفاده كنم؟ با توجه به اينكه فقط ٩ ماه در اين شركت مشغول بوده ام و حكم اخراجى هم ندادند فقط اتمام قرارداد باعث بيكارى بنده شده.
  با تشكرسنوات طلبكارم و برگه تسويه و استعفا هم ندارم،آيا با ارائه قرارداد به اداره كار ميتوانم از بيمه بيكارى استفاده كنم؟ با توجه به اينكه فقط ٩ ماه در اين شركت مشغول بوده ام و حكم اخراجى هم ندادند فقط اتمام قرارداد باعث بيكارى بنده شده.
  با تشكر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 4, 2016 ساعت 10:44

   اقای رضائی
   با سلام
   خیر متاسفانه .چون سابقه خدمت قراردادی شما کمتر از یکسال می باشد نمی توانید از بیمه بیکاری بهره مند شوید.برای دریافت حق سنوات می توانید با دردست داشتن برگ قرارداد یا برگ حصور و غیاب و یا فیش حقوقی به اداره کار محل مراجعه و شکایت بنمائید

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 167. علی اکبر
  آوریل 9, 2016 ساعت 03:12

  با سلام من یکسال قرارداد داشتم با شرکتی و آخر امسال قرارداد تمام شد و برگه تسویه حساب رو آوردند که در اون سه مبلغ ذکر شده بود حقوق ،عیدی و حق سنوات که مبلغ سنوات رو 400 زده بودند و عیدی و حقوق رو هر کردوم 500 جمع مبلغ 1400 من هم امضا کردم باتوجه به اینکه این مبالغ حداقل نصف اون چیزی بوده که باید میدادند میشه شکایت کنم برای دریافت کامل تسفیه حسابم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 9, 2016 ساعت 09:21

   اقای علی اکبر
   با سلام
   حق سنوات برای یگسال معادل یک ماه دستمزد و حق عیدی و پاداش معادل دو ماه دستمزد می باشد به فرض اگر دستمزد شما در ماه 800 هزارتومان بوده جمع دریافتی شما با حقوق اسفند ماه معادل چهار ماه حقوق و حدود 2400 هزار تومان می شود.اگر تسویه حساب نکرده اید می توانید شکایت نمائید و ان را دریافت نمائید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 168. علی اکبر
  آوریل 9, 2016 ساعت 15:35

  با سلام مجدد خب سواله من اینه که محاسبه ای که شما کردید با این چیزی که اونا تسفیه کردن تفاوت داره حدودا نصف .خب من با مبلغ 1400 تسفیه شدم که طبق محاسبه شما باید با 2400 تسفیه می شدم آیابامضای برگ تسقیه حساب که مبلغ 1400 در اون ذکر شده بقیه اون چیزی رو که باید میگرفتم رو نمیتونم بگیرم؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 9, 2016 ساعت 18:51

   سلام علی اکبر
   شما بفرمائید شکایت نموده و مدعی شوید که بررسی کردیدو متوجه شدید که کمتر از حدود قانون می باشد به همین دلیل مدعی بقیه ان باشید.ضمنا در اینده اول از حقوق خود اگاه شوید بعد اقدام به تسویه حساب نمائید.موفق باشید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 169. امیر
  آوریل 9, 2016 ساعت 21:20

  با سلام
  اگر اداره کار ،کارفرما را مکلف به پرداختن مبلغی بکند در صورتی که کارفرما از پرداخت آن اعراض کند
  برای گرفتن آن چه پروسه ای را باید طی کرد و این پروسه چقدر طول میکشد؟
  و سوال دوم این که کارفرما میتواند برای اذیت کردن کارگر چک بلند مدت مثلا ۶ماهه به کارگر بدهد
  با تشکر

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 10, 2016 ساعت 00:43

   امیر اقا
   با سلام
   بد از اینکه اراء اداره کار قطعی شد با تقاضای کارگر اداره کار پرونده را به دادگستری ارجاع میده و از طریق قاضی اجرای حکم از کارفرما دریافت و به کارگر پرداخت میشود.معمولا یک ماه زمان می بره. در این وضعیت قبول و یا عدم قبول چک به نظر کارگر بستگی دارد.در صورتی کارگر چک قبول نکنه اموال کارفرما در کارگاه به فروش رفته و هزینه ان ادای دین کارگر میشود.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 170. samane
  آوریل 10, 2016 ساعت 09:37

  با سلام
  کارگرم امروز صبح به کارگاه نیومد وگوشی خودش روهم خاموش کرده.طی تماسی با برادرشون اطلاع پیدا کردم که ایشون قصد دارند دیگه ادامه ندن .حالا با توجه به اینکه تموم حق و حقوق ایشون پرداخت شده(بیمه-حقوق-مرخصی-عیدی) ، میتونم بابت ترک کار ناگهانی و بدون اطلاع ایشون اقدامی انجام بدم ؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 10, 2016 ساعت 10:14

   سمانهخانم
   با سلام
   بله .حتما ترک کار وی را به اداره کار محل خبر داده و در نامه هم ذکر نمایید که ایشان حق سنوات,عیدی و پاداش و مرخصی ذخیره خود را دریافت نموده است و قطع همکاری از اول سال جدید بوده است.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 171. مهسا
  آوریل 10, 2016 ساعت 10:04

  سلام و خسته نباشید من حدود 5 سال هست که در دفتر اسناد رسمی مشغول به کار هستم و از ابتدا بیمه شده ام. ولی قراردادی فی مابین نوشته نشده.
  ما سالیانه مجبور به امضا سند در دفترخانه هستیم مبنی بر دریافت کلیه حقوق و مزایا و سنوات و… بدون ذکر مبلغ.
  در صورتی که فقط حقوق و عیدی خود را دریافت کردیم.
  در حال حاضر اگر من بخواهم به دلایل شخصی ترک کار کنم آیا سنوات این سال ها به من تعلق خواهد گرفت؟ و اینکه مبلغ سنوات متعلقه در صورت اخراج و ترک کار یکسان هست ؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 10, 2016 ساعت 10:22

   مهسا خانم سلام
   رابطه استخدامی شما حالت دائم پیدا کرده است.به همین منظور کارفرما از انعقاد قرارداد سالانه با شما خوداری می نماید.اما تسویه حساب و درج حق سنوات در ان ووازه”کلیه حقوق” تا اندازه ای نگران کننده است که اگر از روی اگاهی و طرح قبلی باشد کارفرما تمایل خود را برای ندادن حق سنوات نشان می دهد.اگر تمایل به عدم همکاری دارید بهتر است اول استعفا داده و مدت یک ماه کار کرده و بعد قطع همکاری نمائید(طبق تبصره ماده 20 قانون کار) و اگر کارفرما تسویه حساب حق سنوات ننمود طبعا با شکایت به اداره کار قابل دریافت می باشد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 172. مهسا
  آوریل 10, 2016 ساعت 11:00

  خیلی ممنون از جوابتون. با توجه به روابط فی مابین فکر می کنم ایشان با پرداخت سنوات به طور کل مشکلی ندارند ولی اظهار می کنند که اگر ترک کار صورت بگیرد میزان سنوات به ازای هر سال 15 روز حقوق و اگر ایشان فصد اخراج داشتند میزان سنوات به ازای هر سال 30 روز حقوق خواهد بود.
  آیا این درست است؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 10, 2016 ساعت 12:48

   مهسا خانم
   سلام مجدد
   در صورت ترک کار حق سنوات به کارگر تعلق نمی گیرد.از ترک کار جدا اجتناب نمایید.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 173. حسن
  آوریل 19, 2016 ساعت 10:01

  باسلام
  کسی که بیش ازپنج سال سابقه کارداشته باشه وبه اراده خودکاررا ترک کرده باشه مشمول بیمه بیکاری قرارمی گیره؟

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوریل 19, 2016 ساعت 10:09

   حسن اقا
   با سلام
   هر گونه اقدام ارادی از قبیل استعفا,تسویه حساب,ترک کار ,غیبت طولانی بیش از ده روز و بی انضباطی در کارگاه که منجر به اخراج شود مشمول بیمه بیکاری نمی گردد.

   Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 174. داود
  آوریل 20, 2016 ساعت 15:14

  سلام باتشکر از جوابهای کامل و خوبتون
  میخواستم بدونم درصورت اخراج کارگر حق سنوات درچه صورتی به کارگر تعلق میگیرد؟ حداقل سابقه کار در کارگاه باید چند ماه باشه؟ ممنون

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  • پاسخ تدبیر شغل
   آوری